پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

همایون اسعدیان: نهادهایی مانند خانه سینما در بلایای طبیعی نباید خودشان پول جمع کنند / در روزهای آینده یک هیأت از سینماگران به مناطق سیل‌زده می‌روند
همایون اسعدیان، کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون ایران گفت: تجربه زلزله آذربایجان به‌ ما آموخت که نهادهایی مانند خانه سینما نباید خودشان پول جمع کنند و به‌طور مستقیم درگیر مسائل مالی و کمک‌های غیرنقدی شوند؛ که قطعا نتایج خوبی به ‌دست نخواهد آمد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

همایون اسعدیان، کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون ایران درباره ماجرای سیل مهربانی که از کجا آغاز شد، گفت: سیل و بعدتر آبگرفتگی فراگیری که در کشورمان آمد، مصادف شد با جشن‌های نوروزی که همه ‌جا تعطیل بود، حداقل این‌که خانه سینما تعطیل بود و ما امکان این را نداشتیم که با اعضای خانه سینما ارتباط برقرار کرده و ترتیب مراسمی برای کمک به سیل‌زدگان را بدهیم.

وی افزود: بعد از سیزده‌ فروردین، در صحبت با اعضای خانه سینما حس کردیم باید کاری کنیم تا فرهنگ و هنر و سینما هم در کمک به آسیب‌دیدگان سیل نقشی داشته باشند و ابراز همدردی کنند. البته چند تن از هنرمندان در روزهای تعطیلات خودشان به مناطق سیل‌زده رفته بودند ولی ما به این نتیجه رسیدیم که گروهی از طرف خانه سینما به مناطق سیل‌زده رفته و همدردی‌مان را با آسیب‌دیدگان اعلام کنیم.

اسعدیان درباره اینکه ایده سیل مهربانی از کجا آمد گفت: تجربه زلزله آذربایجان به‌ ما آموخت که نهادهایی مانند خانه سینما نباید خودشان پول جمع کنند و به‌طور مستقیم درگیر مسائل مالی و کمک‌های غیرنقدی شوند؛ که قطعا نتایج خوبی به ‌دست نخواهد آمد. برای همین مبالغی که جمع‌آوری شده، در اختیار خانه سینما نیست و از همان ابتدا در اختیار هلال‌احمر و شهرداری قرار گرفت.

این کارگردان سینما با اشاره به اینکه ما با این فرض قطعی جلو آمدیم که خودمان نباید به هیچ‌عنوان مسئولیت مسائل مالی را برعهده بگیریم گفت: به ‌هرحال نهادها و ارگان‌هایی وجود دارند که وظیفه‌شان چنین مسائلی است و قطعا اشراف بیشتری به این موارد دارند که باید کمک‌ها مثلا در کدام مناطق توزیع شوند.

وی درباره نحوه همکاری هلال احمر با این طرح گفت: از دوستان هلال‌احمر خواهش کردیم که بیایند و ما هم در کنارشان کمک می‌کنیم، اما هم صندوق‌های کمک‌های مالی همه مستقیم به هلال‌احمر رفته؛ و هم چادری که کمک‌های مردمی را جمع‌آوری می‌کرد، مستقیم به انبارهای هلال‌احمر منتقل شده و قرار است از طریق کامیون به مناطق سیل‌زده ارسال ‌شود.

اسعدیان درباره میزان کمک‌های مالی جمع اوری شده گفت: البته از دوستان خواهش کرده‌ایم که یک برآوردی بکنند تا بدانیم اوضاع چگونه بوده، اما باید بگویم که حداقل برای ما این‌که کمک‌ها چقدر بوده، چندان مهم نیست و آن‌چه اهمیت داشت، نفس حرکت است.

کارگردان فیلم طلا و مس از کمک فروش یک روز سینما آزادی به سیلزدگان خبرداد و گفت: روز گذشته تمام فیلم‌هایی که در سینما آزادی روی پرده آمدند که هفت فیلم بودند، اعلام کردند که فروش‌شان را در اختیار این حرکت می‌گذارند.

وی با اشاره از ابراز رضایت از میزان همراهی هنرمندان با این طرح هم افزود: این‌که در یک روز بارانی وقت گذاشتند و آمدند، اتفاق خوبی بود که بسیار حس خوبی ایجاد کرد، به‌ حدی که نمی‌دانم چگونه حس درونی خود را بگویم.

اسعدیان درباره هدف برگزاری طرح سیل مهربانی گفت: یکی از اهدافمان با توجه به این‌که می‌دانیم دوستان هلال‌احمر در مناطق سیل‌زده بسیار زحمت کشیده‌اند، این بود که دوباره اعتماد مردم را نسبت به هلال‌احمر جلب کنیم. در روزهای آینده هم به‌ صورت یک هیأت از سینماگران به مناطق سیل‌زده می‌رویم و کمک‌های جمع‌آوری‌شده را زیرنظر نمایندگان شهرداری تهران، هلال‌احمر و خانه سینما در این مناطق توزیع می‌کنیم‌.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.