پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

توسعه دیپلماسی اقتصادی تنها راه برون رفت از تحریم‌های ظالمانه است
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس با بیان اینکه اقدامات وزارت خارجه و سفارت‌خانه‌هایمان در دیپلماسی اقتصادی رضایت بخش نیست گفت: باید سفرا از شم اقتصادی خود برای برون رفت از مشکلات تحریم‌ها استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی  درباره ضعف دیپلماسی اقتصادی در دولت گفت: بارها نمایندگان مجلس در این باره به دولت تذکر داده‌اند و بر این اساس طرح سؤال از وزیر خارجه در صحن علنی مطرح شد.

وی افزود:‌متاسفانه ما شاهد فعال بودن وزارت خارجه در سطح نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور در موضوعات اقتصادی نیستیم.

 رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس گفت: در برخی از سفارتخانه‌های کشورمان با توجه به قدرت عمل سفیر، شم اقتصادی وی یا شرایط مهیا در آن کشور رایزنی‌های اقتصادی خوبی با توسعه دیپلماسی صورت گرفته است.

فولادگر گفت: باید رویکرد تمام نمایندگی‌های کشورمان در خارج جمهوری اسلامی به سمت توسعه دیپلماسی اقتصادی باشد.

وی افزود:‌دیپلماسی اقتصادی امروز بانام‌های دیپلماسی مردمی یا دیپلماسی عمومی در سطح جهان دنبال می‌شود و باید بکوشیم از طریق این موضوع و همچنین توسعه دیپلماسی پارلمانی و شهرداران،‌کلانشهرها، به سمت بهبود وضعیت اقتصادی، تجاری  بازرگانی کشورمان برویم.

 رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس با بیان اینکه ارتقاء دیپلماسی اقتصادی منجر به بهبود روابط سیاسی خواهد شد،‌گفت:‌ یکی از بهترین راه‌های بی‌اثر کردن تحریم‌ها شکست توطئه‌های آمریکا با توسعه دیپلماسی اقتصادی است و بر این اساس حرکت در مسیر بسط صادرات و واردات می‌تواند کمک حال وضعیت فعلی کشورمان شود.

فولادگر گفت: وزارت خارجه با اصلاح ساختار درونی خود در مسیر توسعه دیپلماسی اقتصادی گام برداشته است اما این موضوع به هیچ وجه رضایت بخش نیست.

وی خاطرنشان کرد: با آنکه معاون اقتصادی وزارت خارجه فردی صاحب نظر است اما جامعه باید خروجی لازم را در این باره مشاهده کند.

 رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس گفت: قانون بهبود فضای کسب و کار می‌تواند در زمینه برون رفت از وضعیت فعلی کشور و توسعه دیپلماسی اقتصادی کمک کند که در همین راستا حذف روادید به منظور توسعه روابط تجاری را به وزارت امور خارجه پیشنهاد داده‌ایم.

فولادگر گفت: سفارتخانه‌های کشورمان در خارج از جمهوری اسلامی باید پلی بین سرمایه‌گذاران و درون کشورمان باشد و بکوشیم در همین راستا سرمایه‌ها را به داخل کشور جذب کنیم.

وی افزود: متاسفانه ما سال‌ها در انتظار برجام، پسابرجام واینستکس بودیم در حالی که اگر از ظرفیت کشورهای همسایه و به ویژه کشورهای آسیای میانه، روسیه، چین، هند استفاده می‌کردیم می‌توانستیم آثار تحریم‌ها را کاهش دهیم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.