پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ارائه بسته های تولید مسکن قیمت تمام شده را کاهش می دهد
کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه دولت با ارائه بسته های تولید مسکن بصورت هوشمند و با اعطای زمین وضعیت ساخت و ساز را رونق دهد گفت:قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است و خریداران مسکن نمی توانند به راحتی وارد بازار شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

فردین یزدانی کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گویی با اشاره به اینکه دولت می تواند با ارائه بسته های تولید مسکن بصورت هوشمند قیمت تمام شده ساخت مسکن را کاهش دهد گفت: دولت می تواند برنامه ای میان مدت و بلند مدت با هدف کاهش قیمت تمام شده تولید مسکن را اجرا کند و بسته های تولید مسکن را بصورت هوشمند و با اعطای زمین، وضعیت ساخت و ساز را رونق دهد.

وی در پاسخ به این سئوال که کاهش قیمت تمام شده مسکن می تواند در راستای بالا بردن قدرت خرید مسکن باشد؟تاکید کرد:وقتی کیک اقتصاد در حال کوچک شدن است دولت نمی تواند اقدامی برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن در کوتاه مدت انجام دهد چرا که امسال شاهد رشد منفی ۹ درصدی در اقتصاد هستیم.

یزدانی افزود: پس وقتی رشد منفی ۹ درصد را در اقتصاد داریم در کوتاه مدت نمی توان اقدامی برای بالا بردن قدرت خرید مسکن انجام داد مگر اینکه پول بدون پشتوانه چاپ شود که آن هم موجب رشد قیمت و تورم می شود.

وی در پاسخ به این سئوال که به نظر می رسد که کاهش قیمت ها متوقف و معاملات مسکن تا حدودی افزایش یافته است گفت: میزان معاملات مسکن در آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد که افزایش آن بسیار ناچیز بوده و برای توقف کاهش قیمت مسکن نیز باید منتظر ماند و دید در ماههای آتی چگونه است.

*قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است و نمی توان انتظار داشت که خریداران مسکن به راحتی وارد بازار شوند

این کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه به هر حال معاملات مسکن به کف رسیده بود و حال تا حدودی روند معاملات صعودی شده است خاطر نشان کرد: هنوز قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است و نمی توان انتظار داشت که خریداران مسکن به راحتی وارد بازار شوند و انتظار رونق خرید و فروش در آن حد ایده آل بعید است.

به گزارش خبرنگار فارس، فعالان بازار مسکن و رییس اتحادیه املاک معتقد هستند که در ماههای آتی ثبات قیمت مسکن را شاهد خواهیم بود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.