پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

سرنخ های جدید از شناسایی دلایل کاهش حافظه یا شناخت
پژوهشگران برای شناسایی دلایل کاهش حافظه شناختی دو نوع سلول مغزی که مسئولیت تجدید نورون های مغزی و شناختی پیچیده حیاتی را دارند بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

در این مطالعه جدید گزارش شده است که سطح NAD (نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید) با افزایش سن در هیپوکامپ موش ها کاهش می یابد. این منطقه از مغز برای شناخت حیاتی است. آنها از تکنیک های ژنتیکی استفاده کردند تا دریابند زمانی که ساخت NAD در سلول های بنیادی عصبی بالغ مغز موش ها خاموش می شود، چه اتفاق می افتد.

سلول های بنیادی عصبی از نظر متابولیکی بسیار پر هزینه هستند و به همین دلیل آنها نسبت به کمبود انرژی بسیار آسیب پذیر هستند. منابع انرژی دیگری مانند گلوکز نیز برای سلول های مغزی وجود دارد اما هیچ کدام از آنها تا زمانی که NAD‌ وجود داشته باشد به دنبال این منابع نمی روند. مسیر ساخت NAD‌ از ویتامین نیکوتین آمید B شروع می شود.

سلول ها نیکوتین آمید غذا را به کمک پروتئینی کمکی به نام Nampt‌ می گیرند و مولکولی به نام NMN‌ را می سازند که در فرایندهای بعدی به NAD‌ تبدیل می شود.

زمانی که محققین Nampt را از سلول های بنیادی عصبی حذف کردند، چندین تغییر بارز اتفاق افتاد. سطح NAD‌ سقوط کرد و تقسیم سلول های بنیادی عصبی متوقف شد، آنها دیگر خود نوزایی نکردند و قادر نبودند سلول هایی عایق کننده آکسون ها را بسازند. بدون چنین عایقی، پیام های مغزی با سرعت کمتری منتقل می شوند و در نتیجه عملکرد مغزی مختل می شود.

محققین می گویند که کمبود Nampt‌ را می توان با دادن مولکول NMN به موش ها جبران کرد. آنها NMN را درون آب آشامیدنی این موش ها به مدت ۱۲ ماه حل کردند و به آنها خوراندند و مشاهده کردند که منبع سلول های بنیادی عصبی در این موش های پیر احیا شد. آنها براین باورند که NMN‌ می تواند در مورد انسان نیز اثرات مشابهی داشته باشد. با رسیدن به این یافته، محققین امیدوارند که بتوانند مکمل های غذایی را تولید کنند که حاوی NMN باشند و از تولید سلول های بنیادی عصبی در مغز افراد پیر حمایت کند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.