پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نمایندگان: چرا دولت با این همه ژنرال مسائل بدیهی را درباره اقتصاد تشخیص نداد؟/ روحانی: اشتباهاتمان را جبران می کنیم
در نشست علنی امروز مجلس از ۵ سوالی که از رئیس‌جمهور پرسیده شد، تنها یک پاسخ روحانی برای نمایندگان‌قانع‌کننده بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.

هم‌اکنون ۲۰۴  نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور دارند که بر این اساس کرسی۸۶ نماینده مجلس خالی است.

بررسی طرح سؤال از رئیس‌جمهور مهمترین دستور کار نشست علنی صبح امروز پارلمان است.

به گزارش فارس، طبق ماده ۲۱۲ آیین‌نامه داخلی پارلمان، بر اساس اصل هشتاد و هشتم (۸۸) قانون اساسی، در صورتی‌ که حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رئیس‌جمهور سؤال کنند، باید سؤال یا سؤالات خود را به طور صریح و روشن و مختصر همگی امضا و به رئیس ‌مجلس تسلیم نمایند. رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون‌های تخصصی مربوط، ارجاع می‌نماید. هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس‌جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سؤال‌کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه نماینده رئیس‌جمهور پاسخ مقتضی را از طرف رئیس‌جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال‌کننده گزارش شود.

پس از یک ‌هفته از طرح سؤال در کمیسیون یا کمیسیون‌ها چنانچه هنوز حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال یا سؤالات آنان را قرائت و فوراً برای رئیس‌جمهور ارسال کند. این سؤال یا سؤالات ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار می‌گیرد.

طبق تبصره یک این ماده، تعداد سؤالات نباید از پنج سؤال بیشتر باشد.

همچنین در تبصره ۲ این ماده تصریح شده است پس از ارسال سؤال یا سؤالات برای رئیس‌جمهور، کاهش امضاها سبب خروج سؤال یا سؤالات از دستور نمی‌گردد.

بر اساس ماده ۲۱۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور موظف است ظرف یک ‌ماه از تاریخ دریافت سؤال یا سؤالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سؤال یا سؤالات مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شورای اسلامی.

مدت طرح سؤال یا سؤالات از طرف نمایندگان منتخب سؤال‌کنندگان حداکثر ۳۰ دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ‌ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم نمایند. در این صورت همه سؤالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یک از دوطرف بیان می‌شود و در بخش دوم ابهامات سؤال‌کنندگان و پاسخ‌های رئیس‌جمهور مطرح می‌گردد.

در تبصره این ماده آمده است پس از این مرحله، درباره پاسخ رئیس‌جمهور به هر یک از سؤالات از نظر قانع‌کننده بودن به صورت جداگانه رأی‌گیری می‌شود.

چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس‌جمهور به سؤالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سؤال، نقض قانون و یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سؤال به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

برای بررسی طرح سؤال از رئیس‌جمهور
روحانی وارد صحن علنی مجلس شد

حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی قبل برای بررسی طرح سؤال از رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

لاریجانی: جلسه امروز می تواند کمال سیاست‌ورزی در کشور را نشان دهد

علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۶ شهریور ۹۷) گفت: برای حجاج عزیز بیت‌الله الحرام که این روزها به میهن عزیز بازمی‌گردند، قبولی طاعات را آرزومندیم و از اینکه امسال برای عزیزان امکان مناسبی برای انجام این فریضه الهی حاصل آمد از دولت عربستان سعودی تشکر می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز سؤال برخی نمایندگان از رئیس‌جمهور در دستور کار مجلس قرار دارد. به آقای رئیس‌جمهور و برخی اعضای هیأت وزیران که در جلسه حضور دارند خیرمقدم می‌گویم و ملاحظاتی را تقدیم می‌کنم.

وی افزود: طبق اصل ۸۸ قانون اساسی حداقل یک چهارم کل نمایندگان می‌توانند از وظایف رئیس‌جمهور سؤال کنند. عمیق‌ بودن تفکر دموکراتیک در نظام جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد که بالاترین مقام اجرایی کشور خود را پاسخگو می‌داند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این ارزش بزرگی برای ملت ماست که همه مسئولین حتی در بالاترین سطوح خود را خادم ملت و پاسخگو در مقابل ملت و نمایندگان آنها می‌داند.

وی افزود: برای ملت ما که دوران طولانی سلطنت وابسته را تحمل کرده است که مسئولین نظام شاهنشاهی با بی‌اعتنایی به پاسخگویی به ملت خود را مدیون و خاضع قدرت‌های بیگانه می‌دانستند یک شکوفایی سیاسی بزرگ است که با مجاهدت زیاد حاصل آمده است. حال آنکه بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از کشورهای منطقه هنوز گرفتار نظام‌های استبدادی و قبیله‌ای وابسته هستند و در این امر فاصله زیادی با نظام دموکراتیک جمهوری اسلامی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از نمایندگان که سؤالاتی را مطرح می‌کنند و رئیس‌جمهور می‌خواهم طبق ماده ۲۱۳ و ماده ۱۱۳ آئین‌نامه مطالب خود را بدون خروج موضوعیت که مستلزم تذکر رئیس‌مجلس باشد بیان کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: نکته دیگر رعایت انصاف و حد کلام فاخر است که در بیان رهبری معظم به حس کرامت یکدیگر ظهور یافت و انشالله بر حسن ظن نسبت به یکدیگر استوار باشد.

وی در پایان افزود: با رعایت اصولی که مذکور افتاد جلسه امروز می تواند در نوع خود کمال سیاست‌ورزی در کشور را نشان دهد و شرافتی در حکمرانی را به تصویر بکشد و چون مطالب مستقیما در اختیار مردم قرار می‌گیرد در عین جدیت موضوعات مطروحه عواطف برادرانه و ادب دیوانی نظام را عیان کند.

سؤالات پاسخ روحانی به نمایندگان در صحن علنی پخش شد

در این جلسه کتابچه‌ای حاوی پاسخ به سؤال تعدادی از نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور بین نمایندگان پخش شد.

این کتابچه شامل ۴۷ صفحه است که طی آن به مهمترین دلایل استمرار حوزه ارز و اقدامات صورت گرفته در این زمینه و همچنین در پاسخ به تک تک محور سؤال نمایندگان به صورت مشروح پاسخ داده شود.

دهقان در موافقت با سوال از رئیس جمهور:

چرا دولت با این همه ژنرال مسائل بدیهی را درباره اقتصاد تشخیص نداد؟

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز سه شنبه پارلمان، عید غدیر را تبریک گفت و یاد شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان الگوهای ساده‌زیستی گرامی داشت.

وی با تبریک هفته دولت به رییس جمهور و مردم اظهار داشت: آقای رییس جمهور! شما در بیانات خود تاکید کردید که باید امور کشور مبتنی به کار کارشناسی و توجه به خرد جمعی باشد. بنده به عنوان نماینده‌ای از سوال‌کنندگان و به نیابت از بخشی از ملت ایران که بار سنگین تورم و گرانی کمر آنها را خم کرده، می‌پرسم کدام کار کارشناسی را تجویز کردید که دولت شما در دو – سه سال گذشته به ویژه چند ماه اخیر دهها میلیارد دلار ارز کشور بدون برنامه برای واردات کالاهای لوکس و غیرضرور اختصاص داد.

دهقان در ادامه خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: آقای جهانگیری! زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومان را اعلام کرد، گفت که هرکسی هرچه مقدار می‌خواهد ارز بگیرد. در آن زمان مجلس طرح دوفوریتی را آماده کرد تا با این کار مقابله کند، اما دولت شما مقاومت کرد. سه ماه و نیم طول کشید تا نظر کارشناسان و مجلس شورای اسلامی را پذیرفتید، اما در این مدت چه خسارت‌ها به کشور وارد شد.

«آقای رییس جمهور همه مردم، مقامات و نمایندگان از شما و دولت می‌خواهند که فهرست دریافت کنندگان ارز ۴۰۰۰ تومانی را مشخص کنید، چون کسانی بودند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته و کالاهایی با قیمت ارز ۱۰ هزار تومانی به فروش رساندند. شما هم تاکید داشتید که باید این کار انجام شود، اما شما رییس جمهور هستید چه کس دیگری باید این کار را انجام دهد؟ برخی از دولتمردان از چه چیزی می‌ترسند؟»

دهقان با بیان اینکه زمانی که مردم تحت فشار تورم و گرانی بودند ارز دولتی برای سفرهای غیرضروری اختصاص یافت و باعث شد افرادی رایگان به آنتالیا، مالزی و کشورهای دیگر بروند، خاطرنشان کرد: چرا کاری کردید این افراد مدیریت کشور را به تمسخر گیرند، آیا تشخیص قطع شدن ارز مسافرتی آنقدر سخت بود که دولت شما چهار ماه طول کشید که آن را قطع کند.

وی ادامه داد: تاسف‌بارتر آن است که در زمانی که باید ارز در بازار توزیع می‌شد این اتفاق رخ نداد حتی کسانی که می‌خواستند ۱۰ هزار دلار را بفروشند با آنها مثل قاچاقچی برخورد می‌شد و همه صرافی‌ها را بستند. تقاضا زیاد شد و آقای جهانگیری اعلام کرد هرکسی هرچه می‌خواهد می‌تواند از بازار ارز بگیرد اما بعد جلوی عرضه و تقاضای ارز را گرفتند. معلوم است که در این شرایط قیمت ارز ۱۰ هزار تومان می‌شود.

