پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

بخشدار دشت سر آمل بیان کرد;
بخش دشت ۳۸۸۸۰ نفر جمعیت دارد/برنج بخش دشت سر غذای یک میلیون ایرانی را تامین می کند
علی فرشید فر بخشدار دشت سر شهرستان آمل گفت: مساحت کل دشت ‌سر حدود ۲۷۰ کیلومتر و جمعیت این بخش بالغ بر ۳۸۸۸۰ نفر می باشد که از نظر عشایری رتبه دوم را در شهرستان آمل داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

علی فرشید فر بخشدار دشت سر شهرستان آمل در گفت وگو با خبرنگار مازندرانه بیان کرد: حدود ۲۲ سال است که در موسسات عالی و دانشگاه های آمل تدریس میکنم و به مدت ۵ سال معاونت دانشگاه پیامبر اعظم که دانشگاه تربیت معلم سابق بود را برعهده داشتم و رابط بین آموزش و پرورش  و بنیاد شهید و پژوهشگر زبان مازندرانی هستم که دو همایش بین المللی در خارج از ایران سخنرانی داشتم.

فرشید فر ادامه داد: ازجمله اقداماتی که پس از ورود به بخشداری دشت سر انجام دادم تحکیم بخشیدن ارتباط آموزشی بین بخشداری و دانشگاه ها می باشد و در همین راستا کلاس های آموزشی بسیار ارزشمند برگزار شد که در سطح استان چنین کلاس های بی نظیر بود,مانند کلاس های توسعه روستایی، کلاس های کشاورزی مدرن  که محصول سالم تولید شود و به محیط زیست آسیب زده نشود،تا جان آدم ها محفوظ و تنوعی در محصول ایجاد شود.

وی تصریح کرد : این کلاس‌ها در آذر ماه سال ۱۳۹۶ برای کشاورزان روستای دشت سر آمل با تدریس آقای رحمانی فیروزجایی برگزار شد. قبل از برداشت محصول برنج نیز کلاس آموزشی- توجیهی برای کمباین‌داران و شالی کوبی‌داران برگزار کردیم تا بر اصول فنی کار بیشتر تسلط و اشراف پیداکنند و از هدر رفتِ محصول کشاورزی جلوگیری شود.

وی در ادامه بیان کرد: کلاس‌های متعدد دیگری از جمله :کلاس‌هایی برای باغ داران، آموزش تفکیک زباله از مبدا در تک‌تک روستاهای بخش برای مدیریت بهینه پسماندهای عادی، کشاورزی، عفونی و خطرناک، حفظ منابع طبیعی(جنگل، خاک، آب)، آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد و … برگزار کردیم.

وی در مورد کارهای عمرانی و اقدامات مهمی که انجام شده است خاطر نشان کرد: ساخت پلِ عبوری به طول  ۱۴ متر و با عرض ۱/۲۵سانتی‌متر با حمایت‌های نیکوکاران در روستای چنگمیان، بر روی رودخانه ” خرون” که ۲۲۰۰ متر با روستای وسطی‌کلا فاصله دارد، ساخته شد. بر روی رودخانه خرون در گذشته پل چوبی قرار داشت که توسط سیل در سال‌های اخیر تخریب شد و کارشناسان هزینه ساخت چنین پلی را حدود صد میلیون تومان در نظر گرفته‌بودند، ولی ما با کمک خیرین توانستیم در مدت زمان ۲۰ روز با کمتر از ۳۰ میلیون تومان این پل را با رعایت تمامی نکات فنّی و استانداردهای روز بسازیم.

بخشدار دشت‌سر در خصوص پروژه‌های دیگر از جمله بازسازی مزار شهید صابر در روستای آهنگرکلا اظهار داشت: با ریاست بنیاد شهید شهرستان آمل، دهیاری آهنگرکلا و خانواده معزز شهید صابر جلسه‌ای تشکیل دادیم و طرحی که از سوی بنیاد شهید ارائه شده بود که با هزینه بالغ بر ۱۰ میلیون تومان توانستیم تک‌مزار شهید صابر را بهسازی و بازسازی کنیم .

از اقدامات دیگر، پروژه ساختمان بخشداری دشت‌سر می‌باشد،که حدود ۶۰ درصداین پروژه به انجام رسیده است. گفتنی است هزینه این پروژه از اداره راه و شهرسازی به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تامین خواهد شد.امسال هم حدود ۳ میلیارد تومان برای آبادانی جاده قدیم آمل به بابل در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه افزود: در حوزه راه سازی یک کیلومتر آسفالت جاده خرمن‌کلا ، ۲۲۰۰ متر آسفالت روستای چنگمیان به روستای وسطی‌کلا ،آسفالت خیابان شهید راعی واقع در ورودی انستیتو پاستور تا روستای هندوکلا به فاصله یک کیلومتر و روستای معلم‌کلا را اخیرا آسفالت کردیم. در حوزه آموزشی نیز از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ بالغ بر سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان برای ساخت مدارس، بهسازی نمازخانه‌ها و آزمایشگاه‌های مدارس بخش دشت‌سر هزینه شده است.

فرشید فر افزود : در حوزه گردشگری روستایی از جمله بوم‌گردی اقدامات قابل توجهی انجام شده است، از جمله جلسه‌ای را با حضور مدیرکل امور روستایی و شوراها، معاون مدیرکل گردشگری و مشاور بوم‌گردی استاندار برگزار کردیم و در این جلسه ۱۲ روستایی را که در حاشیه جنگل هیرکانی قرار داشتند، پایلوت قرار دادیم و حدود ۳۰الی ۴۰ پرونده برای اداره میراث فرهنگی برای صدور مجوزهای لازم آماده و ارسال کردیم. مجموعه بوم‌گردی معروف به “عاروس ویشه” را که در نوع خود در استان مازندران زبانزد است با حمایت‌های ویژه مسئولان و نماینده محترم شهرستان آمل دایر کردیم.

فرشیدفر، بخشدار دشت‌ سر در ادامه تصریح کرد : کمیته‌های گوناگونی را متشکل از کمیته مدیریت پسماند عادی، کمیته مدیریت پسماندهای عفونی ، کمیته مدیریت پسماند های کشاورزی ، کمیته مدیریت پسماندهای صنعتی را در بخش پی‌ریزی کردیم  و پس از کمیته بندی وظایف هر کمیته ای را مشخص نمودیم تا بتوانند در راستای کار خودشان انجام وظایف کنند.

در پایان بخشدار دشت‌سر گفت: دشت ‌سر تعداد ۳۶ روستا دارد که از این تعداد،  ۳۲ روستا دارای دهیاری می‌باشد. هم‌اکنون مجوز راه‌اندازی دهیاری ۲ روستای دیگر نیز از سوی استانداری مازندران صادر گردیده‌است.

فرشیدفر ادامه داد: بخش دشت‌سر در حوزه طرح هادی، دارای بالاترین ضریب نفوذ در سطح استان مازندران است و مساحت کل دشت ‌سر حدود ۲۷۰ کیلومتر و جمعیت این بخش  بالغ بر ۳۸۸۸۰ نفر می باشد که از نظر عشایری رتبه دوم را در شهرستان آمل داریم و سالانه در حوزه برنج، غذای یک میلیون ایرانی را بخش دشت ‌سر تامین می‌کند.

گفتگو: سحر صالحی زرخونی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.