پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

در نوزدهمین نشست شنبه‌های انقلاب مطرح شد احیای اسامی مذهبی به برکت انقلاب اسلامی/ قرآن، عترت و مردم ۳ رکن انقلاب است
محمدحسین رجبی دوانی،‌ سردار علی فضلی، محمدهادی همایون، یدالله بهتاش، حجج‌اسلام سیدمحسن طباطبایی و سیدهاشم حسینی، مهدی مبینی‌پور، رضا معممی مقدم و عنایت رضایی‌پور، نقش انقلاب در احیاء شعائر اسلامی را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

نوزدهمین نشست شنبه های انقلاب با موضوع شعائر اسلامی و انقلابی به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی، امروز (شنبه ۳ شهریور) در مهدیه تهران برگزار شد.

در این نشست اساتید و کارشناسانی همچون محمدحسین رجبی دوانی، سردار علی فضلی، محمدهادی همایون، یدالله بهتاش، حجت‌الاسلام سیدمحسن طباطبایی، رضا معممی مقدم، حجت‌الاسلام سیدهاشم حسینی، مهدی مبینی‌پور و عنایت رضایی‌پور، مسائل و دستاوردهای حوزه شعائر اسلامی را بررسی و تببین کردند.

 

 

* ممنوعیت نامگذاری نام فرزندان به نام ائمه در زمان رضاخان
در ابتدای این نشست، محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام طی سخنانی اظهارداشت: رضاخان اگرچه برای فریبکاری نام فرزندان خود را مرتبط با امام رضا(ع) قرار داده بود اما نامگذاری فرزندان به نام اهل بیت(ع) را ممنوع کرده بود و حتی در راستای گرایش به غرب با برخی از شعائر ملی نیز مخالفت می کرد.
وی اضافه کرد: پهلوی دوم نتوانست این رویه را ادامه دهد و کوشید تا نام های غربی را در کشور ترویج کند اما انقلاب اسلامی با تحول شگرف و بزرگی که ایجاد کرد، نامگذاری فرزندان به نام اهل بیت(ع) را مجددا احیا کرد و امروز نام های اهل بیت(ع) در صدر نامگذاری های فرزندان قرار دارد و این سنت به خارج از کشور نیز تسری یافته است به طوری که امروز نام محمد بالاترین میزان نامگذاری را در کشور انگلستان داراست.
احیای نامگذاری فرزندان به نام اهل بیت(ع) به برکت انقلاب اسلامی
رجبی دوانی اضافه کرد: در دوران پهلوی، نام خیابان ها و امکان نیز به نام پهلوی نامگذاری می شد، بطوریکه اگر در یک شهر یک خیابان وجود داشت، نام شاه بر آن قرار می گرفت و اگر دو خیابان بود، نام دیگر به نام همسر شاه نامیده می‌شد و حتی در شهر تهران، خیابان ها به نام اربابان شاه و روسای جمهور آمریکا نامیده می شد و شاهد نام‌هایی همچون آیزنهاور، کندی، استالین و چرچیل بودیم اما انقلاب اسلامی تمام این نام ها را تغییر داد و نام های انقلابی و مردمی بر آن قرار داد.
این مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: نام میدان فوزیه یا شهناز قبل از پیروزی انقلاب توسط مردم به نام امام حسین(ع) تغییر یافت.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی به ایام مختلف سال تبرک بخشید، تصریح کرد: در دوران طاغوت، ۲۵ آذر روز تولد مادر شاه به نام روز مادر نامیده می شد اما بعد از انقلاب اسلامی روز میلاد حضرت زهرا(س)، سرور زنان عالم، روز مادر قرار گرفت که موجب تبرک یافتن این روز شد.
رجبی دوانی اضافه کرد: دهه فجر، هفته دفاع مقدس، دهه ولایت و دهه امامت عناوینی است که در سایه انقلاب اسلامی تبرک یافته است.
این مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: مردم نام برخی از خیابان ها را که آسیبی وارد نکرده بودند، مانند سئول، ورشو و پاکستان تغییر ندادند.
وی با اشاره به اینکه زیارت یکی از شعائر اسلامی است که قبل از انقلاب رویکرد عاطفی و احساسی داشت، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی زیارت تحول عظیمی یافت و از رویکرد رفع تکلیفی و عمل به یک فریضه واجب، امری سیاسی، عبادی و بصیرتی شد.
رجبی دوانی افزود: شوق و اشتیاق امروز مردم برای حج عمره و زیارت مدینه و ائمه بقیع پیش از انقلاب اسلامی وجود نداشت و زیارت عتبات عالیات و امام رضا(ع) نیز در سایه این تحول، کاملا دگرگون شده است و مردم در روزهای خاص و زیارتی حضور چشمگیر و توام با بصیرت و تفکر در این اماکن زیارتی دارند.
مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام در سایه انقلاب سه حرم امام رضا(ع) در مشهد، حرم حضرت معصومه(س) در قم و حرم حضرت شاهچراغ(ع) در شیراز مطرح شده است، گفت: این حرم ها در ایام خاص مانند ولادت ائمه اطهار(ع)،تحویل سال و… با حضور چشمگیر زائران مواجه می شود.
وی ادامه داد: مردم طی سالهای اخیر با حضور در امان متبرکه سال خود را با توسل به ائمه اطهار آغاز می کنند و حتی بسیاری از چهره های علمی، هنری و سیاسی برای خادمی این حرم های شریف تقاضا دارند.
رجبی دوانی گفت: با وجود توسعه کمی حرم های شریف در کشور، فضای این حرم ها در مناسبت های خاص جوابگوی استقبال مردم و زائران نیست.
مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: انقلاب اسلامی به سایر مناسبت های ملی ، رنگ و بوی مذهبی بخشید و گرامیداشت بزرگان و علما را جایگزین تملق گویی شاهان کرد.
وی افزود: انقلاب اسلامی در برپایی زیارت اربعین به عنوان بزرگترین اجتماع بشری نقش اساسی داشته است و این فرهنگ امروز نه تنها در میان شیعیان بلکه سایر اقشار و مذاهب نیز رواج دارد و از  قاره جهان زائرینی برای زیارت امام حسین(ع) راهی می شوند.
تشرف سالانه بیش از ۳۰ میلیون نفر زائر به حرم امام رضا(ع)
رجبی دوانی ادامه داد: در سال ۸۷، ۹ میلیون نفر، در سال ۸۸، ۱۸ میلیون نفر و در سال ۹۶ بیش از ۲۰ میلیون نفر برای زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین عازم شدند و در این راستا مردم عراق را که در دوران صدام امکان عزاداری نداشتند، به عرصه و صحنه آورده است.
مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه در نوروز امسال بیش از یک میلیون نفر در حرم حضرت شاهچراغ(ع) حضور داشتند، گفت: در طول سال بیش از ۳۰ میلیون نفر زائر به حرم امام رضا(ع) مشرف شدند و در بیش از ۷۰ هزار مسجد و همچنین بقاع متبرکه در طول سال بیش از ۱۰۰ میلیون نفر برای توسل به اهل بیت (ع) حضور یافتند.
وی  خاطرنشان کرد: احیای این شعائر اسلامی و انقلابی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که امروز در فضای مجازی برای ضربه زدن به زیارت اربعین، هزینه کردن برای عزاداری امام حسین(ع) و دیگر عرض ادب ها برنامه ریزی دارند که به فضل الهی تاکنون ناکام مانده اند و ناکام هم خواهند ماند.