«ارز ناشی از صادرات کالا توسط شرکت‌های شبه‌دولتی و خصولتی ۱۰ میلیارد دلار است، اما کمتر از دو میلیارد دلار آن در بازار توزیع شد. این شرکت‌ها زیرنظر پنج وزارتخانه نفت، صنعت، دفاع، رفاه و اقتصاد هستند. در این شرایط وزارتخانه‌ها یا ارز را احتکار کرده یا خلاف قانون اقداماتی را انجام داده است. باید این وضعیت مشخص شود.»

وی در همین زمینه گفت: بعد از این همه خسارت، وزیر نفت مامور شد با شرکت‌های شبه‌دولتی و خصولتی که ارز نمی‌فروشند، برخورد کنند، چرا این کار چهار پنج ماه پیش انجام نشد. اگر شما توان نداشتید چرا بازار را تحریک کردید و مردم را به سوی خرید سکه سوق دادید؟ این باعث شد بیش از ۶۱ تن سکه به تعداد محدودی به فروش رسیده و هزاران میلیارد تومان به جیب دلالان رود. بعد از آن اگر ذخائر کافی بود، چرا فروش سکه را مجددا گرفتید که به ۴۰۰۰ میلیون تومان برسد.

وی با بیان اینکه یک فرد با پنج کلاس درس، حساب اموال خود را دارد، چرا دولت با این همه ژنرال، مدیر و کارشناس حتی مسائل بدیهی را هم تشخیص نداد؟ اظهار داشت: این اشکالات و بی‌تدبیری‌ها باعث شد ارزش پول ملی تا یک چهارم کاهش پیدا کند که نتیجه آن خالی شدن جیب و سفره مردم است. دهها هزار میلیارد تومان به باور برخی کارشناسان بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان در این شرایط پول به کیسه افراد مفت‌خور رفته است و درصد اندکی از آن به ثروتمندان رسیده است. این خسارات را چگونه می‌خواهید جبران کنید؟

این نماینده مجلس در پایان تاکید کرد: طبق ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی هر کسی با اهمال باعث تضییع حقوق دولت شود علاوه بر مجازات باید جبران خسارت کند. بگویید چه کسانی به کشور خسارت وارد کرده و چگونه می‌توانید جبران کنید

نقوی‌حسینی در سؤال از رئیس‌جمهور:
اینقدر مرعوب تحریم نباشیم/ امروز مشکل اشتغال مصیبت کشور است

 سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه (۶ شهریور ۹۷) در جریان سؤال از رئیس‌جمهور به عنوان یکی از سؤال کنندگان طی سخنانی اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که مشکل اساسی کشور بیکاری و عدم اشتغال است.

وی افزود: آقای روحانی! خانواده‌ای در نظر بگیرید که دو تا سه فرزند با مدرک عالی حتی دکترا با سن ۲۰ و ۴۰ سال به دلیل عدم اشتغال مجرد هستند.  این جوانان در خانه‌ای می‌روند که خود پدر یا بیکار است یا حقوق بسیار پایینی دارد.

نقوی‌حسینی با اشاره به وجود ۵ میلیون بیکار در کشور عنوان کرد:‌آقای رئیس‌جمهور شما مجری قانون اساسی است.اصل ۳۴ قانون از شما خواسته اشتغال مناسب، تامین اجتماعی و دستمزد مکفی برای ملت فراهم کنید.

وی همچنین خطاب به حسن روحانی گفت: به نمایندگان ملت بگویید شورای عالی اشتغال در طول ۵ سال مدیریت شما چه کرده است و بانک اطلاعات اشتغال سرانجامش چه شد و سرانجام طرح کارورزی شما چه شد.

نماینده مردم ورامین در مجلس بر همین اساس اضافه کرد: ما به دشمنان‌مان اعلام می‌کنیم آمریکا را له و تحریم ها را نابود می‌کنیم. آقای رئیس‌جمهور پشت سر شما هستیم و آنانی که ادعا دارند می‌توانند بین مسئولان و قوای کشور اختلاف ایجاد کنند کور خوانده‌اند.

وی همچنین خاطنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور پشت رهبری باشید ما هم همه از شما حمایت می‌کنیم. باید به ظرفیت‌های درونی کشور توجه کنیم.

نقوی‌حسینی در ادامه به راه‌اندازی نمایشگاه صنایع کوچک توسط شریعتمداری وزیر صنعت اشاره کرد و گفت: آقای روحانی! ای‌کاش شما و یا معاونان‌تان از این نمایشگاه بازدید می‌کردید. اینها ظرفیت‌های کشور است. ما به راحتی می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. اینقدر مرعوب تحریم نباشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: مشکل اشتغال امروز مصیبت کشور است. اینقدر روی بودجه برای اشتغال مانور ندهیم.

نقوی‌حسینی با اشاره به اینکه ۳۰۰ نوع شغل در حوزه صنعت نهفته است، گفت: بنا بر گفته خودتان بیش از ۵ هزار مرکز تولیدی و خدماتی تعطیل شده‌اند. آقای رئیس‌جمهور! کمک کنید اینها حل شود.

وی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: درست است که ما اختلاف سیاسی داریم اما امروز روز عزت،‌وحدت و البته روز سخت کشور است. مرد کسی است که روز سخت بایستد. ما پشت دولت شما می‌ایستیم و حمایت می‌کنیم.

فولادگر: با وجود امکان تولید شاهد واردات رسمی برخی ماشین‌آلات از خارج هستیم

 حمیدرضا فولادگر در جریان سوال از رئیس‌جمهور در نشست علنی امروز مجلس ۶ شهریور ۹۷ ، گفت: اینجانب در آغاز کار دولت یازدهم از کلیات برنامه اقتصادی شما آقای رئیس‌جمهور و وزیر پیشنهادی‌تان در وزارت امور اقتصادی و دارایی دفاع کردم لکن اولین سوال اینجاست که چرا به همان برنامه و برنامه‌های اقتصادی دولت‌های یازدهم و دوازدهم پایبند نبودید و شرایط کشور امروز به سمت و سویی رفته است که هم معیشت مردم در تنگنا قرار گرفته و این روزها مردم سخت‌ترین شرایط اقتصادی را تحمل می‌کنند و هم فعالان اقتصادی به ویژه تولیدکنندگان و پیمان‌کاران بیشترین مشکلات را از ناحیه برخی از تصمیمات اجرایی دولت بر روی دوش خویش حس می‌کنند به نحوی که هم شاهد رکود پروژه‌های صنعتی و عمرانی هستیم و هم مطالبات سال‌های گذشته خویش را علی‌رغم نوسانات شدید قیمت‌ها باید به صورت اوراق مشارکت و اسناد خزانه به سررسید سال‌های آ‌تی در یافت کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور شما و همکاران و مشاورین اقتصادی‌تان در سال ۹۲ به درستی بیش از آنکه مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم‌های اقتصادی و بانکی بدانید ناشی از مشکلات ساختاری و مدیریتی برشمردید آیا امروز هم همچنان به این تحلیل پایبند هستید؟ اگر هستید چه اقدام اساسی درخصوص اصلاح ساختارهای اقتصادی به ویژه در امور بانکی، پولی و ارزی انجام داده‌اید و در آنچه در حیطه مسائل مدیریتی و اجرایی بوده است چه اصلاحی صورت داده‌اید؟

وی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور آیا به وعده خویش در آغاز کار دولت دوازدهم مبنی بر ترمیم تیم اقتصادی خود عمل کردید، مجلس که در زمینه مسائل اقتصادی هرگونه همکاری که باید با دولت انجام داده و خواهد داد، شما از اختیارات وسیع و قانونی خویش استفاده کنید.

فولادگر خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور شما در آغاز کار دولت یازدهم هم در تبلیغات انتخاباتی و مصاحبه‌های مطبوعاتی و هم در ارائه برنامه‌های دولت در هنگام معرفی هیات‌ وزیران بر اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که در دولت دهم اجرا نشده بود تاکید کردید گزارش‌های مجلس نهم و دهم نشان می‌دهد که هنوز بیش از نیمی از احکام این قانون اجرا نشده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: در ماده ۲ و ۳ قانون بهبود فضای کسب و کار بر حضور تشکل‌های اقتصادی، تولیدی و کارگری و کارفرمایی در کمیسیون‌های دولت و در تصمیم‌گیری‌ها تاکید دارد. ماده ۷ بر تشکیل پنجره واحد مواد ۹ و ۱۰ آن بر استفاده از توان دیپلماسی در اقتصاد و ماده ۲۴ دولت و دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده به منظور شفاف‌سازی سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی و ایجاد ثبات و امنیت سرمایه‌گذاری هرگونه تغییر سیاست‌ها مقررات و رویه‌های اقتصادی را در زمان مقتضی قبل از اجرا از طریق رسانه‌های گروهی به اطلاع برسانند و هیات وزیران زمان موضوع این را با مشورت شورای گفت‌وگوتعیین و اعلام کند. آیا در تصمیمات اخیر ارزی و بخشنامه‌های مکرر این موارد را رعایت کردید؟ شما که به بی‌ثباتی برخی تصمیم‌گیری‌های دولت قبلی به درستی ایراد داشتید چرا خود به این روش مبتلا شدید؟

وی افزود: قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور به صورت کامل اجرا نشد و به موجب گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس دهم هنوز شاهدات واردات رسمی برخی ماشین‌آلات و تجهیزات و یا اجرای برخی از پروژه‌ها توسط شرکت‌های خارجی هستیم که در داخل امکان‌پذیر بوده است و این یعنی دامن زدن به رکود و بیکاری.

