پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

جاده‌های برقی، اقدام بعدی برای حذف سوخت فسیلی +فیلم
این جاده آزمایشی یک شارژر بسیار طولانی برای وسایل نقلیه الکتریکی است. خودرو برقی به هنگام رانندگی بر روی این جاده شارژ می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

خودروی برقی به وسیله نقلیه ای گفته می‌شود که از برق و باتری به‌جای موتور درون‌سوز استفاده می‌کند. جالب است بدانید که در این ماشین‌ها موتور در زیر بدنه قرار دارد. اولین خودروی برقی در قرن نوزدهم تولید شد. اما متاسفانه تولید این‌گونه خودروها با تولید انبوه اتومبیل احتراقی دچار افت شدید گردید. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی با وقوع بحران انرژی مجدداً خودروی برقی مورد توجه قرار گرفت ولی این علاقه‌مندی سبب تولید انبوه و ایجاد بازار رقابتی نشد.

یکی از مسائلی که هنگام خرید یک خودروی برقی به آن توجه می‌کنیم شارژ کردن است. بعضی وقت‌ها فکر می‌کنیم اگر در جایی که به برق دسترسی نداریم و خودرو ما دیگر شارژی برای مصرف نداشته باشد، باید چه کار کنیم. البته ما از خودروهای هیبریدی صحبت نمی‌کنیم زیرا آن‌ها علاوه بر برق از سوخت فسیلی نیز استفاده می‌کنند.

حالا در سوئد اتفاقی افتاده است که این مشکل را حل خواهد کرد. به تازگی یک خیابان آزمایشی در سوئد ساخته شده است که می‌تواند وسایل نقلیه برقی شما را شارژ کند. در واقع این خیابان مانند یک شارژر طولانی عمل می‌کند. این اتفاق زمانی می‌افتد که خودرو در حال رانندگی کردن بر روی آن است. این شارژر برای خودروهای معمولی، کامیون‌ها و اتوبوس‌ها کاربرد دارد.

برای این که یک خودرو بتواند توسط این شارژر طولانی  شارژ شود نیاز است یک بازوی فلزی قابل جابه‌جایی در زیر شاسی آن قرار داده شود. خودروها به وسیله این بازوی فلزی به ریل رسانایی که در جاده قرار گرفته است متصل می‌شوند. به این روش می‌توان خودروها در حال حرکت شارژ کنند. کشور سوئد برنامه ریزی کرده است که تا پایان سال ۲۰۳۰ حمل و نقل بدون سوخت فسیلی را اجرایی کند. در این مسیر، پروژه “eRoadArlanda” نقش مهمی دارد. “eRoadArlanda” نام همین شارژرهای خیابانی است. اگر این جاده از آزمایش سربلند بیرون بیاید، این پروژه در تمام کشور سوئد بسط داده خواهد شد.

در ادامه فیلمی از این جاده آزمایشی مشاهده می‌کنید:

دانلود

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.