 

 

 

* انقلاب اسلامی دارای ۳ پایه قرآن، عترت و مردم است

در ادامه این نشست سردار علی فضلی، فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) گفت: خرسندم که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و به فضل رهبری پیامبرگونه امامین انقلاب با تمام فراز و نشیب‌ها امکان طرح و بیان دستاوردهای انقلاب را به دست آورده‌ایم.
وی اضافه کرد: دفاع مقدس، جان‌های مردم را تحت تاثیر قرار داده است زیرا در این دوران به احکام الهی و آیات قرآن کریم عمل شد.
فضلی گفت: امام خمینی(ره) فرمودند: «انقلاب اسلامی دارای ۳ پایه قرآن، عترت و مردم است» و به حق مردم نقش پیش برنده ای در دوران انقلاب و در سایه راهبری های پیامبرگونه امامین انقلاب امام خمینی(ره) و امام خامنه ای (مدظله العالی) داشته اند.
راهیان نور، راهبرد مقابله با جنگ نرم دشمن است
فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) با اشاره به اینکه امروز کشور براساس بیانات مقام معظم رهبری، تحت حملات و هجوم های فرهنگی دشمن قرار دارد، افزود: معظم له در بیش از دو دهه قبل از تلاش دشمن با عناوینی همچون شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و براندازی فرهنگی خبر دادند و در سال ۸۸ فرمودند که دشمن با جنگ نرم به دنبال ضربه زدن به کشورماست.
وی افزود: برای مقابله با جنگ نرم دشمن ۲ راهکار پرداختن به شهدای دفاع مقدس بویژه شهدای گمنام و همچنین راهیان نور، در دستور کار قرار گرفت  تا تمام ملت از رزمگاه و قدمگاه فرزندان انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس بازدید کنند.
فضلی با اشاره به اینکه در سال ۸۷ حدود ۴۰۰ هزار نفر در دو بخش سازماندهی شده و خودجوش در قالب راهیان‌نور به کربلاهای ایران اعزام می شدند،گفت: راهیان نور حج بصیرتی است و در آن نیت ها مهم است و کسوت ها فراموش می شود؛ در این امر الگوی ما شهید عباس بابایی است.
فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) با اشاره به توسعه‌های کمی و کیفی راهیان نور طی سالهای اخیر گفت: امروز براساس اهداف پیش بینی شده، اعزام افراد به اردوهای راهیان نور از ۴۰۰ هزار نفر در سال ۸۷-۸۸ به حدود ۷ میلیون نفر در سال گذشته رسیده است.
وی اضافه کرد: ۲۰۰ هزار نفر کادر مردمی، بیش از ۷ هزار راوی، ۵۷ هزار خادم، ۷۴ هزار مدیر کاروان و ۲۱ هزار روحانی و مبلغ، اردوهای راهیان نور را مدیریت و راهبری می کنند.
بازسازی واقعه غدیر به برکت انقلاب اسلامی در ۱۵۰ نقطه کشور
فضلی افزود: در سال ۶۴ طی دیدار فرماندهان نظامی با امام خمینی(ره)، ایشان پس از استماع گزارش فرماندهی سپاه، باتوجه به اینکه در آن سال عملیات بزرگی نداشتیم، فرمودند که هرشب به دشمن هجمه کنید، خواب را از چشمان آنان بگیرید و امان ندهید و این فرمان امام راحل، مختص به آن دوران نبود بلکه راهبردی برای فعالیت‌های انقلاب بود.
فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) با اشاره به اینکه از سال ۸۹ بازسازی واقعه غدیر توسط ستاد مرکزی راهیان نور در کشور اجرایی می شود، گفت: همان عقبه اردوهای راهیان در سال ۸۹ در برکه‌ای در استان قم با حضور بیش از ۷۰ هزار نفر برای اولین بار این واقعه را بازسازی کرد و در سال گذشته این برنامه در ۱۵۰ نقطه در داخل و ۲ نقطه در خارج بازسازی شد.

 

 

* بعد از انقلاب، تبلیغ اسلام تا کلیساها نیز رفته است
حجت‌الاسلام سیدمحسن طباطبایی مبلغ خارج از کشور از دیگر سخنرانان نوزدهمین شنبه انقلاب گفت: عده ای در داخل ایران همچون ماهی در آب هستند و قدر نعمت را نمی دانند. متاسفانه نگاه غالب امروز جامعه به سمت منفی گرایی است و دور اندیشی کنار گذاشته شده است. وظیفه ماست که از انقلاب اسلامی به خوبی محافظت کرده و ان را به جهانیان عرضه کنیم.
وی با اشاره به تاثیرات انقلاب اسلامی در دنیا گفت: اثر حرکت تغییری امام(ره) در خارج از کشور کاملا محسوس است.
این مبلغ بین المللی اظهار کرد: علت هجمه های جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران تاثیرگذاری آن در سطح منطقه و جهان است. میزان بزرگی عکس‌العمل‌ها نیز نشان از گستردگی تاثیرات انقلاب اسلامی است.
وی با اشاره به رشد فرهنگ انقلاب اسلامی در سطح جهان با ذکر مثالی گفت: در جزایر فیجی اصلا تلویزیون وجود نداشت و تنها دارای یک شبکه رادیویی بودند و ۱۰۰هزار نفر از جمعیت آن  نیز سنی بود اما امروز این جزایر دارای مجمع اهل بیت هستند. کشور برزیل نیز یکی دیگر از کشورهایی است که به برکت انقلاب اسلامی اکنون دارای مدرسه نمونه جنوب آمریکا است و زنان، امکان داشتن کارت شناسایی با تصویر محجبه دارند.
طباطبایی تصریح کرد: امروز همه آزاداندیشان دنیا انقلاب اسلامی را الگوی خود قرار داده اند و از نظام جمهوری اسلامی ایران انتظار برنامه ریزی و هدف گذاری دارند. در حال حاضر نفوذ کلام رهبر انقلاب در تمام دنیا گسترش یافته است و سخنان ایشان معادلات دنیا را تغییر می دهد.
وی گفت: در هزاران سال گذشته تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، حضور یک طلبه ساده در کلیسا، دانشگاه ها، مجامع بین المللی و…. برای سخنرانی سابقه نداشته است اما حضور طلبه ها و مبلغین اسلامی در سراسر دنیا از دستاورد های عظیم انقلاب اسلامی است.
این مبلغ بین المللی گفت: در پی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، عده ای از تجار خارجی اعلام کردند که حاضر هستند همه هستی خود را در راه نظام جمهوری اسلامی ایران خرج کنند.
طباطبایی گفت: لازم است تا خودباوری در مردم ایران متبلور شود و مردم به فرهنگ غنی خود برگردند و به آن افتخار کنند.