فولادگر خاطرنشان کرد: هنوز بسیاری از احکام قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که با ادغام لایحه خروج از رکود دولت و طرح حمایت از تولید مجلس و با همکاری خوب مجلس نهم و دولت یازدهم تصویب شد اجرا نشده و دولت از اختیارات وسیع خویش در این قانون استفاده نکرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قانون نحوه تحول اقتصاد مقاومتی مصوب تیر ماه ۹۴ که به کارگیری توان سه قوه را با تشکیل شورای متشکل از معاون اول رئیس‌جمهور، نایب رئیس اول مجلس و معاون اول رئیس قوه قضاییه و هیاتی مرکب از سه قوه به منظور اصلاح، پالایش و یا لغو موارد مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همسو سازی لوایح و طرح‌های قانونی با این سیاست‌ها را تاکید کرده بود هنوز اجرا نشده و این سبب شد که با ورود رهبر معظم انقلاب امسال جلسه سران قوا تشکیل شود و اگر این قانون سه سال قبل اجرا شده بود در شرایط جنگ اقتصادی بسیاری از مسائل قابل حل بود.

وی در پایان گفت: در شرایط رکودی فعلی به ویژه در ماه‌های اخیر بیشترین فشار در بخشهای صنعتی و معدنی ناشی از نوسان قیمت خواهیم داشت.

فرهنگی: تورم نقطه به نقطه ماهانه خبر از تورم ۶۰ درصدی در سال جاری را می‌دهد

محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز سه‌شنبه پارلمان طی سخنانی به عنوان یکی از طراحان طرح سوال از رئیس جمهور، اظهارداشت: آقای رئیس جمهور شما در ابتدای آغاز دولت تصویر موفقی از دوره‌های مدیریتی آتی خود در اقتصاد ترسیم کردید اما رکود از مسائلی نیست که در ماه‌های اخیر رخ نموده باشد. حال که در طول دوره شما رکود در اقتصاد کشور حاکم بود و فقدان مدیریت کارآمد باعث استمرار آن شد.

وی افزود: نبود برنامه عملیاتی برای خروج از رکود و اصلاحات اقتصادی مورد نیاز وجود داشت که روند چند ماه اخیر را به دنبال داشت و به رکود تورمی انجامید، برای مقابله با آن راهکارهای علمی مشخصی وجود دارد اما نشانه‌ای از برنامه‌ریزی و آغاز اقدامات موثر دیده نمی‌شود.

فرهنگی تصریح کرد: ظرفیت فعال کارخانجات به درصدهای پایین و تعطیلی بیش از ۵۸۰۰ کارخانه در طول سال‌های ریاست جمهوری شما با اعلام مسئول محترم دولتی، رکود بازرگانی و کسب و کار و رکود در فعالیت‌های عمرانی در آثار رکود اقتصادی است.

فرهنگی ادامه داد: این رکود سنگین و بی‌سابقه در شرایطی است که در طول این سال‌ها مدام بودجه جاری کشور افزایش پیدا کرده است، چرا دولت در مهار و هدایت نقدینگی موفق نبوده است؟، افزایش حجم نقدینگی ۲.۳ درصد کشور نسبت به سال گذشته عبور از مرز ۱۶۰۰ تریلیارد تومان برای اولین بار موجب التهاب در بازار از جمله بازارهای ارز، مسکن و طلا شد.

وی اضافه کرد: براساس گزارش‌های رسمی، در حال حاضر نقدینگی بیش از جی‌پی‌جی شده است در حالیکه گفته بودید سیاست‌های مالی خود را به گونه‌ای تنظیم کرده‌اید که نقدینگی رشد نکند، تورم اعلام شده بانک مرکزی در مردادماه ۹.۷ درصد بوده است در حالیکه واقعیت‌های ملموس و مردم آن را تائید نمی‌کنند، تورم نقطه به نقطه ماهانه نوید تورم ۶۰ درصدی در سال جاری را می‌دهد که بالاترین میزان تورم در تاریخ معاصر کشور است، افزایش نقدینگی و فشار تو.امان عرضه و تقاضا، رکود تورمی را شکل می‌دهد.

نماینده تبریز همچنین گفت: در چنین شرایطی کاهش کالا در بازار همراه با کاهش تقاضا به دلیل کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم و کاهش معاملات، شکل‌گیری حقوق‌های پایین و کاهش تولید داخلی را به دنبال دارد، فاقدان مسکن امید خانه دار شدن را و برخی از مالکان مسکن نیز به خاطر شوک‌های وارده به اقتصاد خانوار، خانه‌هایشان را از دست می‌دهند. جوانان فارغ‌التحصیل نمی‌توانند شغل مناسب پیدا کنند و بر کل زندگی آنان تأثیر می‌گذارد. رکود تورمی حتی اگر کوتاه مدت باشد می‌تواند تاثیر طولانی بر زندگی مردم بگذارد.

وی تأکید کرد: در چنین شرایطی دولت باید با مدیرانی عملیاتی دست به تحولات و یا حداقل اصلاحات اقتصادی می‌زد در حالیکه کار مؤثری انجام نداد. آقای رئیس جمهور از سال ۹۲ دست به کدام اقدام اصلاحی زدید؟ کدام زیربناهای اقتصادی در زمینه‌های قاچاق، مسکن، مالیات، نظام بانکی، نظام گمرکی ، حمایت از تولید، نظام بیمه‌ای، عمران، حمایت‌ از بیکاران متقاضی کار و حتی در زمینه یارانه‌ها که مرتب انتقاد می‌کردید، اصلاحاتی انجام نشد. با برنامه ششم که می‌توانست زمینه برخی از اصلاحات را فراهم کند با بی‌اعتنایی و با بی‌مهری برخورد شد.

فرهنگی در پایان خاطرنشان کرد: انتظار منطقی آن است که با پرهیز از فرافکنی از مسئولیت‌ها، آنها را به دیگران اهاله ندهید. حلقه مفقوده ما در این سالها مدیریت بوده است و امیدوارم همکاران محترم با توجه به واقعیاتی که در جامعه است تصمیم بگیرند نه براساس ادعاهایی که مرتب در طول سال‌های گذشته تکرار شده و آثار قابل توجهی نداشته است.

کرم‌پور: چگونه صدها کانتینر کالا به کشور قاچاق می‌شود و کسی آن را نمی‌بیند

 کوروش کرم‌پور حقیقی در جریان سؤال از رئیس‌جمهور در نشست علنی امروز مجلس سه‌شنبه (۶ شهریور ۹۷) گفت: امروز حضور رئیس‌جمهور در مجلس برگ زرینی از پاسخگویی مسئولین این نظام به مردم است و ما این امر را وظیفه خود می‌دانیم.

نماینده مردم فیروزآباد در مجلس اظهار داشت:‌آقای رئیس‌جمهور مگر رهبر معظم انقلاب نفرمودند اگر کالایی به صورت قاچاق وارد کشور شد در انظار عمومی به آتش کشیده شود. همه ما شنیدیم ایشان فرمودند مراد من از قاچاق فلان کوله‌بر ضعیف نیست. قاچاق‌های سازمان یافته بزرگ را می‌گویم.

وی افزود:‌ آیا پش از شنیدن این جملات اساسا حرفی باقی می‌ماند که من نماینده در باب قاچاق و راه مبارزه با آن مطرح کنم؟ آیا دستور قاطع مقام معظم رهبری درباره برخورد قاطع با قاچاقچیان عمده حتی در یک مورد اجرا شده است؟

کرم‌پور خاطرنشان کرد: عدم توانایی دولت در مهار قاچاق کالا و ارز چیست. موانع و مشکلات پیش روی شما در جلوگیری از قاچاق کالا و ارز چیست؟ آقای رئیس‌جمهور خطر جدی است و لازم است با جدیت تمام  با آن مبارزه شود. لطفا نفرمایید نمی‌شود و نمی‌گذارند.

نماینده مردم فیروزآباد در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: چگونه صدها کانتینر کالا قاچاق می‌شود و کسی آنها را نمی‌بیند. آقای رئیس‌جمهور مگر نه اینکه معضل بزرگ کشور ما، بیکاری است. آیا مبارزه جدی با قاچاقچیان عمده خدمت بزرگ در جهت ایجاد اشتغال جوانان نیست؟

روحانی: نخواهیم گذاشت توطئه‌های آمریکا پیروز شود/کاخ سفید در پایان جلسه امروز اندوهبار می‌شود

 حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در جلسه پاسخ به سؤال نمایندگان ضمن تبریک به مناسبت میلاد امام هادی (ع) و اعیاد سعید قربان و غدیر، اظهارداشت: امیدوارم سخنان من در چارچوب این آیه باشد که «یقولوا التی هی احسن» همه باید بهترین کلام، سخن و نیکوترین جملات را نسبت به هم بکار ببرند.

وی ادامه داد: امیدوارم توصیه‌هایی که مقام معظم رهبری نسبت به همین جلسه به من فرمودند بتوانم نکات موردنظر ایشان را دقیقاً مراعات کنم.

