پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

در آغاز سال نو تبری:
رونمایی از پوستر مسابقه ویژه نو سال تبری در مازندران و تجلیل از استاد هومند در آمل
همزمان با فرا رسیدن دوم مرداد و آغاز سال ۱۵۳۲ تبری و با حضور عباس زارع مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران از استاد نصرالله هومند ، پدر تقویم تبری در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد آمل تجلیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

عباس زارع با اعلام خبر رونمایی از پوستر مسابقه ویژه نو سال تبری در مازندران افزود: همزمان با فرا رسیدن سال نو تبری ، پوستر فراخوان مسابقه « نو سال تبری» در شهرستان آمل رونمایی شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: مهمترین بخشهای این مسابقه بزرگ عبارتند از مسابقه طراحی لوگوی « نو سال تبری»، مسابقه آوازهای مازندرانی ویژه نوجوانان تا ۱۵ سال، مسابقه نقاشی کودکان با موضوع نوسال تبری و مسابقه شعر (دوبیتی) محلی با موضوع مازندران.

زارع اذعان داشت: دوم مرداد امسال، برابر با اولین روز از فردینه ماه سال ۱۵۳۲ تبری است که به صورت ویژه، برنامه‌های متنوعی را در کنار آن اجرا خواهیم کرد.

همزمان با فرا رسیدن دوم مرداد و آغاز سال ۱۵۳۲ تبری، در شهرستان آمل، از استاد نصرالله هومند ، پدر تقویم تبری تجلیل شد.

عباس زارع مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ضمن اعلام این خبرافزود: گرامی داشت استاد نصرالله هومند، پدر تقویم تبری، اهدای تندیس سال نو تبری و اجرای آیین سنتی مارمه در منزل ایشان در شهرستان آمل، بخشی از برنامه های پیش بینی شده در این روز بود که انجام شد.

زارع اذعان داشت: استاد هومند با دارا بودن سابقه طولانی در استخراج تقویم بومی ، مطالعات و پژوهش‌های باستانی و کهن مازندران، بنیان گذار تقویم تبری است و وظیفه ما در قبال بزرگوارانی چون ایشان، که فرهنگ غنی مازندران را برایمان به یادگار گذاشتند صیانت از این فرهنگ و زحمات‌شان است.

شایان ذکر است نصرالله هومند پژوهشگر و منجم آملی، پدیدآور گاهشمار البرز و آثار ارزشمندی همچون تقویم‌ها و گاهشمارهای باستانی، سال‌ها در این حوزه مشغول فعالیت است.

برگزاری آیین تجلیل از استاد هومند

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.