پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد: بانک مرکزی ارزش پول ملی ایران را به شدت کاهش داد/ دریافت کنندگان ارز دولتی امروز میلیاردر شدند/ دولت به بن بست رسیده می خواهد سودهای بانکی را افزایش دهد
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: امروز بیشتر از هر زمانی مشخص شده است که تیم اقتصادی دولت توان مقابله با شرایط را ندارد و سوء مدیریت ها باعث چنین بحرانی شده اند؛ وقتی دولت همه توان خود را برای حل مشکلات به کار نیم بنند انتظاری هم نمی توان داشت که اقتصاد کشور شرایط بهتری داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

حسین صمصامی، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد و کارشناس مسائل پولی و بانکی در خصوص علت های افزایش نقدینگی در کشور و پیشرفت آنها به سمت بازار مسکن سکه طلا و … اظهار داشت: نقدینگی یا همان سیاست های پولی یکی از ابزارهای مهم در اقتصاد برای مهار تورم بوده که این ابزار در اختیار بانک مرکزی قرار داشت؛ با هدایت نشدن این نقدینگی به سمت تولید، ارزش پول ملی ایران به شدت کاهش پیدا کرد.

وی در ادامه تأکید کرد: مهمترین مشکل امروز ما و علت اصلی بروز چنین شرایطی این است که نقدینگی به سمت بازار تولید نرفت و در چنین شرایطی بازارهای پر سود حاشیه ای به وجود می آید؛ افرادی که سکه های دولت را خریداری کرده بودند امروز بیشترین سود را عاید خود کرده اند؛ کسانی دیگر که با ارز دولتی کالا وارد کردند هم یک باره صاحب ثروت میلیاردی شدند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که اگر مردم مطمئن شوند دولت در برخورد با سفته بازی ها جدی است ارزهای خود را وارد بازار خواهند کرد، گفت: اگر ارزهای مردم وارد بازار شود آنگاه تقاضا برای خرید ارز پایین می آید و قیمت ها کنترل می شود.

صمصامی با تأکید بر لزوم شفافیت در بازار عنوان کرد: یک روز به بهانه کاهش سودهای بانکی سکه پیش فروش می کنند و امروز که به بن بست رسیدند دوباره می خواهند سودهای بانکی را افزایش دهند؛ این حرکت های رفت و برگشتی بزرگترین آسیب به اقتصاد کشور است.

وی همچنین گفت: افزایش نرخ سودهای بانکی هزینه های کشور را دوباره افزایش می دهد و بانک ها برای اینکه بتوانند سود بانکی خود را پرداخت کنند مجبور می شوند منابع را به افرادی بدهند که سود بالاتری نصیب آنها می کنند و آن افراد هم کسانی هستند که در حال حاضر بازار را به هم ریخته و سفته بازی راه انداخته اند.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد بیان داشت: امروز بیشتر از هر زمانی مشخص شده است که تیم اقتصادی دولت توان مقابله با شرایط را ندارد و سوء مدیریت ها باعث چنین بحرانی شده اند؛ وقتی دولت همه توان خود را برای حل مشکلات به کار نمی بندد انتظاری هم نمی توان داشت که اقتصاد کشور شرایط بهتری داشته باشد.

صمصامی در پایان تأکید کرد تا زمانی که جلوی سفته بازی در بازار گرفته نشود اوضاع اقتصاد بهبود نمی یابد؛ مشکلات امروز اقتصاد ما ریشه در درون داشته و نتیجه سودهای کلانی است که بانک ها به مردم دادند، این حجم از نقدینگی روز به روز در قالب سود به افراد مرفه داده شد و مرفهین روز به روز پولدار تر شدند تا جایی که با دلالی و سفته بازی اقتصاد کشور را به هم ریختند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.