 

* با توسعه گفتمان انقلاب اسلامی، آمریکا عنصر نامطلوب همه مسلمانان شده است
در ادامه این نشست رضا معممی مقدم مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشکر از عوامل جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی گفت: اندیشمندان غربی پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصور می کردند از طریق عواملی همچون بنی صدر می‌توانند انقلاب اسلامی را به انحراف بکشانند اما موفق نشدند. پس از آن، واقعه صحرای طبس، کودتای نوژه و ۸سال جنگ تحمیلی برای تحریف انقلاب اسلامی طراحی شد که همگی با شکست مواجه شد.
وی ادامه داد: بعد از شکست های پیاپی غرب برای انحراف انقلاب اسلامی، آن ها از دو عامل، مراسمات و هیئت های امام حسین(ع) و حضور مرجعیت از موانع انحراف انقلاب اسلامی نام بردند.
معممی مقدم تصریح کرد: امروز پارادوکس شکست انقلاب اسلامی و پمپاژ یاس در جامعه توسط عوامل داخلی و از سوی دیگر ایران هراسی توسط عوامل خارجی مطرح می شود.
وی در ادامه سخنان خود گفت: احیا و گسترش مراسماتی همچون اعتکاف، اربعین، ایام غدیر، جشن ها و… بعد از انقلاب انجام شد.
معممی مقدم با بیان اینکه هیئت های مذهبی داری کارکردهای متفاوت فرهنگی، هنری، مذهبی و… است، گفت: هیئت‌های مذهبی در پیروزی انقلاب اسلامی و گسترش آن نقش اساسی داشتند؛ هیئت ها سرمایه اجتماعی بی‌بدیلی هستند که دنیا از این موضوع بی بهره است.
مدیر کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: وجود ۱۵۴ هزار تشکل و فعالیت ۶۰ هزار مبلغ دینی که درآمد آن ها از طریق مردم تامین می‌شود از موفقیت های نظام در راهبرد مردمی کردن فرهنگ است.
افزایش ۴۵ برابری هیئت های مذهبی بعد از انقلاب
معممی مقدم ادامه داد: از ۲هزار هیئت قبل از انقلاب به ۹۱ هزار هیئت مجوز دار رسیده ایم که ۱۲ هزار هئیت فقط مخصوص بانوان است.
مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: قبل از انقلاب ۳۰ هزار مسجد وجود داشت اما امروز ۷۴ هزار مسجد در سطح کشور فعالیت مذهبی و فرهنگی دارد.
وی تصریح کرد: وجود ۸۰ هزار مداح که بیش از ظرفیت فعلی کشور است، سرمایه بی بدیل انقلاب اسلامی است.
معممی مقدم گفت: قبل از انقلاب دشمن برنامه ریزی کرده بود تا با ایجاد اختلاف شیعه و سنی یکدیگر را عنصر نامطلوب بدانند اما امروز همه مسلمانان آزاده آمریکا را عنصر نامطلوب می دانند.

 

 

* انقلاب اسلامی در دین‌داری تحول ایجاد کرد
محمدهادی همایون عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) نیز اظهار داشت: انقلاب اسلامی تحول در دین داری ایجاد کرد؛ دین پیش از انقلاب در حال افول بود و جایی در عرصه زندگی بشر نداشت.
وی افزود: دین جایگاهی در مناسبات علمی و هنری نداشت و قبل از انقلاب معتقد بودند اساسا دین و علم کنار هم قرار نمی‌گیرند.
* انقلاب اسلامی خط بطلانی بر جدایی دین از سیاست کشید
همایون با اشاره به اینکه نظام طاغوت سعی در جدایی دین از سیاست داشت، گفت: جدایی دین از سیاست موضوع مطرح قبل از انقلاب است که انقلاب اسلامی خط بطلانی بر آن کشید و اثبات کرد سیاست ما عین دیانت ماست.
وی ادامه داد: موضوع همراهی دین و سیاست از دستاورد های انقلاب اسلامی بود که امروز جهانی شده است و به این واسطه همه دین داران دنیا در امور سیاسی مشارکت می کنند.
انقلاب دین را از محافل خانگی به عمق جامعه آورد
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به تاثیرات دین در سبک زندگی و رفاه عمومی گفت: قبل از انقلاب دین تنها در محافل خانگی وجود داشت و مومنانه زیستن در عموم جامعه به عنوان یک سبک مطرح نبود اما امروز مردم در سطح جامعه با پوشش دینی حضور پیدا می کنند؛ همچنان که بیش از ۵۰ درصد از دانشجویان ما دختران محجبه هستند که علم و دین را با هم پیوند زده‌اند.
وی افزود: افرادی که تقید کافی به دین ندارند باید مراقب باشند زیرا در تمدن اسلامی و عصر جدید که با فروپاشی فرهنگ غرب همراه است جایی نخواهند داشت.
همایون با اشاره به فرهنگ مهدویت در بین مردم در مقایسه با قبل از انقلاب گفت: در دوران پهلوی نگاه به موضوع مهدویت، جدایی از سیاست بود که در بین عده‌ای از خواص نیز رواج داشت و برای عموم مردم  نیز مهدویت تنها تحت عنوان یک پیشگویی دینی و یا عقیده کلامی مطرح بود اما بعد از انقلاب این نگاه دچار دگرگونی جدی و موضوع ساخت تمدن اسلامی در عصر مهدویت مطرح شد.
وی تصریح کرد: همچنان که امام(ره) فرمودند ما پرچم انقلاب اسلامی را به دست صاحب اصلی خود یعنی امام زمان(عج) خواهیم رساند.
حضور ۲۰ میلیون زائر مسجد جمکران از برکات انقلاب اسلامی است
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: به واسطه انقلاب اسلامی سالیانه ۲۰ میلیون نفر از مردم در مسجد جمکران حضور پیدا می کنند و تمام طول هفته در این مسجد مقدس افراد حضور دارند و برنامه اجرا می شود که قبل از انقلاب اینگونه نبود.
همایون گفت: دعای ندبه از جمله دیگر مواردی است که خیل عظیم مومنان را گرد هم جمع می‌کند، بعد از انقلاب بسیار باشکوه‌ شده است؛ همچنین جشن‎های مردمی نیمه شعبان از مجموعه فعالیت‌هایی است که به برکت انقلاب اسلامی هرساله در همه نقاط کشور برگزار می شود.

