پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ارتش محلی قره‌باغ یک تانک و یک خودروی زرهی آذربایجان را منهدم کرد
شبکه المیادین گزارش داد که ارتش محلی قره باغ یک تانک و یک خودروی زرهی ارتش آذربایجان را منهدم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

در ادامه تنش و درگیری در منطقه مورد مناقشه قره باغ، شبکه المیادین گزارش داد که ارتش محلی قره باغ یک تانک و یک خودروی زرهی ارتش آذربایجان را منهدم کرده است.

«سرژ سرکیسیان» رئیس‌جمهور ارمنستان اعلام کرده که در جریان درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته در قره باغ دستکم ۱۸ نظامی ارمنی کشته شده‌اند.

به گفته وی، ۳۵ نظامی ارمنی هم بر اثر حملات ارتش آذربایجان به منطقه «ناگورنو-قره باغ» زخمی شده‌اند.

منطقه قره باغ واقع در مرز ارمنستان و آذربایجان از روز گذشته بار دیگر شاهد تبادل آتش بین ارتش آذربایجان و نیروهای دولت محلی «ناگورنو-قره باغ» بوده است.

دولت آذربایجان هم اعلام کرده است که ۱۲ نفر از نظامیانش در حمله نیروهای ارمنی کشته شده‌اند.

ارمنستان و آذربایجان که هر دو از جمهوری‌های استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی هستند، چند دهه است که بر سر مالکیت منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند و مرز دو کشور در این منطقه سال‌هاست که وضعیت جنگی را شاهد است.

منطقه قره باغ که در مرز این دو کشور واقع شده، اکثریتی ارمنی دارد اما از زمان شوروی سابق تحت کنترل آذربایجان بوده است. منطقه قره باغ در سال ۱۹۹۱ اعلام استقلال کرد، اما این اقدام به شکل‌گیری جنگی سه ساله منجر شد. هرچند با مداخله روسیه این جنگ به یک آتش‌بس منتهی شد، اما درگیری هرگز به معنای واقعی متوقف نشده و طرفین هر از چند گاهی وارد درگیری‌های مقطعی نظامی می‌شوند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه امروز ضمن ابراز نگرانی از بالا گرفتن تنش‌ها در قره باغ، خواستار «توقف فوری» تبادل آتش در این منطقه شد. «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه و «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه هم امروز در تماس تلفنی با همتایان ارمنی و آذری خود خواستار توقف درگیری‌ها شده‌اند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.