این روز را روز مبارکی برای دموکراسی کشور و مردم‌سالاری دینی می‌بینم

رئیس جمهور بیان داشت: در آغاز این روز را من روز مبارکی برای دموکراسی کشور و مردم‌سالاری دینی می‌بینم. هیچ کس فکر نکند که پاسخگو بودن به عنوان یک نقطه ضعف است بلکه به عنوان بالاترین نقطه قوت مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران است که همه مسئولین پاسخگو باید باشند. هر کدام در چارچوب وظایف خود و در چارچوب قانون که برای همه مقرر کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: هیچ کس از مردم شریف ایران از دوستان ما در جهان و یا دشمنان ما فکر نکنند امروز آغاز شکافی بین دولت و مجلس است. کاملاً این تصور اشتباه است؛ مجلس و دولت هدف بسیار بزرگی را بر دوش دارند و  این بار مسئولیت را با همکاری همدیگر باید به مقصد برسانند.

وی افزود: سؤال نمایندگان محترم القاعده آنچه من می‌فهم باید از دولت دوازدهم باشد نه یازدهم اما اشکال ندارد لحن سؤالات، سؤالات دولت یازدهم و دوازدهم است از نظر من هم ایرادی ندارد با اینکه دولت دوازدهم و یازدهم دو شخصیت حقوقی هستند.

روحانی ادامه داد: همواره در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش من بر این بوده که بین دولت‌ و مجلس یک ارتباط نزدیک و برادرانه باشد و به نظر من این چنین بوده است. بسیاری از نمایندگانی که الان در برابرشان سخن می‌گویم در سال ۹۶ در انتخابات حضور فعال داشتند. در کابینه دولت دوازدهم نمایندگان عزیز در لوایح، طرح‌ها کمک کردند و در کنار هم بودیم ممکن است شما گله‌ای از دولت داشته باشید یا ما از شما داشته باشیم اما گله‌ها، گله‌های دوستانه و برادرانه است.

سؤال نمایندگان و بسیاری از سؤالات مشابه، سؤالات ملت ایران هم است

رئیس جمهور تأکید کرد: به نظر من سؤال نمایندگان محترم که در پنج بند تدوین شده است و بسیاری از سؤالات دیگر مشابه این سؤالات، سؤالات ملت ایران هم است. نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز مجلس شورای اسلامی این سؤالات را دارند بلکه به اعتقاد من بسیاری از مردم این سؤالات را دارند که چرا بیکاری، چرا وضع بانک‌ها این چنین، چرا قاچاق آن چنان، چرا رکود و رونق شرایطی را طی می‌کند که مورد انتظار مردم نیست و چرا رشد قیمت ارز؟

وی اضافه کرد: شما اگر به هر کوچه و بازار بروید شاید بخشی از سؤالات مردم همین گونه باشد و حق دارند مردم بپرسند. مردمی که در دولت یازدهم در طول ۴ سال و در ماههای اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی، امنیت ملی و در سیاست داخلی و خارجی بودند امروز برایشان این سؤال مهم مطرح شده است که چه شده است که مردم ما باید از آینده زندگی، خود و کشور خود نگران باشند.

روحانی با بیان اینکه سؤال اصلی این است که چرا ما در طول چهار سال و نیم، در رشد اقتصادی، تورم، اشتغال، تعادل قیمت ارز و رونق اقتصادی حرکت‌مان به سرعت رو به جلو بود، اظهار داشت:  همه آمار و ارقام وجود دارد و همه چیز شاهد است، چیزی مخفی نیست. امّا در این هفت هشت ماهه اخیر، چرا ناگهان شرایط نوی آغاز شد؟ شما ممکن است بفرمائید که این شرایط نو از اشتغال یا ارز و رکود بود، از قاچاق بود، از سیستم بانکی بود.

وی ادامه داد: به نظر حقیر، اشکال از تصور مردم و ترسیم ملّت ایران نسبت به آینده ایران بود. ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییر شد و این، درد بزرگ است. اشتغال بسیار مهم است، بیکاری درد بسیار بزرگی است؛ من قبول دارم. نابه‌سامانی بانکی هم مشکل است و قبول دارم. مسئله رونق هم مهمّ است، قیمت ارز هم مهمّ است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه این‌ها در برابر اعتماد و امید به مردم ناچیز است، تصریح کرد: چرا امید مردم تغییر کرده است؟ چرا نسبت به آینده ایران دچار تردید شده‌اند و بالاتر، حتی عده‌ای نسبت به عظمت نظام، قدرت نظام، رشد و توسعه آینده دچار شک شده‌اند. این شک را ما باید درمان کنیم. ما باید با زبانی درست و صحیح به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند که مشکلات این چندماهه زودگذر است.کلید مسأله فقط در همین است.

نخواهیم گذاشت توطئه‌های آمریکا پیروز شود؛ ملّت! مطمئن باشید

روحانی ادامه داد: ما باید برای مردم توضیح بدهیم به حول و قوه الهی با هدایت رهبری، با هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلّح از این مشکلات عبور خواهیم کرد. ما باید به ملّت بزرگ ایران عرض کنیم که نخواهیم گذاشت، توطئه‌های آمریکا پیروز شود. ملّت! مطمئن باشید. ما نمی‌گذاریم یک مشت، ضدّ ایرانی که امروز در کاخ سفید جمع شده‌اند بخواهند علیه ما توطئه کنند.

وی با بیان اینکه کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود، تصریح کرد: کاخ سفید بداند از پایان جلسه امروز به شدّت اندوه‌بار خواهد بود، چون پایان جلسه امروز، اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت و بین دو قوه و قوه قضائیه و بین هر سه و نیروهای مسلّح و بین هر چهار و نظارت و راهبری مقام معظّم رهبری است. نه ترسی از آمریکا داریم و نه ترسی از مشکلات. از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: در فرصت اول خود به این پنج سؤال به طور خلاصه اشاره می‌کنم. البته از دستگاه‌های مربوطه، من گزارش را گرفته‌ام و همراه دارم و اگر مجلس محترم مایل باشد همه گزارشات را در زمینه قاچاق که وزارت کشور مسئول کار است گزارش مفصلی داده است، در زمینه اشتغال که وزارت کار مسئول است گزارش خوبی داده است، نسبت به برجام، وزارت امور خارجه گزارش را داده است. نسبت به بانک و رکود، وزارت اقتصاد که مسئولین اصلی در برابر این سؤالات هستند پاسخ داده اند. اگر مایل باشید آن پاسخ‌ها را هم می‌توانیم در اختیار نمایندگان عزیز قرار بدهیم.

وی با بیان اینکه اولین سؤال این است که چرا دولت در زمینه قاچاق کالا و ارز موفق نبوده است؟ اظهار داشت: همه شما می‌دانید موضوع قاچاق کالا و ارز در سال ۸۱ با فرمان مقام معظّم رهبری مبارزه با آن شروع شد و بعد هم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند و دولت، همه آیین‌نامه‌های آن را تدوین و ابلاغ کرد و ۶۰۰ میلیارد تومان پول برای تشکیل سامانه‌های لازم در زمینه مبارزه با قاچاق و اتصال این سامانه‌های به یکدیگر تهیه کرد.

هرچه قیمت ارز پایین بیاید، واردات قاچاق بیشتر می‌شود

روحانی ادامه داد: چرا قاچاق ایجاد می‌شود؟ دلیل آن چیست؟ چرا جنس از بیرون می‌آید و کالای ما به بیرون منتقل می‌شود؟ وقتی ما برای کالاهایی یارانه می‌دهیم در داخل و وقتی قیمت، قیمت متعادل نیست و یارانه‌ای است، خود به خود این کالا تمایل پیدا می‌کند به خارج برود چون قیمت داخل و خارج نامتعادل می‌شود. هرچه قیمت ارز پایین بیاید، واردات قاچاق بیشتر می‌شود. هر چه قیمت ارز بالا برود، واردات قاچاق و کالا کم‌تر می‌شود و به عکس، خروجی‌اش بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه اساس برای جلوگیری از قاچاق، تولید با کیفیت داخلی است، تصریح کرد: همه باید به تولید داخلی و خدمات در داخل کمک کنیم. اگر این‌ها را به پا کنیم از لحاظ کیفیت کمیت و قیمت، معنی ندارد قاچاق از خارج وارد شود. حالا اگر برخی جنس‌ها که از لحاظ فرهنگی ما به سمت آن نمی‌توانیم برویم گوشه‌ای کسی متقاضی باشد آن بحث دیگری است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما چطور توانستیم از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق برسیم به ۱۲ و نیم میلیارد دلار در عرض چهار سال و خرده‌ای. این تحول بزرگ چطور ایجاد شد؟ چون شما می‌دانید که ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز مخصوص قوه اجرایی تنها نیست؛ فراقوه‌ای است،  سه قوه‌ای است. نمایندگان محترم مجلس و قوه قضائیه هم هستند. نیروهای مسلّح هم نماینده‌شان در آن ستاد حضور دارد. مبارزه با قاچاق تنها کار دولت نیست، همه با هم داریم تلاش می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آمار و ارقامی که این ستاد به کمک دانشگاه‌ها در سال ۹۲ تهیه کرد می‌گفت قاچاق ۲۵ میلیارد دلار است، اظهار داشت: این ۲۵ میلیارد دلار به ۱۷ رسید و به ۱۵ رسید و بعد به ۱۲ رسید. حالا اگر بخواهید به تفصیل سال به سال آن موجود است؛نمی‌خواهم وقت گرفته شود والا همه را می‌گویم.

