پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مدیر جهاد کشاورزی آمل خبر داد;
مبارزه تلفیقی با آفت ساقه خوار برنج در ۱۸۰۰ هکتار از شالیزارهای آمل
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: سال زراعی امسال مبارزه با آفت کرم ساقه خوار برنج با رهاسازی زنبور تریگو گراما و بصورت تلفیقی در یک هزار و 800 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

سید حسین اسلامی با اشاره به آغاز اجرای طرح مبارزه و کنترل بیولوژیک آفات و بیماری ها تحت نظر کارشناسان و محققین در اراضی شالیزاری، گفت: مبارزه بیولوژیک از روش‌های کلیدی در مدیریت تلفیقی آفات شناخته شده است.

وی درباره دلیل مصرف بالای سموم در مراحل مبارزه با این آفت بیان کرد: به دلیل این‌که کرم ساقه خوار برنج در سه مرحله و سه نسل در مزارع برنج ظاهر می‌شود، میزان سموم مصرفی افزایش پیدا می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل افزود: مبارزه شیمیایی با کرم ساقه خوار برنج در نسل اول پس از گذراندن زمستان بصورت پروانه در اردیبهشت روی برگ‌ها ظاهر شده و با تخم گذاری و تبدیل شدن به لارو شروع به خسارت به مزارع برنج می‌کند.

این مسؤول اضافه کرد: نسل دوم کرم ساقه‌خوار اواخر خردادماه و نسل سوم آن نیز از اواخر تیر تا اوایل مردادماه ظهور کرده و مزارع را هدف آسیب خود قرار می‌دهد

وی در پایان گفت: به منظور کاهش مصرف سموم حشره کش در شالیزار، امسال مبارزه با آفت کرم ساقه خوار برنج با رهاسازی زنبور تریگو گراما و بصورت تلفیقی در یک هزار و ۸۰۰ هکتار از  اراضی شالیزاری این شهرستان انجام می شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.