پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

باز هم امنیت پارک‌ها به خطر افتاد/ حمله به یک دانشجو توسط فرد سگ گردان/ چرا با سگ گردانی‌ها برخورد جدی نمی‌شود؟
با اینکه به گفته پلیس سگ گردانی در اماکن عمومی مانند پارک ها ممنوع اعلام شده است اما در روز اول ماه مبارک رمضان شاهد حمله سگ و صاحبش به یک دانشجو هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

در سال گذشته بود که حادثه ای ناگوار برای یک دختر بچه در یکی از پارک های لواسان رخ داد. در جریان سگ گردانی فردی در یکی از پارک های این منطقه بود که سگ به دختر بچه حمله می کند و متاسفانه جراحات شدیدی به این کودک وارد می کند. بعد از این موضوع بود که انتقادات بسیاری نسبت به عدم پیگیری و قانونگرایی در خصوص مزاحمت و حمله سگ‌هایی که اتفاقا صاحب دارند و از نژادهای خطرناک هستند نزد افکارعمومی بوجود آمد.

در آن زمان «جعفری دولت آبادی» دادستان وقت تهران با بیان اینکه در حال حاضر ما در تهران این مشکل را داریم  و در برخی از پارک‌ها و عده‌ای از گردانندگان سگ برای سایرین مزاحمت ایجاد می‌کنند گفت: «سگ گردانی اگر موجب مزاحمت مردم شود باید اقدام گردد.»
پس از آن با انتقاد شدیدتر افکارعمومی خبر رسید که سگ گردانی در تهران ممنوع شد.  در همین رابطه، «سردار حسین رحیمی»، رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه برخی افراد با آوردن سگ به معابر عمومی باعث ایجاد ترس و دلهره برای شهروندان شده‌اند اظهار کرد: پلیس با اخذ مجوز از دادستان تهران، با افرادی که در اماکن عمومی مانند پارک‌ها سگ گردانی می‌کنند، برخورد خواهد کرد.
وی افزود: مکان‌های عمومی جای سگ‌گردانی و رفت و آمد حیوانات نیست، حمل سگ در درون خودروها ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع، برخورد جدی پلیس با حاملان سگ در خودروها انجام می‌شود.
خرید و فروش سگ در فضای مجازی ممنوع است/ نماینده مجلس: قوه قضائیه ورود کند
اخیرا علیرضا سلیمی «نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس» در رابطه با مطالبه‌ای مبنی بر برخورد قضایی با خرید و فروش سگ در سایت‌های دیوار، شیپور و فضای مجازی گفت: «نظام قضایی ما براساس نظام فقهی و دینی شکل گرفته که این نظام، خرید و فروش سگ را ممنوع اعلام کرده است. اگر سگ، سگ گلّه و شکاری باشد مشکلی ندارد اما خرید و فروش سگ ولگرد و تزئینی غیرقانونی و غیرمجاز است. »
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس ادامه داد: « بنابراین خرید و فروش سگ از جمله معاملات حرام است و به نظر می‌رسد قوه قضاییه باید نسبت به آن ورود کند.»
سلیمی گفت‌: «خرید و فروش سگ در فضای مجازی و همچنین سگ‌گردانی در سطح خیابان‌ها از جمله افعال حرام و برگرفته از فرهنگ غلط غربی است که به آرامی به فرهنگ جامعه ما در حال نسوخ است.»
اما حالا از گوشه و کنار اخباری درمورد ادامه سگ گردانی و همچنین آسیب های آن در پارک ها و معابر عمومی منتشر شده می شود که دوباره این نگرانی را در افکارعمومی تشدید می کند.
حمله صاحب سگ با چاقو به یک دانشجو
حالا خبر رسیده که در اولین روز ماه مبارک رمضان یکی از دانشجویان که در پارک بوده و خواسته افطارش را باز کند حادثه ای دیگر در این حوزه روبرو شده است. شب گذشته دقایقی پس از افطار، یک شهروند دانشجو، بخاطر اعتراض به سگ‌گردانی در پارکی در حوالی ستارخان تهران، مورد حمله سگ‌باز قرار گرفت. این حمله که با چاقو صورت گرفته است، باعث آسیب دیدن ریه جوان دانشجو شده است که حال وی در بیمارستان چندان مساعد نیست.
یکی از کاربران شبکه اجتماعی در این باره نقل می کند: «امیر محمد از رفقای علوم سیاسی ما در دانشگاه تهران است. دیروز بعد از خرید در بازار با رفیقش به خاطر اینکه فست‌فود جای نشستن نداشت و هنگام افطار بود به نزدیک‌ترین پارک محله ستارخان رفتن تا روزه اولین روز ماه رمضان را افطار کنند.
بعد از اینکه اذان؛ یک مرد با سگ اش به سمت امیر محمد و رفیقش آمد. امیرمحمد پایش را بلند کرد که سگ نزدیکش نیاید و سگ هم شروع کرد به پارس کردن! امیر محمد به سگ گفت زهر مار. صاحب سگ هم بدون عذرخواهی چاقو بلندی رو از جیبش بیرون در آورد و از پشت چاقو را به کمر و نخاع امیر وارد کرد!» 
سئوال اساسی این است که اگرچه پلیس با سگ گردان ها برخورد نمی کند چرا در پارکها که با ورود این افراد و سگ شان برخورد صورت نمی گیرد. جالب اینجاست که در این موارد با ورود سایل نقلیه از جمله موتور به پارک ها به شدت برخورد می شود اما در خصوص برخورد با افرادی که سگ به مراکز تفریحی و استراحت مردم می آوردند و امنیت و آرامش آنان را به هم می زنند برخوردی صورت نگرفته است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.