پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

معاون توسعه مدیریت و سرمایه معاونت علمی مطرح کرد؛
رتبه نخست تولید علم ایران در منطقه/ فعالیت بیش از ۳۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور
دلیری گفت: بیش از ۳۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند و رشد بالای ۱۵ برابری برخی از این شرکت‌ها را شاهد بوده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و سرمایه معاونت علمی در دومین گردهمایی سراسری مدیران صندوق کارآفرینی امید گفت: این صندوق باید مانند نامش امید را در دل مردم ایجاد کند، اتفاقی که با عملکردی که شاهد هستیم رخ خواهد داد، کشورهایی که پیشرفت کرده و توانسته‌اند سرعتی ویژه‌ در رشد اقتصاد داشته باشند، بر فعالیت نخبگان در بستر فناوری‌های نوین تکیه کرده‌اند.

وی بیان کرد: کشور ما نیز طی چند سال گذشته به نیروی انسانی توجهی ویژه‌ داشته و قانون حمایتی در این راستا ایجاد کرده است، در راستای این قانون تکالیفی مشخص شد، نهادهای مالی‌ ایجاد شد و فعالیت‌هایی آغاز شد که امروز در زندگی روزمره مردم مشهود است.

دلیری ضمن اشاره به حضور بیش از ۳۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حال حاضر، گفت: در شرایط اقتصادی کنونی کشور که شرکت‌های سنتی با سرعت رشدی پایین مواجه بوده‌اند، شرکت‌های دانش‌بنیان رشدی قابل‌توجه داشته‌اند. در رصد معاونت علمی رشد بالای ۱۵ برابری برخی از این شرکت‌ها را شاهد بوده‌ایم.

اقتصاد دانش‌بنیان؛ پایه اصلی اقتصاد مقاومتی

وی با اشاره به تمرکز مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد دانش‌بنیان که در مقوله اقتصاد مقاومتی مطرح است، گفت: هر فعالیتی که با بستر دانش و فکر همراه باشد، روزبه‌روز رشد کرده و این رشد شرایط رقابت‌پذیری را ایجاد خواهد کرد. وقتی شرکت‌های موفق دنیا جایگاه خود را به شرکت‌های با پایه دانشی داده و حرف اول را در دنیا می‌زنند، نشان دهنده این است که دانش، فکر و اندیشه بر سرمایه فیزیکی برتر است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه معاونت علمی بیان کرد: امروزه در دنیا، کارخانه‌های تولیدی و خودروسازی‌ها شرکت‌های نخست دنیا نیستند، بلکه پلتفرم‌های استارت‌آپی و شرکت‌های با بستر دانش حرف اول را می‌زنند، در کشور ما نیز همین بستر در حال شکل‌گیری است.

به گفته وی، زمانی حوزه‌های پتروشیمی، سیمان، خودروسازی و غیره جزو شرکت‌های بزرگ کشور بودند اما با بررسی‌های تازه‌ می‌توان دریافت که امروزه رشد این شرکت‌ها حتی نزولی شده است. درحالی‌که برخی استارت‌آپ‌ها ظرف یک سال، در حوزه تخصصی خود تحولی در کشور ایجاد کرده و بیش از چندده‌هزار شغل ایجاد کرده‌اند، درحالی‌که کل دارایی آنها یک سامانه یا یک پلتفرم است.

دلیری با اشاره به تغییر فضای دانشگاهی کشور با گذشته، بیان کرد: اساتید و دانشجویان ما امروزه به این درک رسیده‌اند که برای بهره‌برداری بهتر از علم خود باید به سمت تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان پیش روند. همان‌طور که سال‌های گذشته بانک‌ها به عرصه استارت‌آپی اعتماد نمی‌کردند اما امروز استقبال آنها رو به گسترش است.

تسهیلات  ۳۵۰۰ میلیارد تومانی بانک‌ها  به شرکت‌های استارت‌آپی در نیمه نخست سال

وی بیان کرد: در ۶ ماهه گذشته بانک‌های ما ۳۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های استارت‌آپی پرداخته‌اند. این نشان‌دهنده این موضوع است که اعتماد لازم ایجاد شده است که جوانان می‌توانند تحول ایجاد کنند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه معاونت علمی با اشاره به تفاهم‌نامه مشترکی که پیش‌ازاین با صندوق کارآفرینی امید به امضا رسیده است، گفت: این تفاهم‌نامه برای حمایت از شرکت‌های کوچکی بود که تازه در نظر دارد قدم در این راه بگذارند. چراکه این شرکت‌ها بیشتر نیاز به حمایت دارند.

وی بیان کرد: این تفاهم‌نامه برای ایجاد یک فهم مشترک بود. درحالی‌که اعتقاد داریم بستر فعالیت این صندوق اشتغال است، اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز برای معاونت علمی و هم گردانندگان این صندوق از اولویتی بیشتر برخوردار است.

دلیری تاکید کرد: توقع ما این است که توجه به استارت‌آپ ها و فضای دانش‌بنیان به استان‌های کشور تزریق‌شده و این تکلیف ایجاد شود که اولویت سرمایه‌گذاری و حمایتی ما دانش‌بنیان کشور باشد تا بتوانیم تولید علمی داشته باشیم. این تولید به عقب بازنخواهد گشت، چراکه پشت آن افراد فرهیخته و اندیشمند هستند.

وی ادامه داد: استارت‌آپ موفق دارای رشد هفتگی است، پس هیچوقت بدهکار بانکی نخواهد بود که موجب نکول شود.

وی تکلیف عمومی‌ که در وظایف صندوق کارآفرینی امید باید در نظر گرفته شود را ایجاد فایل بررسی متفاوت برای استارتاپ ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: باید کارشناسانی در این عرصه قرار بگیرند که نسبت به استارت‌آپ ها شناخت داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه معاونت علمی ادامه داد: در موضوع ضمانت‌نامه، باید به موضوعاتی مانند منابع انسانی، بازار شرکت، واحد تحقیق و توسعه و غیره توجه کرد، چراکه فکر ارزشی بالاتر از اسناد ملکی دارد، ضمن اینکه معاونت علمی نیز این نوع فعالیت‌ها را از طریق صدور ضمانت‌نامه به وسیله صندوق‌های پژوهشی و فناوری حمایت خواهد کرد. در سال گذشته بالای هزار و ۸۰۰ ضمانت‌نامه از طریق ۶ صندوق پژوهش و مشاوره‌ای موردحمایت معاونت علمی صادر شده است که حتی یک مورد رد شده نداشته است.

وی بیان کرد: اگر همت کنیم اقتصاد کشور بر پایه دانش، فکر و فناوری باشد، می‌توانیم کشوری باشیم که سرعت رشدمان از کشورهای پیشرفته نیز بیشتر باشد. چراکه بستر نیروی انسانی در ایران بسیار برجسته است. ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه و ۱۶ در دنیا را دارد اما باید آن را تبدیل به محصول کنیم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.