پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ظریف: ایران دکترای دور زدن تحریم‌ دارد
وزیر خارجه جمهوری اسلامی بر این باور است که رئیس جمهور ایالات متحده به دنبال جنگ با تهران نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در مصاحبه‌ با رویترز در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست ولی اقدامات ترامپ می تواند منجر به درگیری شود.

وی در ادامه تاکید کرد: تصور نمی کنم که ترامپ به دنبال جنگ باشد. ولی این مساله نمی تواند اساسا مانعی برای جلوگیری از وقوع درگیری باشد.

کاخ سفید هنوز نسبت به اظهارات وزیر خارجه کشورمان واکنشی نشان نداده است.

ظریف اظهار داشت: گروه موسوم به ” تیم بی” شامل جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ترامپ را در مسیر درگیری با تهران قرار خواهد داد. کسانی که چنین سیاست هایی را طراحی می کنند، اساسا به دنبال دستیابی به یک راهکار از طریق مذاکره نیستند. ولی اجازه بدهید شفاف اعلام کنم که تهران به دنبال درگیری و تقابل نیست ولی دست از دفاع از خودش برنخواهد داشت.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی نسبت به این مساله هشدار داده است که برخی افراد به دنبال طراحی توطئه ای برای ایجاد یک حادثه هستند تا این مساله را به یک بحران گسترده تر تبدیل کنند.

پس از اقدام دولت ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای قدرت های جهانی با ایران، روابط تهران و واشنگتن متشنج تر از قبل شده است. ایالات متحده در یک سال گذشته تحریم ها علیه ایران را تشدید کرده و اوایل ماه جاری میلادی نیز در اقدامی خصمانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و از مشتریان نفت ایران خواسته است تا از ماه می خرید نفت را متوقف کنند و در غیر این صورت با تحریم مجازات خواهند شد.

این نخستین بار است که یک کشور مثل آمریکا ارتش و نیروهای نظامی یک کشور دیگر یعنی ایران را در فهرست سازمان های تروریستی قرار می دهد.

ظریف در ادامه گفت: ایران با احتیاط و ملاحظات لازم به سیاست های خطرناک ایالات متحده پاسخ خواهد داد. ایران هنوز به ناوهای جنگی آمریکایی اجازه عبور از تنگه هرمز را می دهد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی تصمیم آمریکا علیه سپاه پاسداران را “پوچ و مضحک” ارزیابی کرد و گفت: ایران هیچ برنامه‌ای برای پاسخ نظامی نخواهد داشت مگر آنکه ایالات متحده قوانین تعامل با نیروهای ایرانی را تغییر دهد. ما با احتیاط و ملاحظات لازم رفتار خواهیم کرد ولی این مساله بدان معنا نیست که اگر آمریکا قوانین بازی را تغییر دهد، یا قوانین تعامل را تغییر دهد، قادر خواهد بود به همین روال ادامه دهد.

ظریف در پاسخ به سئوالی درباره اینکه “آیا کشتی های جنگی آمریکایی هنوز می توانند از تنگه هرمز عبور کنند”، تاکید کرد: کشتی ها می توانند از طریق تنگه هرمز عبور کنند. اگر آمریکا بخواهد قوانین تعامل، قوانین بازی و کانال های ارتباطی و پروتکل های موجود را حفظ کند، ما قصد انجام هیچ گونه اقدامی را نخواهیم داشت، علی رغم این واقعیت که حضور آمریکا در خلیج فارس را بی ثبات کننده می دانیم.

ظریف در ادامه درباره تحولات سوریه نیز گفت: ایران کاملا مراقب تحولات سوریه و عراق است چرا که منابع زیادی را برای جنگ در آنجا سرمایه گذاری کرده است. و ما به سادگی دست از این کار نخواهیم کشید.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه تهران نیز گفت: ایران در برابر تحریم های آمریکا مقاومت خواهد کرد. منظور من این است که همواره راهکارهایی برای دور زدن تحریم ها وجود دارد. ما در این زمینه دکترا داریم.

ایالات متحده روز دوشنبه از مشتریان نفت ایران خواسته است تا خرید محموله های نفتی را از ماه می متوقف کنند و در غیر این صورت تحریم خواهند شد. آمریکا در واقع معافیت ۶ ماهه برای ۸ مشتری نفتی ایران لغو خواهد کرد.

ظریف به این مساله اذعان کرده است که تحریم های نفتی به ضرر شهروندان عادی خواهد بود و دولت همه تلاش های خود را برای فروش نفت و تامین نیازهای شهروندانش انجام خواهد داد.

وی در پاسخ به این سئوال که “چه کشور دیگری مد نظر ایران برای فروش نفت قرار دارد”، تصریح کرد: اگر به شما بگویم که دیگر قادر به فروش نفت به آنها نخواهیم بود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.