پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

چاووش‌اوغلو: جامعه بین‌الملل شکست خود در حل بحران مهاجرت را ثابت کرد
وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که جامعه بین‌الملل در حل بحران مهاجرت شکست خورد و اتحادیه اروپا نیز به وعده‌های خود به ترکیه عمل نکرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

 «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که جامعه بین‌الملل شکست خود در حل بحران مهاجرات را ثابت کرد و این بحران تنها مشکل ترکیه به شمار نمی‌آید.

وی که در یک نشست راهبردی در اسلوونی صحبت می‌کرد گفت که وی چند روز پیش به لبنان و اردن سفر کرده و هر دو کشور درماندگی خود از موضع جامعه بین‌الملل در قبال بحران مهاجرت را ابراز داشتند.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد که اتحادیه اروپا به وعده‌های خود به ترکیه درباره کمک به معضل مهاجرین و پیوستن کامل این کشور به اتحادیه اروپا عمل نکرده است.

چاووش اوغلو گفت که کشورش ۳۷ میلیارد دلار برای مهاجرین هزینه کرده این در حالی است که مشارکت‌های خارجی که دریافت کرده از یک میلیارد دلار فراتر نرفته است.

وی به موضوع خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسی نیز اشاره کرد و گفت که نیاز ضروری این کشور به سامانه دفاع موشکی سبب شد تا آن را بخرد.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد زمانی که ترکیه نیاز شدیدی به سامانه‌های دفاع موشکی داشت، هلند،‌ آلمان و آمریکا اقدام به بیرون بردن سامانه‌های دفاعی موجود در مرزهای کشور ما کردند.

مقامات آمریکایی پیش از این به ترکیه هشدار داده بودند که اگر سامانه‌های اس-۴۰۰ را از روسیه تحویل بگیرد، از پروژه جنگنده‌های اف-۳۵ خارج خواهد شد و با تحریم‌های جدید آمریکا روبرو می‌شود.

واشنگتن اعلام کرد که سیستم دفاعی روسیه با ناتو سازگاری ندارد و تهدیدی برای جنگنده‌های آمریکایی «اف-۳۵» است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.