پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

خلبان آملی در گفتگو اختصاصی با مازندرانه مطرح کرد;
توانستم در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ رتبه دوم را کسب کنم/یک خلبان در برخی مواقع باید زودتر از یک‌ماشین حساب تجزیه و تحلیل کنید
داریوش صفرقلی زاده خلبان جوان آملی گفت: در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ در حوزه پهپاد عنوان قهرمانی دنیا را کسب کردم و امسال نیز در حوزه خلبانی توانستم نفر دوم مسابقات جهانی را دریافت کنم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

پرواز، آرزوی دیرینه ای است که اندازه ای به طول قدمت بشر در کره زمین دارد، دل سپردن به آسمان، اشتیاقی بود که برادران رایت با خطر کردن آزمایش ها به جان خریدند و جهان را به رویای پرواز دعوت کردند.

سالها قبل در زنگ انشاء، موضوع دوست دارید چه کاره شوید؟ آرزوی مشترک خیلی ها خلبانی بود که در روی دفتر نقش می بست،  شوق رهایی و صعود به آرزوهای دوران کودکی هنوز هم در دل بسیاری از ما همچنان موج می زند، ولی گمان می کنند، پریدن همچنان رویاست، اما داریوش صفرقلی زاده روی آرزوهایش پافشاری کرد و ثابت کرد پرواز تنها رویا نیست.

این خلبان جوان متولد ۲۷آبان ۱۳۷۲ از شهرستان آمل است که به گفتگو با وی پرداختیم تا دنیای بالای ابرها را با او ببینیم.

داریوش صفرقلی زاده، از شروع کار خلبانی اش گفت: بعد از مقطع دیپلم و کنکور با شرایط خاص که حدود ۵ ماه گذاراندن تست های پزشکی و ورزشی بود توانستم وارد دانشگاه علوم و فنون هوایی شوم،و همزمان با شروع سال تحصیلی۱۳۹۰وارد فاز دانشگاهی شدم، ابتدا دروس تئوری و بعد از آن فعالیت های عملی را آغاز کردم که حدود ۷سال طول کشید، در سال ۱۳۹۴ فارغ التحصیل شدم و بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد را شروع کردم و در حال حاضر کارشناس ارشد مخابرات هوایی هستم.

وی با بیان عناوینی که کسب کرد، یادآور شد: در سطح داخلی مسابقات زیادی شرکت کردم از ساخت ربات های پرنده تا پهپاد ها و پرنده های بدون سرنشین، و موفق به کسب رتبه های زیادی شدم، در مسابقات جهانی  در سال ۲۰۱۷ در حوزه پهپاد عنوان قهرمانی دنیا را کسب کردم و امسال نیز در حوزه خلبانی توانستم با مجموع آزمون های تئوری و رقابت ها در عملیات واقعی نفر دوم مسابقات جهانی را دریافت کنم.

این خلبان جوان آملی با اشاره به ظرفیت بالای مسابقات جهانی گفت: این مسابقات در دو بخش، که یک بخش آن مربوط به آزمون های تئوری و بخش دوم مربوط به عملیات در میدان است، چهل کشور حضور داشتند که در رکورد گیری اول و دوم ۲۴تیم باقی ماندند و در نهایت چهار تیم توانستند به مرحله پایانی دست پیدا کنند، که با اختلاف کمی از نماینده کشور روسیه مقام دوم را کسب کردم.

وی از علاقه های بچگی اش به خلبانی اظهار کرد: تمام علاقه مندی های هر شخص از کودکی و نوجوانی شکل می گیرد و من هم از این قاعده جدا نبودم، به خلبانی علاقه داشتم، هرچند میدانستم شغلی است که در کنار تمام شیرینی ها، حساسیت های بالایی دارد، البته نظامی بودن شغل پدرم هم در نگاهم به آینده و شغلی که میخواهم انتخاب کنم بی تاثیر نبود.

این خلبان آملی تصریح کرد: خلبانی جزء محدود شغل هایی در دنیا است که در زمان انجام کار پاهایت روی زمین نخواهد بود و این موضوع با همه متفاوت بودنش ، سختی های خاص خود را دارد که استفاده از تجهیزات چند میلیاردی، ناخودآگاه این سختی و استرس کار را مضاعف می کند، اما علاقه و تخصص باعث می شود که سختی این کار و حرفه لذت بخش شود و بودن استادان حرفه ای در این عرصه مانند استاد جعفریان پشتوانه قلبی محکمی برای من بوده است.

وی ادامه داد: اولین موضوع در رابطه با انتخاب شغل خلبانی آمادگی ذهنی بالاست، در برخی مواقع باید زودتر از یک‌ماشین حساب تجزیه و تحلیل کنید که حساسیت و تخصص در این حرفه را نشان می دهد، مسلط بودن به زبان مرجع  و رفرنس خلبانی که بریتانیایی است هم یکی دیگر از اولویت های این رشته است، شاید بسیاری از افراد به این حرفه علاقه داشته باشند، اما جامعه تنها به این حرفه نیاز ندارد؛ البته متاسفانه در کشورمان این طرز فکر که شغل امن داشته باشند بسیار جا افتاده است، ولی بنظرم جامعه به تمام شغل ها نیاز دارد و هیچ کاستی برای شغل ها نیست، اما کمتر بها داده می شوند، که باعث شده اکثر افراد به سمت شغل هایی با منبع درآمد ثابت باشند.

صفرقلی زاده با اشاره به خاطره های شیرین این شغل بیان کرد: وقتی می خواستم وارد این حرفه شوم تقریبا همه اعضاء خانواده شوکه شده بودند و انتظار چنین تصمیمی ازمن نداشتند، به طور خیلی عجیبی تمام مدارک مورد نیازم در عرض چند روز آماده شد، وقتی وارد دانشگاه شدم، دلگرمی ها و حمایت خانواده بیش از پیش شد و در طول این چند سال برایم قوت قلبی بودند.

وی افزود: اینکه امسال در مسابقات جهانی توانستم مقامی کسب کنم برایم بسیار لذت بخش بود، چرا که اصلا آمادگی ذهنی نداشتم، از قبل برنامه ریزی نکرده بودم و برایم خیلی غیرمنتظره بود، با وجود تمام مشکلات و کمبودها در طول مسابقات توانستم با شرایط مسابقه خودم را وفق دهم و این عنوان را کسب کنم، شیرینی خوشحال شدن پدر و مادرم بعد از این موفقیت لذتی دارد که نمی توان قیمت و ارزشی برای آن در نظر گرفت .

سمانه قلی پور

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.