پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

وندی شرمن: جهان برای همیشه به تضمین پایبندی ایران به برجام متعهد بماند/ با تحریم‌های غیرهسته‌ای به ایران هزینه تحمیل کنیم
مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای سابق آمریکا در یادداشتی نوشته جهان باید برای همیشه متعهد به راستی‌آزمایی از پایبندی ایران به برجام باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

وندی شرمن، سرپرست سابق تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در یادداشتی روز پنجشنبه خواستار آن شده که جهان «برای همیشه» خود را برای پایبند نگاه داشتن ایران به «برجام» متعهد بداند.

شرمن در این یادداشت در روزنامه «یو‌اس‌ای تودی» که به مناسبت برگزاری نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن نوشته موضوع ایران و پایبندی این کشور به برجام را یکی از موضوعات اصلی‌ای دانسته که باید در دستور کار این نشست قرار بگیرد.

وی می‌نویسد: «اول از همه، جهان باید نه فقط امسال، بلکه برای همیشه متعهد به تضمین این باشد که ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند خواهد ماند.»

شرمن در ادامه می‌نویسد: «اجرای توافق هسته‌ای شروعی محکم و استوار داشته اما اثبات اثربخشی آن در اقداماتی خواهد بود که برای دوران طولانی دوام دارند.»

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای سابق آمریکا خواستار آن شده که جامعه جهانی، ضمن رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران از وارد کردن هزینه به این کشور در حیطه‌های دیگر نظیر موارد ادعایی حمایت از تروریسم، حقوق بشر و برنامه موشکی ادامه دهد.

وی نوشته است: «جامعه بین‌الملل باید در همان حال که در زمینه رفع تحریم‌های هسته‌ای رفتار مناسب نشان می‌دهد، از (تحمیل) تبعات به ایران برای حمایت این کشور از تروریسم، موارد نقض حقوق بشر و توسعه‌ی فناوری‌هایِ موشکیِ قادر به حمل سلاح‌های هسته‌ای یا قادر به تهدید منطقه، اطمینان حاصل کند.»

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.