پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

چرا تنگه هرمز اهمیت دارد؟
ایران اعلام کرده اگر استفاده از گذرگاه استراتژیک هرمز برایش ممنوع شود، این تنگه را می بندد. حدود یک پنجم نفت مصرفی جهان از تنگه هرمز می گذرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از رویترز، ایران اعلام کرده اگر استفاده از گذرگاه استراتژیک هرمز برایش ممنوع شود، این تنگه را می بندد. حدود یک پنجم نفت مصرفی جهان از تنگه هرمز می گذرد.

این تهدید از طرف یک فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به دنبال اعلام لغو معافیت های نفتی ایران به خریداران نفت این کشور صورت گرفت. آمریکا از این کشورها خواست تا اول ماه می خرید از ایران را متوقف کنند، در غیر اینصورت تحریم می شوند.

قیمت نفت به بالاترین حد شش ماهه رسیده است.

تنگه هرمز یک مسیر حیاتی کشتیرانی است که تولیدکنندگان نفت خاورمیانه را به بازارهای آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و فراتر از آن متصل می کند. این تنگه دهه هاست در قلب تنش های منطقه ای قرار دارد.

چرا تنگه هرمز اهمیت دارد؟

اداره اطلاعات انرژی آمریکا تخمین زده که ۱۸.۵ میلیون بشکه نفت دریایی در روز از این گذرگاه در ۲۰۱۶ عبور کرده است که حدود ۳۰ درصد نفت خام و سایر میعانات تجارت شده از طریق دریا در ۲۰۱۶ است.

حدود ۱۷.۲ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی در ۲۰۱۷ از این تنگه عبور کرده و حدود ۱۷.۴ میلیون بشکه در روز در نیمه اول ۲۰۱۸ از این منطقه تجارت شده است.

با توجه به اینکه مصرف کل نفت جهان حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز است، یک پنجم این مقدار از تنگه هرمز می گذرد.

بیشتر نفت صادر شده از عربستان، ایران، امارات، کویت و عراق از این تنگه عبور می کند.

از این تنگه همچنین برای صادرات کل گاز طبیعی مایع تولید شده توسط قطر، بزرگترین تولید کننده نفت جهان استفاده می شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.