روحانی ادامه داد: در قاچاقِ خروجی که عمدتاً سوخت است و عمدتا قاچاق می‌شده و هنوز هم می‌شود یعنی بنزین، گازوییل، نفت سفید، نفت کوره و موارد دیگر، دولت با برنامه‌ریزی که انجام داد برای کنترل پیمایش خودروها و دادن گازوئیل بر مبنای پیمایش، و کنترل‌هایی که انجام گرفت، قاچاق هفت ممیز هشت دهم میلیارد در سال ۹۲ تبدیل به نیم میلیارد در پایان سال ۹۵ تبدیل شد. یعنی هفت میلیارد و دویست میلیون دلار جلوی قاچاق خروجی گرفته شد.

وی افزود: یعنی ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون جلوی قاچاق خروجی گرفته شد البته من این را باید بگویم در زمینه قاچاق تلاش‌هایی که داریم انجام می‌دهیم، نقش نیروی انتظامی، سربازان گمنام امام زمان (عج)، نیروهای مسلح و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارزشمند است.

روحانی اضافه کرد: شما می‌دانید ما از ۱۰ ماه پیش تقریباً در شورای عالی امنیت ملی در آب‌های جنوب یعنی خلیج‌فارس و دریای عمان را مبارزه با قاچاق به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دادیم و در منطقه غرب و شرق هم نقاطی است که در اختیار سپاه است، اینها همه دارند کمک می‌کنند، با کمک همه اینها توانستیم به این نقطه مطلوب برسیم.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: سؤال باید این باشد که چطور دولت به کمک مجلس و قوه قضاییه و نیروهای مسلح به خوبی قاچاق ۲۵ میلیارد را به ۱۲ میلیارد دلار آورد و اکنون برنامه دولت چیست که این ۱۲ میلیارد را به صفر برساند. اگر سؤال شکلش این چنین بود من با ذوق بیشتری برنامه‌های آینده را خدمت شما بیان می‌کردم.

برجام آمد تا این را بگوید، برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است

رئیس جمهور بیان داشت: سؤال بعدی این است که چرا تحریم‌های بانکی باقی مانده است، در تشریح یکی از نمایندگان محترم فرمودند که برجام هم اجرا شده چرا تحریم‌ها باقی مانده است، البته پاسخ این سؤال را مفصل وزیر امور خارجه نوشته‌اند و اگر خواستید در اختیارتان قرار می‌دهم. من از شما می‌پرسم برجام برای چه بود. یک کلمه من از شما سؤال می‌کنم برجام برای این بود که ما به دنیا بگوییم فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای که آنها به دروغ گفته‌اند غیرصلح‌آمیز است و برمبنای همین دروغ و اتهام ناروا قطعنامه‌های فراوانی را علیه ما تصویب کردند و به ذهن دنیا این چنین رسانده‌اند که برنامه هسته‌ای ایران خطری برای صلح و امنیت جهانی است و لذا ما را به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد برده‌اند برجام آمد تا این را بگوید، برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، هیچ صلح و امنیتی را تهدید نمی‌کند، شورای امنیت سازمان ملل به جای اینکه بگوید تحریم باید بگوید تشویق و همه کشورها را به کمک ایران تشویق کند و ما به همین جا رسیدیم.

وی افزود: قطعنامه گذشته شورای امنیت این است که ایران صلح و امنیت را تهدید می‌کند بعد از برجام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌گوید که ایران حق دارد فعالیت هسته‌ای داشته باشد و از دنیا هم می‌خواهد در کنار ایران باشند و به ایران کمک کنند، این یک کلمه می‌شود برجام.

رئیس جمهور در ادامه تأکید کرد: در برجام ما یک دستاوردهایی داشتیم که آن دستاوردها است و هیچ وقت از بین نمی‌رود. این دستاوردها بین‌المللی، سیاسی و اخلاقی است، PMD را از بین بردیم اینها دستاوردهایی است که باقی است و تحریم تسلیحاتی کشور را که این تحریم می‌گفت ایران حق ندارد نه سلاحی بفروشد، نه سلاحی بخرد. این را به ۵ سال تقلیل دادیم که ۲ سال و نیم آن گذشته و ۲ سال و نیم دیگر این تحریم از بین می‌رود این کار برجام است.

روحانی بیان داشت: کار برجام روشن است در زمینه اقتصادی هم برجام گشایش‌هایی را به وجود آورد، همه می‌دانید اگر دیروز تردید داشتید امروز تردید ندارید، حالا که این شرکت‌ها دارند می‌روند معلوم است یک روزی آمده‌اند که الان دارند می‌روند، چه جوری می‌روند نیامده دارند می‌روند. اگر می‌گویید فلان بانک از دیروز با ما کار نمی‌کند معلوم است قبلاً با ما کار می‌کرده است، اگر کار نمی‌کرده که ادبیات و عبارات فارسی را باید از نو عوض کنیم. پس بنابراین برجام آمده و بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی را هم حل کرده است.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: تحریم بعد از امضا و اجرایی شدن برجام آنچه مربوط به برنامه هسته‌ای بود لغو شد. شما می‌دانید بخشی از تحریم‌های ما هسته‌ای بوده، بخشی تحریم‌های اولیه آمریکا و بخشی از آن مربوط به سیستم بانکی است. تحولاتی که سیستم بانکی نیاز دارد همه اینها است.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم این ما با ۲۷۸ بانک امروز رابطه کارگزاری داریم و هزاران حواله و گشایش اعتباری از طریق بانک‌های خارجی انجام دادیم. یک گزارشی بانک مرکزی به من داده که در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶ و تا امروز چند میلیارد دلار چیزی حدود ۷۰ میلیارد دلار پول از طریق سیستم بانکی تبادل شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: بنابراین بانک اساسش این است که روابط اولیه برقرار شده است، منتها در زمینه بانک ما ۴ لایحه خدمت شما تقدیم کردیم، این ۴ لایحه برای بانک اساسی است نه برای بانک برای حیثیت ایران اساسی است که ما کشوری هستیم ضدپولشویی و ضدتروریسم، بنابراین لوایح شما بسیار می‌تواند به ما در زمینه روابط بانکی کمک کند، یکی از این چهار تا تصویب شده، سه تا آن باقی مانده و من از ریاست محترم مجلس و نمایندگان محترم درخواست می‌‌کنم نسبت به تصویب این لوایح تسریع بفرمایید که می‌تواند بسیار در زمینه روابط بانکی ما تأثیرگذار باشد و شما می‌دانید ما سرمایه و فاینانس زیادی در این مدت از کشورهای خارجی گرفتیم که آن مقدار از فاینانس‌هایی که اجرا شده بیش از ۲۲ میلیارد دلار است البته در شرایط فعلی که آمریکا تحریم را آغاز کرده مشکلات جدیدی را برای ما به وجود آورده که از آن مشکلات باید عبور کنیم.

رئیس قوه مجریه گفت: در زمینه بیکاری کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم بسیار درخشان است و جزو کارنامه‌هایی است که کمتر در کشوری می‌یابید.

از سال  ۸۴ تا ۹۱ اشتغال خالص ما ۱۰ هزار نفر بوده است

وی تصریح کرد: شما ببینید ما در سال ۸۴ تا ۹۱ اشتغالمان چقدر بود؟ اشتغال خالص‌مان را نمی‌توانم بگویم چقدر بوده است. آن‌قدر کم بوده است که نمی‌شود گفت؛ ۸۴ تا ۹۱ اشتغال خالص ما ۱۰ هزار نفر بوده است.

روحانی گفت: امروز اشتغال خالص ما در طول ۵ سال گذشته ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است که این افتخاری بزرگ برای کشور است؛ شما به آمار بانک مرکزی و آمار مرکز آمار توجه کنید و مقایسه کنید،‌ البته که اشتغال، سرمایه خارجی، امنیت داخلی و شرایط خاص سکون و آرامش سیاسی لازم دارد اما در عین حال در زمینه اشتغال موفقیت بسیار بزرگی داشته‌ایم و برای اولین بار در بهار ۹۷ بیش از آنچه‌که داوطلب کار بوده‌اند، ما کار را ایجاد کردیم؛ ۷۱۱ هزار نفر جویای کار بودند که ۷۵۶ هزار اشتغال ایجاد کردیم.

بیکاری مزمن چندین ساله داریم

وی‌ ادامه داد:بنابراین ما از لحاظ بیکاری کارنامه خوبی داریم، اما البته مردم ما قانع نیستند و درست است چون هنوز بیکاری فراوانی داریم، این درست است؛ ما بیکاری مزمن چندین ساله داریم، این حرف درست است؛ رقم بیکاری ما ۱۲.۱ دهم درصد است و بسیار زیاد است به نظر من و قابل قبول نیست.

رئیس‌جمهور گفت: من از شما یک نکته را خواهش می‌کنم که توجه کنید؛ اگر دولت یازدهم و دوازدهم مثل دولت نهم و دهم در اشتغال کار می‌کرد امروز رقم بیکاری ما ۲۲ درصد بود به جای ۱۲ درصد؛ این هنر دولت یازدهم و دوازدهم است، البته در همه این زمینه‌ها قوای دیگر و مجلس کمک کردند.