 

 

* ۴ مؤلفه‌ای که مشکلات کشور را برطرف می‌کند
در ادامه این نشست، یدالله بهتاش، مداح اهل‌بیت(ع) در سخنانی اظهار داشت: خداوند می‌فرمایند چهار ارزش است که اگر بر روی زمین گسترش یابد، عذاب را کم می‌کند و مشکلات را برطرف می‌کند، ۱- آباد شدن مساجد، ۲- افزایش نماز شب خوان‌ها، ۳- دوستی و محبت با یکدیگر برای خدا و ۴-استغفار در سحرگاهان.
وی اضافه کرد: اگر وضعیت این ۴ مؤلفه را در شرایط کنونی کشور با قبل از انقلاب بررسی کنیم، خواهیم دریافت که وضعیت مساجد کشور چگونه بهبودیافته و میزان نماز شب خوان‌ها در کشور چه افزایشی داشته است.
۶۰درصد دانش آموزان کشور در مدارس نماز جماعت می‌خوانند
بهتاش اضافه کرد: قبل از انقلاب نماز در ادارات و مدارس کشور اقامه نمی‌شد اما امروز ۶۰درصد دانش آموزان کشور در مدارس نماز جماعت می‌خوانند و در طول سال جشن تکلیف برای ۷۰ هزار دانش‌آموز برگزار می‌شود.
این مداح اهل‌بیت(ع) بابیان اینکه مراسم اعتکاف و نماز جمعه پیش از انقلاب اسلامی برگزار نمی‌شد، افزود: امروز این مراسم‌ بسیار پرشور در کشور برگزار می‌شود و باید بدانیم افراد حاضر در این مراسم‌ سربازان آماده به رزم انقلاب اسلامی هستند.
وی اضافه کرد: مراسم اعتکاف و نماز جمعه پیش از انقلاب اسلامی به‌رغم دارا بودن حکم قرآنی، تعطیل‌شده بود.
بهتاش با اشاره به اینکه نماز جماعت بسیار تاثیرگذار است و با خواندن نماز در خانه و یا اتاق کار بسیار متفاوت است، افزود: امام حسین (ع) در روز عاشورا و در صحنه نبرد نماز جماعت خواند در حالی که اگر اثرگذاری آن کمتر بود، هرکدام از یاران به‌صورت فردی به نماز می‌پرداختند.
این مداح اهل‌بیت(ع) خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) می‌فرمایند ۳ چیز انسان را عاقبت‌به‌خیر می‌کند؛ ۱- حلال خوردن ۲- انس با اهل علم ۳- خواندن نماز به جماعت.
وی گفت: در دوران دفاع مقدس، آنچه که موجب حفظ کشور در برابر دشمن شد، توان نظامی نبود، بلکه پایبندی به ارزش‌های معنوی در میان رزمندگان ما بود که باید این سرمایه و دستاورد انقلاب اسلامی را حفظ کنیم.

 

 

* خرافه‌زدایی از امامزادگان و بقاع متبرکه به برکت انقلاب اسلامی
در ادامه نوزدهمین نشست شنبه‌های شنبه انقلاب با موضوع شعائر اسلامی و انقلابی، حجت‌الاسلام‌ سیدهاشم حسینی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران اظهارداشت: به برکت انقلاب اسلامی و با گذشت ۴۰ سال از عمر این انقلاب، امروز بقاع متبرکه به پایگاه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی کشور تبدیل شده اند.
وی با اشاره به خرافه‌زدایی انقلاب اسلامی از امامزادگان و بقاع متبرکه کشور تصریح کرد: یکی از اهداف دشمن آمیخته کردن اعتقادات ناب مردم با خرافات است که به برکت انقلاب، بسیاری از اعمال خرافی رایج در امامزادگان کشور برچیده شد و حضور امروز مردم در این امکان مثمرثمر و ارزشمند شده است.
تربیت یک‌میلیون نفر حافظ قرآن در امامزادگان
حسینی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت و حضور ۱۰ تا ۱۵ میلیون حافظ قرآن کریم در کشور افزود: در راستای این فرمان، امامزادگان و بقاع متبرکه کشور متولی این کادرسازی و آموزش قرآن شدند، به طوری که یک میلیون حافظ قرآن تاکنون در این مراکز تربیت شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران ادامه داد: برگزاری کلاس های آموزش قرآن به منظور فهم این آیات و در نهایت عمل به آنان صورت می‌گیرد که الحمدلله در این ۴۰ سال موفق شدیم زمینه‌های این عمل را فراهم آوریم.
وی اضافه کرد: امسال در استان تهران یک‌میلیون افطاری ساده توسط مردم ارائه شد که این روند دستور قرآن و زمینه‌ساز وحدت است زیرا زمانی که فقیر و غنی بر روی یک سفره اطعام ساده می‌شوند، وحدت میان آنان شکل می‌گیرد.
حسینی افزود: در یکی از امامزادگان کشور، بیش از ۱۰۰ نفر به مذهب تشیع گرایش پیدا کرده‌اند که این از برکات انقلاب اسلامی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به اینکه اماکن متبرکه و هر نقطه‌ای که نور اهل‌بیت(ع) از آن ساطع می‌شود، امروز پایگاه حضور مردم از سراسر نقاط کشور و حتی خارج از کشور است، تصریح کرد: امروز در بقاع متبرکه پزشکان و حقوقدانانی که مسائل مالی برای آنها اهمیتی ندارند، به صورت رایگان به مردم خدمات ارائه می کنند.
وی اضافه کرد: در ایام تعطیلات تابستان، بیش از ۸۰۰ امامزاده و بقعه متبرکه کشور مجری طرح نشاط معنوی برای بهینه‌سازی و غنا بخشی به اوقات فراغت نوجوانان و کودکان کشور هستند که در این طرح برنامه‌های متنوع دینی و غیردینی اعم از کلاس‌های قرآن، خیاطی،ورزشی و… برگزار می‌شود.
حسینی گفت: در مناسبت‌های مختلف بیش از هزار خیمه معرفت در امامزادگان و بقاع متبرکه برای ارائه مشاوره‌های مختلف زندگی، دینی، ازدواج، کودک و… برپا می‌شود و در این راستا امروز مبلغانی به‌صورت ویژه برای کار با کودکان در کشور تربیت‌ شده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به اینکه همواره در جوار امامزادگان بازار اسلامی برپا می‌شود، تصریح کرد: امروزه بقاع متبرکه به پایگاهی برای نوع‌دوستی و معرفت اندوزی تبدیل‌شده است که مردم با حضور در این امکان اطلاعات لازم سیاسی و اعتقادی خود را به دست می‌آورند.
وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی در ایام مناسبتی خاص برنامه‌های مختلفی همچون طرح بصیرت عاشورایی، سوگواره یاس نبوی، ولایت علوی، اکمال دین نبوی و… اجرایی می‌شود که امیدواریم شاکر این نعمات بسیار که در سایه انقلاب شکل‌گرفته است، باشیم.

 

