پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران مطرح کرد;
خانه منوچهری قطعا قلیان سرا نخواهد شد/شهرداری آمل ۲ سال قبل از گرفتن خانه منوچهری انصراف داد
سیف اله فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: شهرداری آمل 2 سال قبل از گرفتن خانه منوچهری با دادن نامه کتبی انصراف داد و این مجموعه به بخش خصوصی واگذار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه گفتگوی جذابی با سیف اله فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران انجام داده است که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

سیف اله فرزانه متولد ۱۰ آبان ۴۱ دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته مدیریت تحول اداری می باشد. وی از سال ۶۷ تا ۷۳ به سمت ریاست اداره تربیت بدنی شهرستان محمود آبادمنصوب شدند، و از ۷فروردین سال ۷۴ به عنوان شهردار محمود آباد انتخاب شدند .

وی در سال ۷۸ به عنوان مدیر کل سازمان اموال تملیک و مدیر کل فروش حراج و مزائده و رئیس کمیسیون معاملات سازمان جمع آوری فروش اموال تملیکی کشور بودند و از سال ۸۲ تا ۸۶ مجددا به سِمت شهردار محمود آباد منصوب شدند و آذر ماه ۹۶ به عنوان معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مازندران منصوب شد.

نامبرده در سال ۹۰ مدیر کل میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری شد و  فرودین ۹۳ هم به عنوان فرماندار شهرستان محمود آباد تا پایان سال ۹۴ بودند;  همچنین ایشان در سال ۹۶ هم با اکثریت آرا به عنوان نفر اول شورای شهر محمود آباد انتخاب شدند و براساس اطلاعات و آمار دریافتی از شورای نگهبان وی نفر اول در سطح کشور به نسبت درصد جمعیت رای دهنده می باشد.

وی که با ۸سال سابقه کار اجرایی در حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و  گردشگری از با تجربه ترین مدیران این حوزه محسوب می شود مجددا در سال ۹۷ به عنوان مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان مازندران منصوب شدند.

سیف اله فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مازندران با بیان اینکه اکثر شهرهای مازندران از پیشینه ی تاریخی برخوردار هستند، اظهار کرد: بیشتر بافت های تاریخی استان در شهرهای  آمل ، بابل و ساری قرار دارد و ما  به لحاظ بناهای تاریخی در مازندران غنی هستیم.

وی یکی از مشکلات کشور را اشتغال و کار آفرینی دانست و بیان کرد: ظرفیت بزرگی در سازمان گردشگری نهفته است که اگر قرار است این ظرفیت به فعل تبدیل شود حتما باید همه دستگاه ها مساعدت و همکاری کنند و به نوعی مدیریت یکپارچه را تعریف کنیم ؛ چرا که این سازمان صنعت پاکی است و با همکاری دستگاه های دیگر می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: ما می توانیم در صورت همکاری تمام دستگاه ها ، گردشگری سلامت ، گردشگری ورزشی ، گردشگری دریایی، مناطق نمونه و بناهای تاریخی، صنعت صنایع دستی و یا هنرهای دستی در تمام زمینه ها می توانیم ارتقا دهیم ، و اشتغال پایدار ایجاد کنیم.

وی در خصوص بناهای تاریخی خاطر نشان کرد: مرمت و بهسازی در این بناها، باید به خوبی و آرام صورت بگیرد و نمی توان با بیل و کلنگ و لودر انجام شود.

فرزانه به واگذاری بناهای تاریخی بر بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: بناهای تاریخی در سطح کشور قرار شد به موسسه صندوق حفظ احیاء سپرده شود ، خانه منوچهری آمل نیز مستثنی نیست و علت واگذاری این بناها علاوه بر حفظ بنا، ایجاد اشتغال می باشد .

وی کاربری خانه منوچهری را فرهنگی و پذیرایی خواند و بیان کرد: وقتی قرار است یک بنای تاریخی واگذار شود، توجیه بازگشت سرمایه باید وجود داشته باشد،هر چند مطمئن باشید این بنا قلیان سرا نخواهد شد.

این مسئول با بیان واگذاری خانه منوچهری در سال ۹۵ اظهار کرد: شهرداری آمل توانست در این مزایده برنده شود، و صندوق حفظ احیاء از شهرداری خواست تا این بنا را تحویل بگیرد ؛ اما شهرداری از ادامه کار انصراف کتبی داد.

وی افزود: سازمان حفظ آثار نمی تواند این بنا را رها کند و باید به شرکت یا موسسه ای واگذار شود ، در سال ۹۶ موسسه خصوصی این بنا را تحویل گرفت و این شرکت با توجه به دستور، نقشه و شرح خدماتی که صندوق حفظ احیاء دارد؛ کار خود را شروع کرده است.

فرزانه در ادامه تصریح کرد: شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر آمل در روز بازدید از این بنا اظهار کردند که این بنا را تحویل میگیریم، در حالی که شهرداری از این کار انصراف کتبی داده است و این موضوع در زمانی که شهرداری سرپرست داشت صورت گرفت و از آن زمان تا به حال ۲ سال گذشته است.

وی ادامه داد: با توجه به رطوبتی بودن استان مازندران بناهای تاریخی نیاز بیشتری به مرمت دارند و هر ساله باید بهسازی و مرمت شوند، دولت قادر به نگهداری این بناها نیست ،و سیاست دولت این است که به بخش های خصوصی واگذار شود.

سیف الله فرزانه با تاکید بر اینکه بناها به افراد بومی واگذار شود گفت: معتقدم اگر بناهای تاریخی به اهلش واگذار شود، به شرکت ها یا افراد حقیقی که بومی هستند، دلسوزی بیشتری خواهند داشت البته اگر شهرداری باشد بهتر می تواند اداره کند و ما زمینه این واگذاری را بهتر مهیا خواهیم کرد.

خبر: سحرصالحی زرخونی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.