وی خاطرنشان کرد: در سؤال چهارم درباره رکود چندین ساله؛ شما می‌دانید اولین دولتی بودیم که بعد از جنگ روی کار آمدیم با رشد منفی؛ تنها دولتی هستیم که پس از جنگ با رشد منفی ۷.۷ دهم روی کار آمدیم اما بلافاصله در سال ۹۳ رشد مثبت داشتیم، البته سال ۹۴ وضع ما خوب نبود چون قیمت نفت یک‌مرتبه کاهش پیدا کرد اما از آخرین فصال سال ۹۴ تا امروز همه فصول ما، یعنی ۹ فصل متوالی پشت هم، ما دارای رشد اقتصادی هستیم.

روحانی گفت: رشد اقتصادی سال ۹۵ ما ۱۲.۵ درصد بوده است که در دنیا کم‌نظیر است و بسیار مهم است و رشد متوسط ما در طول این ۵ سال بالای ۴ درصد است که رشد متوسط دو دولت قبلی ۲.۲ است. بنابراین ما در زمینه رونق اقتصادی تلاش کردیم. بحمدالله رکود در این ۹ فصل نداشتیم و این راه را باید ادامه دهیم و البته به آن رونقی که مطلوب دولت ما هست فاصله داریم.

در زمینه ارز مسائل اجتماعی، روانی و سیاست خارجی آثارش بیشتر بوده تا مسائل اقتصادی

وی ادامه داد: و سؤال آخر در مورد مسئله ارز، دو ـ سه جمله توضیح می‌دهم و بقیه را برای وقت دوم می‌گذارم و اینکه ارز چرا شرایطش این چنین شد؟ دلیلش چه بود؟ آیا عامل اقتصادی بود؟ یا عامل سیاسی؟ یا عامل روانی؟ یا همه اینها بود؟ من در نوبت دوم اشاره بیشتری به این سؤال می‌کنم که در زمینه ارز مسائل اجتماعی، روانی و سیاست خارجی آثارش بیشتر بوده است تا مسائل اقتصادی.

رئیس‌جمهور گفت: اینکه ما در یک مقطعی تصمیم گرفتیم و بعد تصمیمان را عوض کردیم، طبیعی است؛ ما قبل از تحریم آمریکا یک جور و پس از تحریم آمریکا جور دیگر تصمیم گرفتیم و اگر بر آن تصمیم قبلی مانده بودیم اشکال بود، البته تصمیم قبلی هم اجماع همه اقتصاددانان ما بود، در آن شرایط، یعنی ۲۰ فروردین.

 اگر به مسافر ارز ندهیم، می‌رود از کوچه و پس‌کوچه ارز می‌خرد

وی اظهار داشت: ما باید یک نرخ واقعی اعلام کنیم و می‌دانستیم چه مشکلاتی دارد و اجرایش مشکلاتی خواهد داشت؛ اینکه می‌گویید چرا به مسافر ارز دادید؟ خب اگر به مسافر ارز ندهیم، او می‌رود از کوچه و پس‌کوچه ارز می‌خرد و همان ارز کوچه و پس‌کوچه است که تبدیل به نرخی می‌شود که روی زندگی مردم و کسبه تأثیر می‌گذارد و این اعطای ارز به مسافر برای کنترل بازار بوده است، البته در هر برنامه جدیدی سوءاستفاده هم می‌شود.

حسن روحانی رئیس جمهور در بخش دوم سخنان خود برای رفع ابهامات به وجود آمده در پاسخ به سؤال نمایندگان مجلس، گفت: لازم می‌دانم سپاسگزاری کنم از همه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و عزیزانی که طرح سؤال را امضا کرده‌اند و همه افرادی که امروز از بیاناتشان پشت این تریبون استفاده کردیم و نکاتی را مطرح کردند که باید به آنها پاسخ داده شود.

روحانی تصریح کرد: نکته اساسی این است که چه شد کشور، کشوری که در یک مسیر کاملاً آرامی حرکت می‌کرد و حتی همین ترامپ هم سرکار آمده بود، آمد در منطقه خلیج‌فارس در عربستان و همان ایام زمان انتخابات بود که مردم آن حماسه بزرگ را آفریدند و ضربه بسیار محکمی را به ترامپ و کشورهای کوچکی که اطراف آن جمع شده بودند زدند. چه شد که یک مرتبه جو تغییر پیدا کرد.

رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: خواهش می‌کنم به این نکته توجه فرمایید، تاریخ این تغییر ۵ دی ماه سال ۹۶ است، هر کس تاریخ دیگری بدهد به اعتقاد من آدرس غلط به مردم داده است. ۵ دی ماه سال ۹۶ بود که مردم ناگهان دیدند در خیابان‌ها عده‌ای آمده‌اند و شعار می‌دهند و شعارها کم‌کم تبدیل به شعارهای هنجارشکن و غیرقابل قبول برای همه مردم شد. مردم دچار حیرت شده‌اند، درست است که بعد مردم آمدند پاسخ قاطع در راهپیمایی‌هایشان دادند اما در عین حال این حادثه یک حادثه کم‌نظیری بود و در سال‌های گذشته چنین حادثه‌ای را نداشتیم.

حادثه دی ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت

وی تصریح کرد: حادثه دی ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت تا اینکه در اواخر دی ماه اعلام کند من در برجام نمی‌مانم مگر آنکه اروپا و دیگران با من راجع به منطقه و مسأله موشک همراه شوند و اگر همراه نشوند یک‌جانبه خارج می‌شوم.

رئیس قوه مجریه گفت: سپس بعد از این تهدید می‌بینیم با آن ناآرامی داخل و تهدیدهای بیرون مردم نگران شده‌اند، برادران و خواهران عزیز من بدانید تخریب خرابی می‌آورد.

روحانی تأکید کرد: البته اگر شعار علیه فردی مثل حسن روحانی داده شود اهمیت ندارد چون حسن روحانی نوکر و سرباز مردم است و من دلم برای اینها نمی‌سوزد.من اگر تهدید به ترور شوم برای من مهم نیست.

وی تصریح‌کرد: چه شد که یک عده جرأت کردند رئیس جمهور کشور را تهدید به مرگ کنند، علت این بود که به غلط فکر کردند بین مجلس، دولت و قوه قضاییه فاصله افتاده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر وحدت و اتحاد یکپارچه داشته باشیم فیضیه مرکز انقلاب تبدیل نمی‌شود به جایی که یک عده آب به آسیاب دشمن بریزند بنابراین همه ما باید با هم متحد شده و دست به دست هم داده و پشت سر رهبری حرکت کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش نماینده مبنی بر اینکه قیمت ارز چرا بالا رفته است، گفت: شما می‌فرمایید که چرا همه جای برجام اجرا نشده ما قبول داریم که طرف ما به ویژه آمریکایی‌ها در برجام تخلفاتی انجام دادند اما بیاییم منصفانه قضاوت کنیم.

روحانی افزود: اگر برجام هیچ بود پس چه غصه‌ای امروز داریم؟ در هر صورت آمریکا از برجام خارج شده، بقیه کشورها نیز خارج می‌شوند و ما هم بیرون می‌آییم چون هیچ است، از هیچ که نباید آدم بترسد؛ شما گفتید هیچ شرکتی به ایران نیامده پس  چرا از بیرون رفتن شرکت‌ها از ایران گلایه می‌کنید؟ شما حتی می‌گویید هیچ هواپیمایی نیامده و هواپیماها کاغذی بوده است و حالا انتقاد می‌کنید که چرا هواپیما نمی‌آید؟

رئیس جمهور اضافه کرد: شما اعلام کردید که برجام هیچ رابطه بانکی را درست نکرده به گونه‌ای که وقتی ما گفتیم سوئیفت درست شده باور نکردید و ما ناچار شدیم خبرنگاران را به بانک مرکزی ببریم تا یک آقایی که متخصص در این امور هم بود به یکی از بزرگان نوشته بود که هرچیزی که درست شود سوئیفت امکان ندارد.

وی با بیان اینکه ما به همه اهداف خود در برجام نرسیده‌ایم، گفت: در بعضی زمینه‌ها رسیدن ما به اهداف ۸۰، ۵۰، ۷۰ و الی ۱۰۰ درصد بوده است اما نکته حائز اهمیت این است که ما در بسیاری از زمینه‌ها به ۱۰۰ درصد رسیده‌ایم.

روحانی با بیان اینکه تمام کارشناسان می‌گفتند که PMD از محالات است، گفت: PMD امروز حل و تمام شده است و قطعنامه‌ها علیه ایران نیز برچیده شده و تحریم‌های نظامی بلند مدت تبدیل به ۵ ساله شد و اکنون ۲.۵ سال دیگر به طور کل برداشته می‌شود.

رئیس جمهور به دستاورد برجام در زمینه اقتصادی اشاره و تصریح کرد: در زمینه اقتصادی خیلی از قدم‌ها برداشته شد، بله بعضی از قدم‌ها در این زمینه برداشته نشد اما عمدتاً تخلفات آمریکا در این زمینه بود.

وی با طرح این پرسش که ما اکنون باید چه کار کنیم؟ اظهار کرد: مردم باید نسبت به آینده خود آرامش داشته باشند. نمایندگان محترم شما می‌فرمایید زندگی مردم مطلوب و ایده‌آل نیست و ناراحتند، این حرف شما کاملاً درست است  اما من از شما می‌پرسم آیا دولت یازدهم برای رفاه مردم کاری نکرد؟

روحانی افزود: آیا اگر تورم در طول ۴ سال که در جمع حدود شصت و چند درصد شد به تبع آن حقوق کارمند را به ۲ برابر افزایش ندادیم؟  ما برای مبارزه با فقر مطلق آیا پرداخت به مستمری بگیران را ۳.۴ برابر و در بعضی موارد به ۴ برابر افزایش ندادیم؟ اگر قرار است به اینها تکیه کنیم باید همه را بگوییم.

