پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

صنایع دستی و گردشگری بهترین جایگزین نفت برای ارزآوری
مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان گفت: حوزه صنایع دستی و صنعت گردشگری را می‌توان بهترین گزینه جایگزین نفت برای درآمدزایی و ارزآوری در امر صادرات کشور محسوب کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

«محمود اسکندری» در نشست تخصصی گروه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از سلسله نشست‌های تخصصی نخستین جشنواره تصویر صادرات، گفت: سازمان توسعه تجارت در راستای وظایف خود به دنبال گسترش تجارت صنایع خلاق است.

وی افزود: شرایط حاضر بهترین زمان برای توسعه صادرات صنایع خلاق و خدمات به شمار می رود که باید به نحو احسن و بهترین وجه ممکن استفاده شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت ایران در عین حال تصریح کرد: در مهر ماه سالجاری به دنبال ترسیم نقش صادرات و اهمیت تجارت و تولید کشور به دانش آموزان درآغاز سال تحصیلی هستیم و می‌دانیم که چون خدمات قابل لمس و مشاهده نیست از این رو تا کنون خیلی توجه خاصی به آن نشده است.

وی اظهارداشت: در نخستین جشنواره تصویر صادرات به دنبال آن هستیم تا زوایای پنهان ارزآوری خدمات و صنایع خلاق کشور را روشنگری و کشف کرده و معرفی کنیم.

اسکندری خاطرنشان کرد: از تبلیغات، تیزر، کتاب و گردشگری در صنایع خلاق استفاده می شود و باید جامعه به اهمیت بهره مندی از ظرفیت های مختلف برای ارزآوری کشور پی ببرد.

به گفته وی در صنایع دستی و صنعت گردشگری نکته جالب آن است که وقتی فردی گردشگر ایرانی را به خارج می برد شامل معافیت مالیاتی است ولی وقتی یک شرکت گردشگر خارجی به ایران می آورد طلب مالیات می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان ابرازامیدواری کرد که مطالبات رهبر مقام انقلاب اسلامی مبنی بر«تحقق بسته شدن درچاه های نفت» عملی شود تا مسئولان و مردم متوجه شوند چه ظرفیت هایی برای توسعه صادرات غیرنفتی و ارزآوری برای ایران داریم که در این زمینه بخش صنایع دستی و گردشگری و میراث فرهنگی پتانسیلی ویژه دارد‌.

وی تصریح کرد: باید در زمینه ورود و خروج گردشگر و ورود و خروج خودروها و توسعه حضور گردشگر خارجی در ایران و صادرات صنایع دستی اتفاقات موثری رخ دهد.

جشنواره تصویر صادرات به دنبال آشکارکردن حلقه صنایع خلاق

رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویرصادرات هم در ادامه این نشست با اشاره به برگزاری جشنواره تصویر صادرات در اسفند سالجاری، گفت: به دنبال آن هستیم که حلقه صنایع خلاق که مفقود باقی مانده است را پیدا کرده و در این زمینه گام‌های اساسی برای بهبود آن برداریم.

«محمد ولی» با تشریح جزئیات و روند شکل این جشنواره، اظهارداشت: این جشنواره در۸ گروه برگزارمی‌شود که بخش رسانه‌های دیجیتال با پویانمایی، شبکه‌های اجتماعی وتولید محتوا با کارکردهای ویژه آن دراین جشنواره حضور خواهد داشت.

تاکید برارج نهادن به مالکیت فکری و معنوی برای برگزاری جشنواره

رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویرصادرات تصریح کرد: باید به مالکیت فکری ومعنوی ارج بنهیم تا جشنواره صنایع خلاق به بهترین شکل ممکن برگزارشود.

وی اظهارداشت: معرفی توانمندی‌های صادراتی صنایع کشور درحوزه خلاقیت‌ها هدف اصلی برگزاری این جشنواره است.

ولی گفت: دراین جشنواره دربخش استانی ۳۱ محصول از تمامی استان‌های کشور به نمایش درمی‌آید که قراراست هر استان مزیت‌های خود را به دیگران معرفی و برترین استان در صنایع خلاق اعلام شود.

از نکوداشت تا حضور دیپلمات های خارجی در جشنواره

وی خاطرنشان کرد: نکوداشت ۲ تن از پیشکسوتان و برترین‌های هر بخش و تقدیر از سرمایه‌گذاران صنایع خلاق یکی از بخش‌های جنبی این جشنواره است.

رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات، افزود: برپایی کارگاه‌های تخصصی استفاده از ابزارهای تبلیغاتی موثر برای صادرکنندگان یکی از موارد برنامه‌ریزی شده برای هم اندیشی و همفکری برای تبادل تجارب است.

رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات گفت: قرار است دیپلمات‌های خارجی حاضر در تهران در یک از روزهای برگزاری این جشنواره بازدید کنند ضمن اینکه با تمرکز بر فعالیت‌ها رایزن‌های اقتصادی و بازرگانی ایران در خارج از کشور صنایع برتر به خارج از جمهوری اسلامی معرفی شوند.

در ادامه این نشست مدیرکل بین‌الملل دانشگاه علم و فرهنگ در با اشاره به ظرفیت ها و پتانسل ها یموجود در این دانشکده ، ابرازامیدواری کرد تا فروش نفت ایران به صفر برسد تا گردشگری در ایران و توسعه و ارزآوری آن از حالت ویترین دربیاید.

