پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

الاهرام : نمایش قدرت ایران به غرب/ شاید ایران واکنش‌های قاطع‌تری به ریاض نشان دهد
روزنامه الاهرام نوشت: باید منتظر ماند و دید که قبل از این‌که ایران نه با کلمات بلکه با آتش پاسخگوی عربستان باشد، این دو کشور چه اندازه می‌توانند در چنین وضعیت بحرانی به پیش روند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

روزنامه مصری «الاهرام» در یادداشتی پیرامون پرتاب‌های موشکی اخیر ایران و سرو صدای به پا کرده این رویداد در بین کشورهای غربی نزدیک به آمریکا آن‌را نمایش قدرت ایران نام نهاد و نوشت: ایران مدعی است که برنامه موشکی پیشرفته‌اش تنها اهداف دفاعی دارد اما برخی کشورها نسبت به اهداف واقعی ایران شک دارند  و مدعی‌اند که تاکید ایران بر تبلیغ بر این زمینه به ویژه این‌که پرتاب موشک‌هایی که بر روی آن‌ها به زبان عبری نوشته شده بود «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود»، اقدام تحریک کننده جامعه بین‌المللی و کشورهای همسایه است. موشک‌هایی که بردی دو هزار کیلومتری دارند و قادر به ضربه زدن به اسرائیل هستند.

نویسنده این یادداشت از سویی مدعی شد که پرتاب این موشک‌ها شاید به دلیل برخی تنش‌های داخلی در ایران و سنگ اندازی جناح اصولگرا در مسیر توافق هسته‌ای و رقابت بین دولت «حسن روحانی» رییس جمهور میانه رو باشد.

این روزنامه در ادامه با اشاره به لغو سفر رییس جمهور ایران به اتریش به خاطر شیطنت عناصر فراری گروهک منافقین از قول برخی دیپلمات‌های مطلع نوشت که لغو این سفر به خاطر فشار برخی کشورهای اروپایی به خاطر آزمایش‌های موشکی ایران بوده است.

 الاهرام در ادامه این یادداشت نوشت: ممکن است که شورای امنیت سازمان ملل متحد با بررسی موارد رخ داده و بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ هشداری را به ایران به خاطر اقدام‌های تحریک کننده‌اش صادر نماید. در ایران نیز البته «آیت‌الله خامنه‌ای» رهبر انقلاب در روزهای گذشته دو سخنرانی جداگانه را انجام داد و از حق ایران  در توسعه توان نظامی دفاعی کشورش حمایت کرد.

الاهرام در ادامه از زاویه دیگر به این مسئله پرداخت و با طرح سئوالی نوشت: آیا برنامه‌های موشکی که ایران آن‌ها را به اجرا می‌گذارد برای فشار بر غرب و ابزاری در  جهت تسریع در کاهش تحریم‌ها است؟ هرچند که برخی تعجیل‌ها در بین سران ایران در این مسیر شاید تنش بین ایران و کشورهای همسایه‌ را به امید ترغیب غرب در اجرای کامل برجام موجب شود.

 از سوی دیگر عربستان سعودی، رقیب ایران نیز اعلام کرده است که تولید نفت خام خود را در صورتی که ایران بخواهد تولیدش را  افزایش ندهد در سطح فعلی حفظ می‌کند. اظهار نظری که موجب شد به فوریت بهای نفت کاهش یابد و آن را مجدد به زیر بشکه‌ای ۴۰ دلار برساند. این در حالی است که ایران خواهان افزایش تولید نفت خام خود به دوره قبل از تحریم‌ها است در حالی‌که تنش بین ایران و عربستان سعودی همچنان افزایش می‌یابد. به‌طوری که ریاض اخیرا اعلام کرده است کشتی‌های حامل نفت خام ایران از ورود به قلمروی آبی این کشور ممنوع هستند. اقدام عربستان بدین دلیل است که این کشور در جریان برجام هیچ سودی را برای خود نمی‌بیند و انجام چین اعمالی نشان از خشم و ناامیدی آن‌ها دارد.

در خاتمه این یادداشت آمده است: مشکل در این جا نهفته است که قبل از این که ایران نه با کلمات بلکه با آتش پاسخگوی عربستان باشد، این دو کشور تا چه اندازه می‌توانند در چنین وضعیتی بحرانی به پیش بروند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.