پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ارتش چین: آماده برقراری امنیت در هنگ‌کنگ هستیم
با ادامه آشوب‌ها و درگیر‌ی‌های خیابانی در هنگ‌کنگ ارتش چین اعلام کرد خشونت‌های موجود را نمی‌تواند تحمل کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از اسپوتنیک، پس از هفته‌ها آشوب خیابانی در منطقه خودمختار هنگ‌کنگ، ارتش چین در این منطقه تهدید کرد نمی‌تواند نسبت به ناامنی و بی‌ثباتی بی‌تفاوت باشد.

«چِن دواکسینگ» فرمانده پادگان نیرو‌های ارتش چین در هنگ‌کنگ در این باره گفت: «ما قاطعانه از هر گامی در راستای برقرای قانون در هنگ‌کنگ از سوی افرادِ دوستدار ملت و این شهر، حمایت می‌کنیم و مصمم هستیم تا از حاکمیت ملی، امنیت، ثبات و موفقیت هنگ‌کنگ حمایت کنیم».

تظاهرات و ناآرامی‌های روز یک‌شنبه در هنگ‌کنگ با درگیری شدید و خشونت‌آمیز آشوب‌گران و نیرو‌های پلیس روبه‌رو شد.

این مقام ارشد ارتش چین همچنین تهدید کرد درگیری‌های خشونت‌آمیز را نمی‌توان تحمل کرد، زیرا امنیت شهروندان هنگ‌کنگی را در معرض خطر قرار می‌دهد و در تضاد با فرمول «یک کشور، دو نظام» است.

هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷ از استعمار انگلیس خارج شد و به جمهوری خلق چین پیوست. این کشور هم‌اکنون تحت فرمول «یک کشور، دو نظام» اداره می‌شود که به موجب آن از استقلال نسبی برخوردار است، اما جزئی از خاک کشور چین محسوب می‌شود.

اعتراض شهروندان هنگ‌کنگی از اواسط خردادماه و در واکنش به تصویب لایحه‌ای جنجالی در پارلمان آغاز شد. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را تسهیل می‌کند؛ اما معترضان می‌گویند تصویب این لایحه استقلال هنگ‌کنگ را به خطر می‌اندازد. با تداوم تظاهرات دولت تصویب این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما اعتراض‌ها و آشوب‌ها همچنان ادامه دارد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.