«پنجه شکاری» افزود: متاسفانه نگاه سازمان میراث فرهنگی به گردشگری فقط خدمات دهی است.

مدیرکل بین‌الملل دانشگاه علم و فرهنگ در عین حال تصریح کرد: در حوزه مد و لباس و عرضه جواهر بر اساس علایق ایرانیان اقدامات خوبی در پارک علم و فناوری صورت گرفته و برندسازی خوبی شده است.

همچنین مدیرجشنواره خوراک ملل هم دراین نشست خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد دستاوردهای مالی حوزه گردشگری مربوط به بخش غذاست و می‌توان در زمینه آشپزی و غذا اقدامات اساسی برای توسعه صادرات آن کرد.

«جلال ذکایی» افزود: در زمینه صادرات آشپز با توجه به ذائقه‌ها و غذاهای کشور و علاقه خارجی‌ها با غذاهای ایرانی و تنوع فراوان می‌توانیم گام‌های موثری برداریم.

مدیر جشنواره خوراک ملل گفت: از طرف یونسکو شهر رشت به عنوان شهر خلاق غذا انتخاب شده و می‌توانیم در صنایع خلاق برخی چیزها تکراری است و می‌توانیم در بخش غذا و آشپز بهره فراوانی برای کشور در عرصه ارزآوری داشته باشیم.

در این نشست دبیر و عضو هیات رئیسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: فقط ۲ درصد از صادرات ایران مربوط به بخش گردشگری است ضمن اینکه اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی توسط یونسکو انتخاب شده ولی می‌توان از ظرفیت بالای شورایعالی مناطق آزاد استفاده حداکثری کرد.

شیرین کارشناس مطالعات راهبردی دفتر آموزش‌های گردشگری در این نشت افزود: تا ۵ مهر که روز جهانی گردشگری است قرار است از شعار و برند گردشگری و جریان سازی آن رونمایی شود.

یاسینی دفتر برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: گردشگران خارجی ارزآوری خوبی برای کشور دارند ضمن اینکه صادرات صنایع دستی ایرانی هم از سوی خارجی‌ها مورد استقبال ویژه‌ای است.

در ادامه این نشست عیاشی از دفتر اداره کل نظارت و ارزیابی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: در بحث مالکیت فکری باید حق و حقوق فعالان صنایع خلاق اقدام اساسی صورت گیرد.

وی افزود: درباره مالکیت فکری آثار صادراتی حوزه گردشگری اهمیت مالکیت فکری دو صد چندان است که باید سازمان توسعه تجارت حمایت‌های خود را افزایش دهد.

در این نشست معمولی از شورایعالی مناطق آزاد گفت: قوانین و مقررات شورایعالی مناطق آزاد با داخل کشور متفاوت است و باید برای صادرات محصولات ایرانی از این ظرفیت حداکثر استفاده را کرد.

معمولی اظهار داشت: ۴ ماه است که مدیریت صنایع خلاق به معاونت فرهنگی شورایعالی مناطق آزاد افزوده شده است و بر همین اساس به دنبال آن هستیم که در این مناطق به منظور توسعه صنایع خلاق و افزایش صادرات گام‌های موثری برداریم.

بنکدار از جامعه تورگردانان ایران در این نشست گفت: اخیرا دولت حرف تورگردانان را شنیده و یک طرفه ویزای ورود گردشگران را به ایران حذف کرده است.

وی افزود: متاسفانه هم اکنون رایزن فرهنگی در چین نداریم و وقتی کسی در این کشور حضور نداشته باشد اطلاعاتی هم به جامعه چین در مورد سفر گردشگر به ایران داده نمی‌شود.

بنکدار تصریح کرد: سال‌های سال است که تعداد زیادی افغانستانی و عراقی به ایران سفر می‌کنند که تورهای گردشگری کشورمان در مورد آنها نتوانسته‌اند کاری کنند.

وی اظهار داشت: ارائه اطلاعات صنایع دستی و گردشگری از طریق سایت‌های اینترنتی جای خود را به اپلیکیشن‌ها داده‌اند و باید از این ظرفیت حداکثر استفاده را کرد.

اسکندری مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان در جمع‌بندی این نشست گفت: در سال ۲۰۱۰ رسیدن به صادرات ۲۰ میلیارد دلاری غیرنفتی را در حالی جشن گرفتیم که در همان سال کره‌جنوبی در همان سال فروش ۲۱ میلیارد دلاری در بخش فیلم و سریال را کسب کرده بود.

وی تصریح کرد: پس از بررسی‌های متعدد در مورد دلیل صادرات غیرنفتی کره جنوبی در بخش فیلم و سریال متوجه شدیم که در سال ۱۹۹۸ در اتاق فکری ویژه برای ورود به بازارهای فیلم و سریال کشورهای اسلامی که باید بازیگران فیلم‌ها محجبه باشند و کره جنوبی از همین مسأله نهایت استفاده را کرده‌اند.

اسکندری خاطرنشان کرد: باید در سازمان توسعه تجارت اتاق فکری ویژه برای توسعه بخش‌های مختلف برای استفاده از ایده‌های برتر برای افزایش صادرات و ارزآوری تشکیل دهد.

نخستین جشنواره تصویر صادرات صنایع خلاق با حضور حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، تجسمی‌، رسانه های دیجیتال، صنایع دستی و گردشگری، سینما، تئاتر و دیگر فعالیت ها یدر این راستا اسفند ماه ۹۸ برگزار می شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.