پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

درآمد هزاران میلیاردی بانک مرکزی از گرانی دلار/ مداخله پرسود در بازار پرتلاطم سال ۹۶+جدول
بر اساس ترازنامه بانک مرکزی، این بانک از محل تفاوت نرخ خرید و فروش ارز در سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۳۶۳ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

در ابتدای سال ۱۳۹۶ قیمت دلار در بازار آزاد ۳۷۷۶ تومان بود که در اسفند آن سال به ۴۶۴۳ تومان افزایش یافت. میانگین قیمت دلار در طول سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰۴۵ تومان بود.

 با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، ارزی که بانک مرکزی تحت عنوان ارز مداخله‌ای به صرافی‌ها می‌فروشد نیز به مرور افزایش یافته و از این طریق، بانک مرکزی از محل افزایش قیمت دلار، سود بیشتری کسب می‌کند.

بیشتر بخوانید

زیان ایران از خرید و فروش اوراق قرضه بین‌المللی در دولت روحانی +جدول

بانک مرکزی معمولا درآمد نفتی را در قالب ارقام مصوب بودجه از دولت خریداری می‌کند که بخشی از آن صرف تزریق به بازار آزاد می‌شود و بخش عمده آن صرف واردات می‌شود. مقصود از درآمد بانک مرکزی در این گزارش، درآمد حاصله از فروش ارزها به صرافی‌ها است.

نگاهی به ترازنامه سال‌های قبل بانک مرکزی نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۶ درآمد بانک مرکزی از گرانی ارز، رکورد زده است. در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ که قیمت دلار در بازار سه برابر شد درآمد بانک مرکزی از گرانی ارز بسیار کمتر از ارقام دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

نکته مهم آن که در سال ۱۳۹۶ قیمت دلار حداکثر حدود ۴۶۴۳ تومان بود که درآمد بانک مرکزی از محل فروش ارز به ۱۳۶۳ میلیارد تومان رسید. بنابراین در سال ۱۳۹۷ که نرخ ارز تا ۱۹۰۰۰ تومان هم بالا رفت، قطعا درآمد بانک مرکزی سر به فلک کشیده است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.