پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ارتباط بین سلول های بنیادی و سرطان تهاجمی پروستات
مطالعه ای در دانشگاه تگزاس، اطلاعات جدیدی درخصوص سلول های پروستات ارائه داده است که می تواند به استراتژی های درمانی برای اشکال تهاجمی و مقاوم به درمان سرطان پروستات منجر شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از medicalxpress، این مطالعه ثابت کرده است که لایه سلولی قاعده ای پروستات حاوی سلول های بنیادی بالغی است که پروفایل بیان ژنی منحصربفردی دارند و دلیل مرگبارترین شکل از سرطان پروستات هستند.

این موضوع که آیا پروستات انسان حاوی سلول های بنیادی بالغ است یا خیر و اینکه این سلول های بنیادی در بخش لومینال یا قاعده ای پروستات قرار گرفته اند، همواره مورد بحث و چالش بوده است و همان طور که گفته شد این مطالعه شواهد قطعی را ارائه کرده است که لایه قاعده ای پروستات حاوی سلول های بنیادی بالغی با توانایی خود نوزایی است و این سلول ها غنی از ژن های های مربوط به بنیادینگی هستند.

با توجه به این یافته ها، محققین دریافته اند که استفاده از ترکیب مهارکننده های Pol-I و MYC برای درمان شکل بسیار تهاجمی سرطان پروستات که به درمان های اندوکرینی موجود مقاوم است، می تواند منطقی باشد.

پروتئین Pol-I آنزیمی است که در همانندسازی DNAدخیل است و MYC، یک ژن تنظیم کننده است که نقش مهمی در مرگ سلولی و تغییر شکل سلولی بازی می کند.

این یافته ها بسیار مهم هستند زیرا مجموعه سرطان های پروستات(کمتر از ۵ درصد)، بسیار تهاجمی هستند و به درمان های ضد سرطانی موجود مانند درمان های اندوکرینی پاسخ نمی دهند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.