رئیس جمهور با اشاره به نقد نمایندگان به میزان اشتغالزایی دولت یازدهم و دوازدهم بیان کرد: دوستان می‌گویند این مطالبی که شما درباره اشتغال و اشتغالزایی می‌گویید در حالی است که عده‌ای از اشتغال خارج شده‌اند، منظور بنده از اشتغال، اشتغال خالص است یعنی کل افرادی که وارد بازار کار شده‌اند را حساب کرده‌ایم و آنهایی را که خارج شده‌اند را کسر. این صحبت بنده نیز، برای مرکز آمار و مراجع رسمی آماری کشور اعلام می‌کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه من در سال ۹۲ و ۹۶ به مردم قول دادم که راه من راه اعتدال است خاطرنشان کرد: باز هم می‌گویم، ملت ایران! ما با تندروی راست و چپ به جایی نمی‌رسیم. راهی جز اعتدال، دوستی و برادری نداریم ، اشکال ندارد شما مخالف دولت باشید این حق شماست اما برای منافع ملی کنار هم باشیم.

رئیس جمهور با یادآوری اصل ۴۰ قانون اساسی خطاب به نمایندگان گفت: هر کاری که بنا است انجام دهیم باید نخست یکبار دیگر اصل ۴۰ قانون اساسی را بخوانیم. در اجرای حقوق قانون اساسی به ما داده باید توجه داشته باشیم همین قانون اساسی به ما اجازه نمی‌دهد در اجرای حق به منافع ملی ضربه بزنیم به عبارتی اصل منافع ملی به عنوان یک شرط محفوظ در تمام برنامه هاست.

وی با تاکید بر اینکه دولت حتماً نقص دارد و تردید نکنید گفت: تلاش من این بوده که همواره بهترین‌ها را جمع کنم اما در عین حال استیضاح و اینکه کدام وزیر باشد یا نباشد حق نمایندگان مجلس است.

روحانی گفت: با بیان اینکه همه باید دست به دست هم برای حل مشکلات مردم حرکت کنیم، گفت: مردم از شما نمی‌خواهند که شما از من بپرسید و من آمار و ارقام ارائه دهم، بلکه مردم درد را از من و شما بهتر می‌دانند. همان صبح که سوار تاکسی می‌شوند می‌بینند که قیمت‌ها چقدر بالا رفته است.

وی معتقد است که مردم از مجلس، دولت و قوه قضاییه انتظار حلاج مشکلات به صورت دائم دارند و درمان موقت را نمی‌پسندند و برای درمان دائم نیز باید هر سه قوه کنار هم باشند تا از مشکلات عبور کنند.

رئیس جمهور از استفاده واژه بحران در مسائل کشور انتقاد کرد و گفت: پشت تریبون‌ها نگوییم که دچار بحران شدیم . ولله که دچار بحران نیستیم، ما اکنون در مرحله آسیب هستیم و در بعضی موارد در لبه تهدید. ما مشکل داریم و باید دست به دست هم بدهیم تا از این مشکلات عبور کنیم.

تلاش دولت این است که قیمت ارز متعادل‌تر بشود

روحانی با بیان اینکه مسأله اوّل مردم این است که ما با هم اختلاف نداشته باشیم، تصریح کرد: مردم از آمریکا نمی‌ترسند. مردم از تحریم نمی‌ترسند. مردم از تهدیدات خارجی نمی‌ترسند. مردم از دعوای بین خودمان می‌ترسند. والله بالله اگر همه ما متحد باشیم، تمام جناح‌ها، تمام گروه‌ها، احزاب و تمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ممکن است نماینده‌ای با من و دولت خوب نباشد؛ اشکالی ندارد؛ امروز دست به دست هم بدهیم و بیاییم کنار هم برای حل معضلات و مشکلات مردم. مردم مطمئن بشوند ما با هم هستیم. اگر مردم ببینند با هم هستیم، می‌فهمند که مشکل حل می‌شود. علامتی که ما باید بدهیم، این است.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظّم رهبری دستور دادند شورایی با حضور رؤسای سه قوه تشکیل شود؛ شورای هماهنگی عالی اقتصادی با اختیاراتی که لطف کردند. این شورا یکی از دلایلش این بود که علامت بدهد به مردم که سه قوه با هم هستند و متحد هستند و با هم تصمیم می‌گیرند.

وی ادامه داد: ما امروز یک بار دیگر می‌خواهیم این علامت را به جامعه و دنیا بدهیم که ما یکی هستیم. ما متحد هستیم. شما نمایندگان محترم سؤال کردید برای دلسوزی. من پاسخ دادم در چارچوب وظیفه. نتیجه آن، اگر این باشد که عده‌ای از مردم ما قانع شده باشند، ما از کار امروز موفق شده‌ایم، اگر نتیجه جلسه امروز ما این باشد که سال چهلم انقلاب است، انقلاب به بلوغ رسیده است، اگر هم اختلاف نظری بین مجلس و دولت وجود دارد، برادرانه و در کمال اخلاق با هم حرف می‌زنند و با صراحت مطرح می‌کنند و جواب می‌شوند؛ این به معنای بالاترین هدیه در هفته دولت به ملّت بزرگ ایران است.

روحانی با بیان اینکه این به عنوان کاری است که روح شهید رجایی و باهنر و شهید بهشتی و مطهری و امام عزیز ما را راضی می‌کند، تصریح کرد: ما راهی جز وحدت و اتحاد برای رسیدن به اهداف‌مان نداریم و این هدف را دنبال می‌کنیم.

رئیس‌جمهور درباره قیمت ارز گفت: مردم ما بدانند تلاش دولت بر این است که این قیمت متعادل‌تر بشود. در روزهای اخیر، نسبت به هفته قبل، قیمت ارز مقداری متعادل شده است. در هفته‌های بعد، متعادل‌تر خواهد شد. همه تلاش ما این است که مردم احساس نگرانی نکنند.

روحانی با بیان اینکه ذخایر ارزی را داریم بالا می‌بریم، اظهار داشت: یکی از نمایندگان گفت که ارز دولت که کم نشده راست؛ راست هم می‌گویند؛ در این روزها ارز ما کم نشده است. صادرات غیر نفتی ما افزایش پیدا کرده است. صادرات غیر نفتی، غیر از میعانات گازی، در سه ماه اول سال، ۱۹ درصد افزایش پیدا کرده است. ارز ما کاهش نیافته. ما ذخایر را در داخل بانک مرکزی و در بانک‌های دنیا داریم اضافه می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما داریم برای ماه‌های آینده و سال آینده کار احتیاطی انجام می‌دهیم. این احتیاط دولت است که دارد این کار را می‌کند و گرنه اگر الان به رئیس بانک مرکزی بگویم مثل شهریور سال قبل نسبت به ارز عمل کند، در عرض دو هفته، قیمت ارز به قیمت سال گذشته برمی‌گردد.

روحانی با بیان اینکه به رئیس بانک مرکزی گفته‌ام که حق استفاده از ذخایر بانک مرکزی را ندارید، اظهار داشت: می‌توانستیم یک مقدار طلا را به داخل جامعه بیاریم اما دست ما باز نیست و در جاهایی، طلای ما به عنوان پشتوانه اسکناس است و حق نداریم به آن دست بزنیم.

رئیس‌جمهور سخنان خود را اینطور پایان داد: بنابراین ما در مسیر تعادل هستیم و قدم به قدم کار را پیش خواهیم برد و بی‌تردید موفق خواهیم شد و این توفیق از آن ما است؛ به حول و قوه الهی، ان‌شاءالله. با تشکر از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه محترم، نمایندگان محترم، معاونین و وزرای محترم و ملت بزرگ ایران و همه رسانه‌ها. والسلام علیکم و رحمه الله

شایعه‌ای با عنوان امضا برای استیضاح رئیس جمهور/ امضا برای استیضاح شریعتمداری

 در نشست علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در لابلای اظهارات رئیس جمهور بود که شایعه ای درباره جمع آوری امضاء برای استیضاح رئیس جمهور توسط حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شنیده شد.

هنوز مدت زیادی از این شایعه نگذشته بود که حاجی دلیگانی در گفت وگو با فارس ضمن تکذیب این خبر و ابراز تعجب از انتشار چنین شایعه ای، گفت: طرح استیضاح مربوط به وزیر صنعت با ۱۴ محور و ۴۱ امضا تهیه شده و تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد.

وی از همگان خواست از شایعه پراکنی خودداری کرده و اجازه ندهند شایعه باعث ایجاد شکاف بین مسئولان و مردم شود.

ذوالنوری: آقای روحانی چرا به ما آدرس غلط می‌دهید/ نمیدانم روحانی رئیس‌جمهور سوئیس است یا جمهوری اسلامی

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم  و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز سه‌شنبه (۶ شهریور ماه ۹۷)  پارلمان در جریان سوال از رئیس‌جمهور طی سخنانی اظهار داشت: بحث کاهش قاچاق را آقای رئیس‌جمهور از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۲٫۵ میلیارد دلار عنوان کرد.

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور البته در آمارهایی کاهش واردات را ذکر کرد که از ۷۰ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: باید بگویم اگر چنین آمارهایی صحت داشته باشد باید در چند جا نمود پیدا کند، به عنوان مثال در این پنج سالی که دولت در اختیار آقای روحانی بوده تقاضای ارز روند کاهشی پیدا کند.

