پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آمل گفت:
نداشتن مرتع از مشکلات دامداران در فصل بهار است/ علوفه تکمیلی باید در دستور کار قرار بگیرد
نعمت الله کوهستانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل گفت:30 درصد از مراتع حوزه ساری در شهرستان آمل وجود دارد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

نعمت الله کوهستانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل گفت:۳۰ درصد از مراتع حوزه ساری در شهرستان آمل وجود دارد و به دلیل قرار گرفتن در البرز مرکزی شرایط اقلیمی بسیار متنوعی برای پوشش گیاهی داشته است.
وی با بیان تیپ های مختلف اعم از علوفی و دارویی در این مناطق خاطرنشان کرد: مراتع عمدتا در تابستان به عنوان چرای دام در ییلاق مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس منابع طبیعی شهرستان آمل به خشکسالی امسال اشاره کرد و گفت: به دلیل خشکسالی و شرایط پوشش گیاهی نامناسب مراتع آمادگی لازم برای چرای دام را ندارد، به منظور محافظت پوشش گیاهی ورود دام مازاد و همچنین چرای زودرس در مناطق را جلوگیری می کنیم.
وی با بیان شرایط اقلیمی سال جاری عنوان کرد:تشکیل جلسات با دامداران منطقه، انجمن های صنفی، شرکت های مرتع داری و هماهنگی با سایر ارگان ها در مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام از جمله فرمانداری ، بخشداری و محیط زیست در اجرای برنامه بهره برداری بهینه از مراتع شهرستان همکاری می کنند.
کوهستانی چرای زودرس در مراتع را باعث تضعیف پوشش گیاهی خواند و بیان کرد: تخریب و فرسایش خاک، ایجاد سیلاب ویران گر و کمبود سفره های آب زیرزمینی از دستاوردهای چرای زودرس دام در مراتع به شمار می رود.
وی خشکسالی را از عوامل افزایش تخریب مراتع دانست و تصریح کرد: لذا لازم است با توجه به این تغییرات اصول بهره برداری از مراتع رعایت شود.
کوهستانی با بیان اینکه مراتع بالادست از لحاظ اکوسیستم و تولید گیاهان دارویی بسیار قوی هستند ابراز کرد: متاسفانه در سالهای اخیر برخی مناطق وجود گردشگران باعث برداشت بی رویه گیاهان دارویی و آتش سوزی و تخریب این منبع حیاتی بشر شده است.
وی یکی از مشکلات دامداران مازندران را در فصل بهار نداشتن مراتع خواند و تاکید کرد: با توجه به کشت دوباره برنج چرای مراتع محدود شده است، لذا دامداران مجبورند که زودتر از موعد مقرر به سمت ییلاق حرکت کنند و این باعث چرای زودرس و تخریب مراتع خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد:جهت جلوگیری مشکلات دامداران اقداماتی از جمله علوفه تکمیلی توسط دستگاه های ذی ربط امور دام و جهاد کشاورزی امور عشایری مدنظر قرار باید بگیرد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.