* فعالیت ۸۰۰ هیئت دانشجویی به برکت انقلاب اسلامی
در ادامه این مراسم نیز مهدی مبینی پور، مسئول سابق هیئت‌های دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: انقلاب اسلامی، احیاگر ارزش‌های اسلامی و انسانی بود.
وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی و به طبع آن خون شهدا تأثیر بسیاری بر روی جوانان داشتند، به‌طوری‌که علی‌رغم تمام گلایه‌ها، امروز این جوانان پای انقلاب ایستاده‌اند و در هر بحران و فتنه‌ای، اولین گروه کفن‌پوش برای دفاع از انقلاب، جوانان هیئتی به رهبری مداحان هستند.
مبینی پور با اشاره به شعار مردم در ابتدای انقلاب افزود: در یکی از این شعارها داشتیم؛ حسین سرباز ره دین بود/عاقبت حق‌طلبی این بود ؛ از سر نی گفت سبط پیمبر/ الله اکبر الله‌اکبر.
مسئول سابق هیئت‌های دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به تأثیر انقلاب در تعظیم شعائر در میان دانشگاهیان افزود: روزی که مسئول هیئت های دانشجویی کشور شدم، ۷۵ هیئت دانشجویی مشغول فعالیت بود اما امروز بیش از ۸۰۰ هیئت دانشجویی در کشور فعالیت چشمگیر دارد و مراسم قرائت زیارت عاشورا به صورت هفتگی برگزار می شود.
حضور بیش از ۲۰ هزار جوان دانشجو در مراسم عزاداری دانشگاه تهران
مبینی پور اضافه کرد: به طور مثال در مراسم عزاداری ظهر روز تاسوعا و عاشورا دانشگاه تهران بیش از ۲۰ هزار جوان دانشجو حاضر می‌شوند و در دیگر مراسم‌ها نیز به فراخور جمعیت دانشگاه، دانشجویان حضور چشمگیر دارند.
وی گفت: مقام معظم رهبری در تعریف هیئت می‌فرمایند که هیئت نماد تجمع عاطفی و فکری بر محور شخصیت حسین بن علی(ع)است.
مسئول سابق هیئت‌های دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه عزاداری‌ها در قبل از انقلاب محصور به محرم بود، گفت: امروز مراسم‌ عزاداری در ایام مختلف سال برگزار می‌شود و مداحان کشور نیز در راستای نوکری و عزاداری عالمانه، تحصیل‌کرده شده‌اند.
وی بابیان اینکه انقلاب اسلامی مودت را به مردم آموزش داد،یعنی اگر انسانی ولایت مدار است باید از ولایت تبعیت داشته باشد، افزود: جریان شیرازی امروز تبری را آن‌گونه که خود می‌پسندد تفسیر می‌کند، درحالی‌که جریان انقلابی، بر دشمن‌شناسی بر اساس زمان حاضر تأکید دارد.
عصبانیت هاآرتص اسرائیل از همایش شیرخوارگان حسینی
مبینی پور به واکنش روزنامه هاآرتص نسبت به همایش شیرخوارگان حسینی اشاره کرد و گفت: این روزنامه اسرائیلی این همایش را بمب خطرناک توصیف کرده بود؛ دشمن هنوز برای فریب جوانان کشور، قرآن بر سر نیزه می کند اما این همایش زنان کشور را که محور تربیت نسل آینده انقلاب است، به صحنه عزاداری می آورد لذا دشمن ترسیده است.
مسئول سابق هیئت‌های دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: رژیم صهیونیستی در مقابله با این همایش، ۱۱۴ فیلم کوتاه تولید کرده است.
وی گفت: هر اتفاقی در کشور رخ دهد، مردم از اصل انقلاب، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و امام حسین(ع) دست نمی کشند و این عرض ارادت به اهل‌بیت(ع) امروز به سایر نقاط جهان مانند عراق، پاکستان، هامبورگ، استکهلم و… نیر تسری یافته است و در این کشورها حتی عزاداری در ایام فاطمیه نیز صورت می گیرد.

 