ذوالنور ادامه داد: همچنین اگر آمارها درست بوده باشد باید خودنمایی و رقص جنس خارجی در بازار کم شده باشد و تولیدات داخلی برای تامین آن کاهش بیشتر فعال شده باشد و حال آنکه آمارها و کارشناسان عنوان می‌کنند امروز ظرفیت بنگاه‌های تولیدی ما حدود ۴۰ درصد است.

وی  اضافه کرد: در صورت درست بودن آمارهای ذکر شده از سوی روحانی باید مصرف ما کم شده باشد و این هم در دو صورت ممکن است یا سبک زندگی ما باید تغییر کرده باشد و با جنس خارجی قهر کرده باشیم و یا باید جمعیت ما کاهش پیدا کرده باشد.

نماینده مردم قم در مجلس  ادامه داد: بنابراین بحثی که مبنی بر کاهش واردات و یا قاچاق کجا باید خود را نشان دهد.

وی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: ۶ سال است که شما رئیس دولت هستید تاکنون هنوز نماینده ویژه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نداشتید، شما از ابتدای دولت یازدهم تاکنون یک جلسه ستاد را با حضور خودتان تشکیل ندادید این مساله یک اهتمام جدی لازم است که اتفاق افتاده باشد.

ذوالنور با اشاره به تحریم‌ها عنوان کرد: مردم یادشان هست که شما گفتید با روز اول اجرایی شدن برجام تمامی تحریم‌ها به مره لغو خواهد شد؛ همچنین در تبلیغات انتخاباتی خود گفتید که به مردم قول می‌دهم که می‌توانم علاوه بر تحریم‌های هسته‌ای همه تحریم‌های اقتصادی را هم برطرف کنم.

وی در ادامه خطاب به رئیس‌جمهور گفت: مقام معظم رهبری فرمودند هدف این مذاکرات رفع تحریم‌ها بود و اگر نشود خسارت محض است. در همین پاسخی که به سوالات دادید و جزوه‌ای که منتشر شد ذکر کردید که ما با ۳۰۰ بانک دنیا ارتباط برقررا کردیم آن هم پس از برجام.

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه مطلب فوق افزود: من در این رابطه از شما چند سوال می‌کنم این ارتباط با بانک‌های بزرگ دنیا است یا بانک‌های کوچک؟ قطعا نمی‌توانید بگویید بانک‌های بزرگ، سیستم بانکداری اروپا جزیره‌ای است یا منسجم و یکپارچه؟ ابزار فنی و نرم‌افزاری بانک‌های بزرگ برای انعطاف و مانور بیشتر است یا بانک‌های کوچک، اگر مشکل نرم‌افزار است چرا با بانک‌های محلی و درپیتی ما مشکل نرم افزاری ناریم اما با بانک‌های بزرگی که توانمندی‌شان بیشتر است مشکل داریم؟ پس بحث نرم‌افزار نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: اگر ارجاع به FATF و کنوانسیون‌های مربوطه می‌دهید از ۴۹ اقدام که ما اکثر آن را اجرا کردیم، پالرمو هم که از مجلس عبور کرد و در اختیار شورای نگهبان است. یک کنوانسیون مقابله با منابع مالی تروریسم باقی مانده آن هم اگر می‌خواهید همه را به آن ربط دهید باید بگویم که با نامه آقای طیب‌نیا دو سال پیش ما کاهش ریسک از ۶ به ۵ پیدا کردیم یعنی از بلک لیست به لیست خاکستری انتقال پیدا کردیم. این دو سال که ما مشکل FATF  نداشتیم. پس چرا بانک‌های بزرگ دنیا با ما ارتباط برقرار نکردند. چرا می‌خواهید آدرس دیگری به ما بدهید؟

ذوالنور افزود: مشکل این است که شما در مذاکرات برجام نتوانستید تضمین بگیرد و سایه تهدید و تحریم آمریکا بر روی بانک‌های بزرگ دنیا است و اگر شما ۱۰۰ FATF را هم حل کنید آن تحریم برداشته نمی‌شود. مشکل همانجا بود، چرا ما چیزهایی دیگری به مردم بگوییم مشکل همین است. برجام این ماموریت را انجام نداد، هدف برجام رفع تحریم‌ها بود اما تحریم‌ها همچنان پابرجاست.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: آقای رئیس‌جمهور! من نمی‌دانم جنابعالی رئیس‌جمهور سوئیس هستید یا رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی؟ زمانی که در مسکن مهر ۵ میلیون ساختمان در آن ساخته می‌شد صدای شما را آن کارگرانی که در آنجا کار می‌کردند می‌شنوند گفتید سالانه ۱۰ هزار شغل؟!

وی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور! در سال سوم ریاست جمهوری دوره قبلی شما این نمایندگان حضور داشتند در ضیافت افطار مقام معظم رهبری فرمودید در این سه سال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کردید سال آخر هم آقای جهانگیری اعلام کرد ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده است پس این می‌شود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار شغل اما امروز شما اعلام کردید در این پنج سال ۲ میلیون و اندی شغل ایجاد کردیم این تضادهای آماری را ما باید چگونه بفهمیم.

وی خاطرنشان کرد: ببینید آمارهای وزیر کارتان چگونه بوده است، در نطق تبلیغاتی دور اول‌تان می‌فرمودید اصلا این آمارها لازم نیست. در هر خانه‌ای کدام خانه است که یک یا دو بیکار نداشته باشد؟ آقای رئیس‌جمهور! مگر با حلوا حلوا دهن مردم شیرین می‌شود؟ با آمارهای این چنینی که مردم خیال‌شان راحت نمی‌شود مردم نان گندم خوردند و نمی‌شود ما مطالب را اینگونه بیان کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس یادآور شد: از طرفی هم شغل‌هایی که شما ایجاد می‌کنید آمار می‌آورید اما بنگاه‌های تولیدی که تعطیل می‌شوند و لشکر بیکاران ایجاد می‌شود را اضافه نمی‌کنید اتفاقا باید اینها را هم حساب کرد و بعد آمار داد.

وی در ادامه یادآور شد: درخصوص مسائل ارزی هم باید بگویم شما می‌گویید ما ساعت ۹ نمی‌دانیم قیمت ارز در ساعت ۱۱ چه می‌شود کلیپ‌های آن هم موجود است مشکل کجاست؟ مشکل سوء مدیریت و مشورت نکردن با کارشناسان و استفاده نکردن از ابزارهای علمی است، مشکل خودشیفتگی است.

ذوالنور عنوان کرد: همیشه کاسه و کوزه‌ها باید سر مردم خرد شود؟ قیمت ارز اگر بالا برود گناه آن گردن مردم است؟ چه اتفاقی افتاده که بازار ما به هم می‌ریزد. فقط تهدید تحریم‌ها بوده، هنوز که نفت تحریم نشده و صدور نفت ما که قطع نشده است این فضا را چه کسی درست کرد؟

وی در بخش پایانی سخنانش گفت: آقای رئیس‌جمهور! فضا اینگونه درست شد که یک کاخ آرزو به نام برجام ساختید که ته آن به رابطه با آمریکا منتهی شود وقتی با یک لگد ترامپ این کاخ خراب شد و بیرون رفت شما گزینه بعدی نداشتید،‌اقتصاد مقاومتی جدی گرفته نشد و تکیه بر توانمندی داخلی جدی گرفته نشد ارتباط با همسایگان فراموش شد و با ترس از اینکه غربی‌ها قهر نکنند! آقای رئیس‌جمهور! بارها فرمودید اگر آمریکایی‌ها خارج شوند ما برای گزینه‌های مختلف سناریو داریم ما دو گزینه بیشتر نداشتیم یا آقای ترامپمی‌ماند که نیاز به سناریو نبود یا آقای ترامپ می‌رفت که باید بگویید سناریوی شما با رفتن ترامپ چه بود؟

در جریان بررسی طرح سوال از رئیس‌جمهور

مجلس از پاسخ‌های روحانی درباره «بیکاری»، «ارز»، «رکود» و «قاچاق» قانع نشد/ ارسال سوالات به قوه قضاییه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان طرح سوال از رئیس‌جمهور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از پایان توضیحات طراحان سوال از رئیس‌جمهور و همچنین پاسخ‌های حسن روحانی، از طراحان سوال پرسید که آیا از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع شدند یا نه که طراحان اعلام کردند قانع نشدند و خواستار رأی‌گیری از صحن علنی مجلس شدند.

بدین ترتیب رئیس مجلس نیز طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، تک‌تک سوالات را به صورت جداگانه به رأی وکلای ملت گذاشت که نتایج این رأی‌گیری‌ها به شرح ذیل است:

سوال اول: چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟

وکلای ملت با ۱۲۳ رأی موافق، ۱۳۸ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند.

سوال دوم: علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال وعلیرغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

وکلای ملت با ۱۳۷ رأی موافق، ۱۳۰ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده دانستند.

سوال سوم: چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟

وکلای ملت با ۷۴ رأی موافق، ۱۹۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند.

سوال چهارم: علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله، در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟

وکلای ملت با ۱۱۶ رأی موافق، ۱۵۰ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند.

سوال پنجم: علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟

وکلای ملت با ۶۸ رأی موافق، ۱۹۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند.

انتهای پیام/

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.