پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

“هردم از این باغ بری می‌رسد”؛ تور کریسمس پدیده‌ای تازه برای ایرانیان لاکچری!/ ۱۰ میلیون تومان هزینه تعطیلات ژانویه برای بچه پولدارها
بعد از جشن‌های هالووین و کریسمس حالا تور ژانویه نیز به بازار آمده تا به اصطلاح لاکچری‌های وطنی برای گذران تعطیلات کریسمس به کشورهای خارجی سفر کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

ضرب المثلی است که می‌گوید “هردم از این باغ بری می‌رسد” و این نیم بیت شعر وصف حال این روزهای ماست. بعد از جشن‌های لاکچری کریسمس و هالووین حالا تورهای خارجی برای کریسمس و تعطیلات ژانویه میان برخی به اصطلاح بچه پولدارها رایج شده است. تور کریسمس آن هم به برخی کشورهای همسایه که وجه اشتراکات بسیاری با ما دارند و اساسا جشن کریسمس و تعطیلات ژانویه متعلق به آنها نیست!

البته در کنار این کشورهای همسایه که مقصد تعطیلات ژانویه هستند برخی کشورهای آسیای شرقی نیز مقصد تورهای کریسمس هستند با این تفاوت که قیمت بسیار گزافی را در مقایسه با کشورهای همسایه برای سفر به این کشورها باید پرداخت.

تفاوت دیگر این تورهای لاکچری برای تعطیلات ژانویه در نوع پرداخت است. در حالیکه برای تور کریسمس به کشورهای همسایه تنها پرداخت تمام مبلغ به ریال کافی می‌باشد برای تور کشورهای آسیایی و برخی جزایر علاوه بر پول ملی باید مبلغ گزافی نیز به دلار پرداخت شود! به عنوان مثال برای یک تور کریسمس به شهر پکن برای شش روز باید علاوه بر مبلغ سه میلیون و ۷۹۰ هزار تومان، ۴۴۰ دلار نیز پرداخت کرد که به فرض اینکه دلار ۱۰ هزار تومان باشد باید ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ناقابل پرداخت کرد که در مجموع با قیمت دلار ده هزار تومانی ۸ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان می‌شود.

البته این تنها یکی از تورهای به نسبت ارزان کشورهای آسیای شرقی برای تعطیلات کریسمس است و بسیاری دیگر از کشورهایی که مقصد تور تعطیلات ژانویه هستند مبالغ گزاف‌تری نیاز دارند. چنین تورهایی در حالی وجود دارد که یکم دی ماه همزمان با شروع سال جدید میلادی و تعطیلات ژانویه در ایران تعطیل نیست و کسانی که برای این مسافرت‌ها حاضر می‌شوند قطعا ژن‌های بسیار خوبی هستند که می‌توانند برای یک سفر هفت روزه مبالغی بالای ده میلیون تومان را بپردازند!

نکته جالب این تورهای لاکچری نیز این است که تمامی هتل‌هایی که برای تعطیلات ژانویه توسط تورها رزرو شده‌اند بدون ناهار و شام هستند و تنها محل استراحت مسافران می‌باشند و باید مسافرین لاکچری این تورها مبالغ گزافی نیز بابت ناهار و شام در این کشورها بپردازند. اگرچه از قدیم گفته‌اند “دارندگی و برازندگی” اما باید دید چرا باید فرهنگ غربی اینچنین به فرهنگ ما هجمه وارد کند که برخی‌ها برای تعطیلات ژانویه که معنایی برای ما ندارد به دنبال تور باشند تا آژانس‌های هواپیمایی نیز اینچنین خدماتی را ارائه دهند؟

اینکه در شرایط فعلی کشور برخی‌ها اینچنین ارز را از کشور خارج می‌کنند در حالیکه بسیاری از نقاط زیبای ایران را ندیده‌اند شاید ربطی به دارندگی و برازندگی نداشته باشد و همان غرب زدگی و تهاجم فرهنگی باشد که سالیان سال است به آن اشاره می‌شود اما به جای درمان روز به روز نیز وضعیت آن حادتر می‌شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.