*انقلاب مراسمات مذهبی را از حاشیه به متن آورد
در پایان این نشست عنایت رضایی‌پور دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی نیز در سخنانی اظهار داشت: در عصر حاضر با طلوع انقلاب اسلامی، دین در کانون توجهات اندیشمندان و سیاستمداران جهان قرارگرفته است.
رضایی پور افزود: انقلاب اسلامی، دینی را که با انحراف رنسانس به پستوها رفته بود به عرصه سیاسی، علمی و اجتماعی بازگرداند. انقلاب اسلامی، مسلمانان را مسلمان‌تر، مسیحیان را مسیحی‌تر و همه پیروان ادیان الهی را در اعتقادات خود جدی‌تر و رایج‌تر کرد.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی بابیان اینکه انقلاب اسلامی، دین‌داری فردی و خلوتی را به دین‌داری جمعی و اجتماعات بزرگ دینی تبدیل کرد، ادامه داد: ده‌ها هزار مسجد و کلیسای متروک به برکت انقلاب اسلامی احیا شد به‌طوری‌که انقلاب، بانگ اذان و ناقوس کلیسا را حتی در ممالک کمونیستی احیا کرد.
وی با اشاره به فضای خفقان قبل از انقلاب گفت: روزی در این کشور دانشگاهیان مذهبی از انجام عبادات، اقامه نماز و حفظ حجاب در فضاهای عمومی خجالت می‌کشیدند اما امروزه مساجد دانشگاه‌ها از شلوغ‌ترین اماکن کشور است.
رضایی پور ادامه داد: قبل از ۵۷، توجه به مناسبت‌ها و مراسم‌هایی مانند دعای عرفه، شب‌های قدر، عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در حاشیه مطلق بود و حتی با هیئت‌های خانوادگی برخورد می‌شد.
وی اظهار کرد: در شرایطی که صهیونیسم با استفاده بی‌سابقه از انواع رسانه‌ها، جهان را سمت فساد اخلاقی و انحطاط فرهنگی سوق می‌دهد، انقلاب اسلامی مرکز ثقل انتشار و ترویج ارزش‌های اخلاقی و معنوی شده است.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی در بیان دستاوردهای جهانی انقلاب اسلامی در حوزه شعائر اسلامی و انقلابی گفت: ظلم‌ستیزی انقلاب، موج بیداری اسلامی را جهانی کرد به‌نحوی‌که انقلاب زمینه‌ساز حکومت مهدوی و تمدن سازی جهانی تشیع شده است.
وی ادامه داد: بعد از انقلاب، شاهد حضور میلیون‌ها نفر از مردم ایران و جهان در جشن نیمه شعبانِ مسجد جمکران هستیم. امروزه مسجد جمکران کانون حضور سالانه ۲۰ میلیون زائر منتظر از نقاط مختلف جهان است.
این کارشناس مسائل دینی تشریح کرد: نقش شعائر اسلامی در احیای دین در جهان را می‌توان از تجمع صدها هزارنفری واتیکان تا تجمع بیست‌میلیونی اربعین حسینی دید.
وی در ادامه بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: به برکت انقلاب اسلامی، تعداد طلاب زن مروج شعائر اسلامی و انقلابی به بیش از ۸۰ هزار طلبه در سال ۱۳۹۷ رسیده است و اکنون انقلاب اسلامی تجسم بخش عدالت، انتظار و امید به آینده در جامعه شده است.
رایج ترین نام در یک کشور غربی «محمد» است
وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب، در ایران هم بیشترین نام‌گذاری‌های فرزندان متولدشده به اسامی غربی رایج شده بود، گفت: پس از انقلاب اسلامی بنا بر آمار بیشترین شمار نام فرزندان تازه متولدشده حتی در انگلستان «محمد» است.
رضایی پور گفت: روز مادر در قبل از انقلاب روز تولد یکی از کریه‌ترین و فاسدترین زنان دربار پهلوی بود ولی بعد از انقلاب، روز تولد بانوی دو عالم حضرت زهرا (س) به نام مادران نام‌گذاری شد.
این کارشناس مسائل دینی با اشاره به نام‌گذاری‌های قبل از انقلاب گفت: ملاک نام‌گذاری در دوره پهلوی نزدیکی به قدرت بود ولی بعد از انقلاب اسلامی به شاخص‌های اخلاقی و فضائل انسانی بها داده می‌شود.
وی افزود: در تحقیر یک ملت همین بس که نام بزرگ‌ترین میدان‌ها و خیابان‌های پایتخت به اسم دولتمردان جنایتکار آمریکا و انگلیس بود و مردم در دوره انقلاب نام خیابان‌های اصلی تمام شهرهای بزرگ و کوچک را که به نام پهلوی‌ها و خانواده شاه بود، به نام‌های مقدس دینی و انقلابی تغییر دادند.
انقلاب به کوچه و خیابان ها رنگ و بوی مذهبی  اسلامی داد
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی با اشاره به اینکه اغلب مؤسسات، مراکز علمی و فرهنگی بنام ائمه معصومین(ع)، علما، شهدا، شخصیت‌های انقلابی و مذهبی نام‌گذاری شده است گفت: تغییر نام خیابان‌های تهران از اسامی سران استکبار به مفاهیم مردمی نظیر الیزابت دوم به کشاورز، آیزنهاور به آزادی، روزولت به مبارزان و بعد شهید مفتح، کندی به توحید، نشانه یک انقلاب فرهنگی است.
وی ادامه داد: طرح‌های نظامی و عملیات رزمی قبل از انقلاب به نام حیوانات وحشی نام‌گذاری می‌شد، ولی با پیروزی انقلاب اسلامی همه نام‌ها اشاره به آرمانهای بزرگ انسانی دارد.
رضایی پور در ادامه با بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه نام‌گذاری ارزشی گفت: انقلاب اسلامی با نام‌گذاری ارزشی ایام به‌روزهایمان برکت بخشید و عنصر زمان را بستر رشد فضائل دینی در جامعه کرد. نظیر: دهه بصیرت، دهه فجر، هفته دفاع مقدس، هفته بسیج مستضعفین، روز مادر، روز دختر، روز جوان، روز معلم
وی تشریح کرد: جشن‌های باشکوه دهه ولایت و امامت به برکت انقلاب اسلامی در هزاران مسجد کشور برپا می‌شود و برگزاری صدها برنامه وحدت‌بخش در سراسر کشور به مناسبت هفته وحدت نماد عینی تحقق همبستگی در میان جوامع اسلامی است. امروزه جشن‌های باشکوه دهه کرامت با میزبانی ۱۰ هزار خادم از زائران حرم رضوی در بیش ۳۵۰ امامزاده کشور برگزار می‌شود.
رضایی پور گفت: زیارت ائمه که یک برنامه کم تعداد در عمر اکثر افراد بود امروزه به برنامه رایج سالانه بسیاری از مردم تبدیل‌شده است.
وی تصریح کرد: اصرار شخصیت‌های علمی، ورزشی و هنری به خادمی افتخاری امام رضا (ع) و امامزادگان نشانه غلبه گرایش به اهل‌بیت (ع) در نخبگان جامعه به برکت انقلاب اسلامی است.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی با شاره به دستاوردهای زیارتی انقلاب اسلامی گفت: باوجود گسترش چند ده برابری سطح اماکن زیارتگاه‌ها در مناسبت‌های مذهبی و ملی، تراکم جمعیت بسیار بیش از ظرفیت‌های موجود است. مردم با تجمع میلیونی در آغاز سال نو (نوروز) در حرم‌های اهل‌بیت و مزار شهدا، سال جدید خود را متبرک می‌کنند.
وی گفت: انقلاب اسلامی به بسیاری از مناسبت‌های ملی، رنگ و بوی دینی و ارزشی و صبغه معنوی بخشید و تجلیل از دانشمندان و مجاهدان را جایگزین تملق‌گویی شاهان کرد.
رضایی پور با اشاره به راهپیمایی عظیم اربعین و زیارت حرم سیدالشهدا(ع) گفت: تعداد زائران عاشق حسینی در اربعین سال ۱۳۸۷ ه.ش از نه میلیون به ۱۸ میلیون نفر در سال ۱۳۸۸ ه.ش و به بیست میلیون زائر و در سال ۱۳۹۶ ه.ش از ۴۰ ملیت مختلف از آسیا، آمریکا، اتحادیه اروپا، استرالیا و آفریقا افزایش یافت و این راهپیمایی، گامی بلند و مؤثر به‌سوی تحقق تمدن جهانی اسلام است.
