پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

طوفان عظیم شن؛ بلای جان مریخ نورد ناسا
وقوع یک توفان بی سابقه و عظیم شن در کره مریخ تداوم فعالیت مریخ نورد اپورچونیتی یا فرصت را بسیار دشوار کرده و چه بسا منجر به نابودی دائمی آن شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از نیواطلس، دامنه این توفان شن از حد برآوردهای کارشناسان ناسا فراتر رفته و باعث شده صفحات خورشیدی مریخ نورد مذکور قادر به دریافت نور خورشید که برای شارژ مجدد باتری های این مریخ نورد ضروری است، نباشند.

یکی از ویژگی های خاص کره مریخ وقوع توفان های شن بسیار عظیم است که قبلا در سال ۱۹۷۱ هم منجر به از کارافتادن موتور فضاپیمای Mariner 9 شده بود که قرار بود به دور سیاره مریخ بگردد. توفان یادشده دو ماه طول کشید و پژوهش های علمی ناسا را به طور کامل مختل کرد.

پژوهشگران هشدار می دهند که اگر توفان شن جدید مریخ طولانی شود، صفحات خورشیدی مریخ نورد اپورچونیتی نور کافی دریافت نکرده و در نهایت شارژ باتری های آن به پایان می رسد و بخش های گرم کننده موتور این دستگاه از کار می افتاد. با توجه به اینکه دمای هوای مریخ در شب به منفی ۱۴۳ درجه سانتیگراد کاهش می یابد، تمامی سیستم های مریخ نورد ناسا یخ شده و دیگر قادر به راه اندازی مجدد نخواهند بود.

توفان فعلی در سیاره مریخ محدوده ای به وسعت ۱۸ میلیون کیلومتر مربع را شامل می شود که به اندازه کل خاک قاره آمریکای شمالی است. دانشمندان امیدوارند با فروکش کردن سریع تر این طوفان، مریخ نورد اپورچونیتی از آن جان سالم به در ببرد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.