وی در ادامه با اشاره به زیارت خیل عظیم عاشقان از حرمین مطهر به‌ویژه حرم امام رضا(ع) گفت: گردشگری تعالی‌بخش مذهبی با حضور بیش از سی‌میلیون‌نفری زائران مشهد مقدس توسعه پیدا کرده است. در نوروز ۹۷، بیش از یک‌میلیون زائر به حرم حضرت شاه‌چراغ مشرف شده‌اند. در نوروز ۹۶، بیش از ۱۰ میلیون زائر به حرم حضرت معصومه (س) مشرف شده‌اند و در سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۰۰ میلیون زائر در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی کشور حضور یافته‌اند.
راهیان نور، مانع انقطاع نسل سوم انقلاب از خط جهاد و شهادت‌طلبی شد
رضایی پور با اشاره حضور جوانان در اردوهای راهیان نور گفت: در اوج شبیخون فرهنگی دشمن، مشارکت عاشقانه میلیون‌ها جوان در سفر عارفانه راهیان نور مانع انقطاع نسل سوم انقلاب از خط جهاد و شهادت‌طلبی شده است.
وی افزود: زیارت راهیان نور، مسیر زندگی بسیاری از نوجوانان ایرانی را هم به‌کلی تغییر داده و عوض کرده است.
دبیر کمیته جنبش مردمی ادامه داد : تشییع باشکوه شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم با استقبال میلیونی مردم، بارها فضای رو به نزول جامعه را بانشاط معنوی صعودی کرده است.
وی بابیان استقبال باشکوه همیشگی مردم و جوانان از پیکرهای مطهر شهدا، تصریح کرد: تشییع‌های پر اثر شهدا، همچون شهدای غواص و شهید حججی، یک انقلاب معنوی فرهنگی ایجاد کرد که نشانه دهنده جاذبه مستمر فرهنگ شهادت در مردم است.
رضایی پور گفت: تشییع شهدای مظلوم، همچون شهیدان بهشتی و رجایی، فضای ذهنی مردم را به‌کلی منقلب و جریان نفاق را افشا کرد و ورق را برگرداند.
دبیر کمیته جنبش مردمی تأکید کرد: مزار شهدای گمنام در شهرها و روستاها، میعادگاه عاشقان و قرارگاه دلدادگانحقیقت است.
برگزاری ۲۰ هزار یادواره خودجوش شهدا در هر سال
وی با اشاره به حضور پرجمعیت نسل جوان در یادواره‌های شهدا، ادامه داد: برگزاری ۲۰ هزار یادواره شهدا در هرسال به یک سنت خودجوش مردمی تبدیل‌شده است که خود نشان‌دهنده ارتقای نقش و جایگاه فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی در میان نسل جوان و آحاد مردم است.
رضایی پور خاطرنشان کرد: میزان حضور مردم در یادمان‌های عملیاتی دوران دفاع مقدس از ۴۰۰ هزار نفر در سال ۸۴ به بیش از ۷ میلیون نفر در سال ۹۶ رسیده است.
وی با اشاره به برگزاری پرشکوه اعیاد اسلامی در کشور گفت: جشن‌های اعیاد و مناسبت‌های شادی‌آفرین در ۵۰ درصد هیئت‌های مذهبی کشور با حضور جمعیت زیاد برگزار می‌شود.
رضایی پور ادامه داد: شرکت میلیونی مردم در برپایی نماز عید سعید فطر در مساجد کشور و پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان فطریه، نشانه استقبال مردم در جهت کمک به رفع فقر در جامعه است.
وی تأکید کرد: مشارکت و همراهی میلیونی ایرانیان با حجاج بیت الله الحرام در برپایی سنت حسنه عید قربان نشان‌دهنده استقبال ملت ایران از اعیاد مذهبی است.
انقلاب اسلامی واقعه غدیر را احیا کرد
دبیر کمیته جنبش مردمی با اشاره به واقعه غدیرخم گفت: احیای با شکوه عید غدیر، اشرف الاعیاد، جشن امامت و ولایت از ثمرات شیرین انقلاب اسلامی است که با حضور میلیون‌ها نفر در بیش از ۱۵۰ شهر کشور بازسازی می‌شود.
رضایی پور با اشاره به دیپلماسی اسلامی و انقلابی با تأکید بر رعایت احکام اسلامی، حجاب، ورزش، نماز در فرودگاه های جهان، حج و… ، گفت: باوجود عدم تقید به حجاب، حضور بین المللی بانوان در ورزش فقط ۶ نفر بود، اکنون به ۱۲ هزار بانوی محجبه افزایش یافت که این حضور عفیفانه ورزشکاران زن ایرانی در مسابقات جهانی برای همیشه بر نظریه ی تقارن ابتذال و حضور اجتماعی زن خط بطلان کشید.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی ادامه داد: انقلاب اسلامی با رسمیت شناخته شدن حضور محجبه زنان در میدان‌ها ورزشی، فرهنگ خود را به جهان تحمیل کرد.
وی گفت: حضور زنان فرهیخته محجبه در عالی‌ترین مجامع سیاسی و علمی جهانی، انگاره های غلط ساخته و پرداخته شده رسانه‌های غرب درباره زن مسلمان را شکست.
رضایی پور بابیان اینکه پیش از انقلاب، حتی در مسیر زیارات ائمه، مسجد نداشتیم ولی اکنون در فرودگاه های بین المللی مساجد فعال داریم، افزود: دستاورد فرهنگی انقلاب اسلامی، طنین انداز شدن شعارهای یاعلی (ع)، یا حسین(ع)، یا زهرا(س)، یا ابوالفضل(ع) در مسابقات بین‌المللی ورزشی است.
وی تصریح کرد: رعایت اصول و قواعد اسلامی توسط دیپلمات های خارجی در مذاکرات و نشست های بین المللی با جمهوری اسلامی ایران، حضور سفرا، ورزشکاران و دیپلماتهای زن ایرانی در مجامع بین المللی با پوشش و حجاب اسلامی، نهادینه سازی شعائر اسلامی در جامعه است
رضایی پور با بیان دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه حج، گفت: با استقبال ۸۵۰۰۰ نفری زائرین خانه خدا از مراسم حج ابراهیمی و جهانی سازی شعائر انقلابی با برگزاری مراسم صدها هزارنفری برائت از مشرکین در موسم حج ابراهیمی از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه است.
وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب در حوزه تشکلهای مذهبی؛ با تأکید بر هیئات، مساجد، مداحان و… گفت:مسجدمحوری مبنای چهار دهه از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی جامعه انقلابی ایران بوده است لذا تعداد مساجد کل کشور از ۳۰۰۰۰ در سال ۵۷ به ۷۴۲۲۹ مسجد در سال ۱۳۹۷ رسیده است.
انقلاب هیئت‌های مذهبی را به کانون جوشش جوانان تبدیل کرده است
رضایی پور بابیان اینکه استقبال گسترده جامعه به انجام شعائر اسلامی و انقلابی با تاسیس و تجهیز ۷۵۲۸ حسینیه در سراسر کشور طی این ۴۰ سال مشهود بوده است، گفت: تأسیس خودجوش بیش از ۹۰ هزار هیئت مذهبی بعد از انقلاب اسلامی، کانونهای جوشان عشق ورزی جوانان به شهدای کربلاست.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی با اشاره به رشد و گسترش تعداد هیئات مذهبی از ۲۷۰۰ در سال ۵۷ به ۹۱۰۰۰ در سال ۱۳۹۷ گفت: امروز به جای عناصر مبتذل، ذاکران مخلص اهل‌بیت از بانفوذترین گروه های مرجع اجتماعی است به‌طوری‌که شاهد افزایش میزان استقبال جوانان جامعه به مداحی اهل‌بیت(ع) هستیم و آمار مداحان کشور به ۶۴۰۳۲۲ نفر رسیده است.
وی اضافه کرد: نوع دوستی مهمترین عامل استقبال بی نظیر مردم کشور از تاسیس و راه انداز موسسات خیریه است که در این راستا از ۱۰۰۰ موسسه در سال ۵۷ به بیش از ۱۵۰۰۰ موسسه در سال ۹۷ رسیده ایم و آمار مؤسسات قرض الحسنه از ۴۶۲ صندوق در سال ۵۶  به ۱۲۲۶ صندوق در سال ۷۶ رسیده است.
وی با اشاره به فعالیت ها و برنامه ریز ها در راستای انس مردم با دعا و مناجات؛ با تأکید بر شب‌های قدر، عرفه، ندبه و…،گفت: قبل از انقلاب برگزاری دعاهای با جمعیت انبوه تقریبا مرسوم نبود ولی امروزه در هزاران نقطه کشور دعاهای ندبه، کمیل، عرفه و توسل با تجمعات میلیونی قرائت می‌شود که برگزاری دعای کمیل چند ده هزارنفری و دعای عرفه چند صد هزارنفری در حرم امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) در دنیای اسلام بی نظیر است.
رضایی پور ادامه داد: دعای کمیل مدینه و دعای عرفه عرفات موجب ترویج گرایش به ادعیه در مراسم حج و جهان اسلام شده است.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی بابیان اینکه شب زنده داری ده ها میلیون ایرانی در شب‌های قدر مدیون انقلاب اسلامی است، گفت: بعد از انقلاب اسلامی شاهد برپایی بزرگ‌ترین اجتماع قرآنی جهان در ماه مبارک رمضان در ایران هستیم.
وی با اشاره به استقبال چشمگیر مسلمانان ایران و کشورهای همسایه از برگزاری مراسم دعای پرفیض عرفه، افزود: به برکت انقلاب اسلامی مراسم دعای توسل در ۵۶۳ بقعه متبرکه، هزاران مساجد و هیأتهای کشور هفتگی برگزار می‌شود.
رضایی پور با اشاره به اجتماعات دینی؛ با تأکید بر نماز جمعه و جماعات، اعتکاف و…، تصریح کرد: حکم تعطیل شده قرآنی نماز جمعه با انقلاب اسلامی برپا شد و به همه شهرهای کشور تعمیم یافت، همچنین سنت قرآنی فراموش شده اعتکاف نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عبادتی فراگیر و جذاب جوانانه تبدیل شد.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی بابیان اینکه سالانه ۶۰ % دانش آموزان مدارس در نماز جماعت شرکت می‌کنند، گفت: جشن تکلیف هرساله برای ۷۰۰ هزار دانش آموز در سراسر کشور برگزار می‌شود و سنت بزرگ اعتکاف نیز در صدها مسجد کشور با حضور هزاران نفر از قشر جوان و تحصیل کرده برپا می‌شود که شاهد حضور سالیانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر جهت برگزاری مراسم اعتکاف در ۵۵۰۶ مسجد کشور هستیم که موجب ارتقای روحیه معنوی و فراهم سازی زمینه های خودسازی جوانان در مراسم معنوی اعتکاف است.
وی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده در راستای پاسداشت شعائر انقلابی؛ با تأکید بر ۱۲ بهمن، ۲۲ بهمن، روز قدس، ۹ دی، ۱۳ آبان، هفته دفاع مقدس و…، گفت: راهپیمایی ده‌ها میلیونی روزه داران روز قدس، آن هم پس از شب زنده داری قدر در چهلمین سال انقلاب اسلامی یک نشان برجسته از نشاط و طراوت و روح انقلابی مردم است که موجب می‌شود ، آرمان رو به فراموشی فلسطین را زنده گردد و روز به روز بر امید تحقق آن افزوده شود و ایده تشکیل اسرائیل بزرگ به یک رویا تبدیل شود.
انقلاب اسلامی توانست مسئله فلسطین را مسئله اول دنیا کند
رضایی پور اضافه کرد: حضور ۵۰۰ رسانه خارجی برای پوشش راهپیمایی روز قدس در ایران حکایت از جهانی شدن پیام حضرت امام(ره) و افزایش روزافزون تنفر جهانی از رژیم صهیونیستی با مشارکت میلیونی مردم در ۹۰۰ شهر کشور و بیش از ۸۵ کشور جهان است.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی با اشاره به اینکه حضور ده‌ها میلیونی مردم در راهپیمایی ۲۲ مردم در بدترین شرایط سیاسی و بدترین شرایط جوی ریشه در مردمی بودن انقلاب اسلامی دارد،افزود: جشن ۲۲ بهمن با حضور بیش از ۶ هزار عکاس، خبرنگار و فیلمبردار داخلی و خارجی و ۲۵۰ خبرنگار خارجی از هفتاد و یک رسانه منطقه‌ای و بین‌المللی وابسته به ۲۴ کشور جهان ، در بیش از هزار شهرستان،‌ شهر و بخش و همچنین در بیش از ۴ هزار روستای کشور برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: ۲۲ بهمن تجلی بخش حماسه حضور میلیونی مردم در بزرگ‌ترین جشن انقلاب اسلامی است.
رضایی پور گفت: حضور حماسی و میلیونی مردم در مراسم ۹ دی، در تمامی مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها و شهرهای سراسر کشور و در بیش از ۱۲۰۰ نقطه کشور سدی محکم در برابر توطئه های داخلی و خارجی است.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی حضور میلیون ها نفر از دانش آموزان مدارس سراسر کشور در مراسم ۱۳ آبان را نماد مقابله با استکبار جهانی دانست و گفت: ایستادگی در برابر استکبار جهانی و ایجاد امنیت پایدار و توسعه از برکات تشکیل بسیج مستضعفین است که امروز محور ترویج و گسترش مولفه های فرهنگ ناب انقلابی نظیر: جهاد، ایثار شهادت و… است.
وی افزود: ۳۱  شهریور ماه سالروز دفاع جانانه از میهن اسلامی در برابر تجاوز سرزمینی ۳۱ قدرت جهان است.
رضایی پور با اشاره به برنامه های انقلاب برای احیای فاطمیه گفت: امروزه دهه فاطمیه در انقلاب اسلامی با حضور میلیونی مردم عزادار، زمینه‌ساز ترویج فرهنگ فاطمی در کشور و جهان احیا و گسترش یافته است.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی اضافه کرد: مراسم باشکوه سوگواری ایام فاطمیه در کشورهای اسلامی و جهان (عراق، پاکستان، آذربایجان، تاجیکستان، استرالیا، مراکز اسلامی هامبورگ، انگلیس و امام علی (ع) استکهلم) برگزار می‌شود.
وی با اشاره به برنامه ها برای گرامیداشت شعائر حسینی؛ با تأکید بر دهه اول محرم، مراسم شیرخوارگان، زیارت عاشورا گفت: بیش از ۳ میلیون زائر عزادار در کربلا در دهه اول محرم از کشورهای مختلف جهان حضور پیدا می‌کنند و مراسم عزاداری حسینی در بیش از ۱۰۰ کشور جهان نیز برگزار می‌شود.
رضایی پور با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی زمینه‌ساز پالایش و گسترش شعائر حسینی در تمامی شهرها، روستاها و محلات کشور شده است، تصریح کرد: تجمع و عزاداری نمادین بیش از ۷۰ هزار نفر در حسینیه زنجان، افزایش چشمگیر تعداد تکایا و حسینیه ها در ایام عزاداری حسینی، برپایی مراسم باشکوه میلیونی زیارت عاشورا به صورت روزانه در سراسر کشور صورت می گیرد
مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی پاسداشت شعائر حسینی است
وی افزود: برگزاری میلیونی همایش شیرخوارگان حسینی در بیش از ۴۰۰۰ شهر و روستا و ۸۳۹ بقعه کشور و گردهمایی شیرخوارگان حسینی در ۴۱ کشور جهان از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه پاسداشت شعائر حسینی است.
دبیر کمیته شعائر اسلامی و انقلابی اضافه کرد: ابتکار جهانی شیرخوارگان حسینی، یزیدیان دوران را به چالش کشیده است.
وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی مشارکت مردمی در حفظ و گسترش شعائر اسلامی زمینه‌ساز توسعه اماکن مذهبی و زیارتی گردیده است بطوری که مساحت حرم امام رضا(ع) از ۱۳۰ هزار متر مربع در سال ۵۷ به بیش از یک‌میلیون متر مربع زیر بنا تا سال ۹۷ رسیده و توسعه مسجد جمکران نیز به بیش از ۴۰هزار متر مربع زیر بنا تا سال ۹۷ رسیده است و طرح های متنوعی نیز در زمینه  توسعه حرم حضرت معصومه (س)، حرم حضرت احمدبنموسی(شاه‌چراغ) و  حرم حضرت عبدالعظیم حسنی و… صورت گرفته است.
رضایی پور در پایان با اشاره به اینکه امروزه وجود تعداد ۱۰ هزار بقعه متبرکه مهمترین عامل افزایش و توسعه گردشگری مذهبی در کشور شده است، تصریح کرد: در حال حاضر میلیون‌ها نفر از عواید معنوی، اقتصادی، خدماتی و رفاهی با توسعه زیرساخت های اماکن مذهبی و زیارتی بهره مند می شوند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.